TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Týždeň v minulosti – 11. máj – 17. máj

Ak ste niekedy rozmýšľali, čo sa stalo v tento týždeň, ale o pár rokov či desaťročí dozadu, máme pre vás niekoľko historických medzníkov na hudobnej scéne.

11. máj

1964 – Počas svojho britského turné ostala kapela The Rolling Stones v Bristole bez obeda. V hoteli, v ktorom bývali, im ho odmietli vydať, pretože nemali oblečené saká a kravaty.

1974 – Led Zeppelin sa prišli pozrieť na losangelský koncert Elvisa Presleyho. Po neistom začiatku spevák stopol kapelu a zavtipkoval: „Počkajte, chlapi, mohli by sme začať spolu, pretože tu máme Led Zeppelin. Skúsme vyzerať, že vieme, čo robíme.“ Po vystúpení strávili spolu 2 hodiny v zákulisí a Elvis si od všetkých štyroch Zeppelinov vypýtal podpisy pre svoju dcéru Lisu Marie.

1978 – Queen na konci turné News Of The World odohrali tri koncerty po sebe na štadióne Wembley. Všetky tri boli vypredané.

1985 – Dva dni pred svojou svadbou s Julianne Phillips zobral Bruce Springsteen pár kamarátov na pánsku jazdu do Oregonu. V jednom klube potom popíjali a Springsteen odspieval niekoľko pesničiek z jukeboxu v karaoke štýle. Išlo o jeho vlastné skladby. 

12. máj

1963 – Bob Dylan odišiel zo skúšky pred americkou šou Eda Sullivana, keď mu oznámili, že nemôže hrať svoju skladbu Talking John Birch Paranoid Blues, pretože v nej zosmiešňuje americkú armádu a segregáciu. Keď ho požiadali, aby ju vymenil za inú, povedal: „Nie, toto je to, čo chcem. Ak nemôžem hrať moju pieseň, radšej sa neobjavím v šou.“

1967 – Jimi Hendrix vydal svoj debutový album Are You Experienced. Presne o rok neskôr ho na ceste do Toronta zatkla polícia za držanie hašiša a heroínu. Gitarista tvrdil, že drogy mu boli podstrčené.

1968 – Brian Jones odohral svoj posledný koncert s The Rolling Stones. O rok a necelé dva mesiace neskôr sa pod vplyvom alkoholu a drog utopil v bazéne, keď si v noci išiel zaplávať.

Týždeň v minulosti – 11. máj – 17. máj

13. máj

1996 – Oasis sa stala najrýchlejšie vypredanou skupinou v britskej histórii, keď sa všetkých 330 tisíc lístkov na ich letné koncerty predalo za deväť hodín.

2007 – 24 hodín strážila ochranka Briana Maya, gitaristu kapely Queen, po tom, čo nepríčetný muž vyhlásil, že sa ho chystá zavraždiť a zmizol. Polícia naháňala schizofrenika, ktorý nechal vo svojom dome list, v ktorom obvinil gitaristu, že on môže za jeho chorobu. Tvrdil, že May je podvodník a on je skutočná rocková hviezda. List podpísal ako Brian May.

Týždeň v minulosti – 11. máj – 17. máj

14. máj

1957 – Elvis Presley bol prevezený do nemocnice po tom, čo prehltol porcelánovú korunku zo svojho predného zubu, ktorá mu uviazla v pľúcach.

1976 – Keith Relf, známy najmä ako spevák The Yardbirds, umrel ako tridsaťtriročný vo svojom dome pri ladení gitary po zásahu elektrickým prúdom, pretože nástroj nebol riadne uzemnený. Našiel ho jeho osemročný syn, ako stále drží v rukách zapojenú gitaru.

15. máj

1965 – Bob Dylan sa prvýkrát dostal do americkej Top 40 hitov so skladbou Subterranean Homesick Blues. Keď ju počul John Lennon, vyhlásil, že sa mu zdala taká podmanivá, že nevedel, ako by mohol napísať pieseň, ktorá by jej dokázala konkurovať.

1974 – Frank Zappa sa tešil z tretieho potomka, syna Ahmeta Rodana. Pomenovali ho po monštre z japonského filmu.

1997 – Oasis sa ako jedna z prvých kapiel pokúsili presadiť cenzúru na internete, keď pracovali so Sony v snahe skoncovať so stránkami, na ktorých sa nachádzali neoficiálne texty, zvukové súbory a fotky kapely.

https://youtube.com/watch?v=67u2fmYz7S4

16. máj

1965 – Limuzínu, ktorá v Long Beach viezla The Rolling Stones z koncertu do hotela, obkľúčili fanúšikovia. Vyliezli na auto a preliačili mu strechu. Členovia kapely sa snažili strechu limuzíny držať, kým ich šofér pomaly obchádzal ľudí, ktorí padali na cestu.

1969 – Pete Townshend strávil noc vo väzení za napadnutie muža počas koncertu The Who. Nevedel však, že muž, ktorý vyskočil na pódium, bol policajt v civile, ktorý sa snažil varovať divákov pred vypuknutým požiarom.

1998 – The Rolling Stones museli zrušiť niekoľko koncertov z turné Bridges To Babylon po tom, čo si Keith Richards zlomil rebrá. Vo svojom dome sa naťahoval za knihou nudistického umenia a spadol.

2010 – Svoj polročný boj s rakovinou žalúdka prehral spevák Ronnie James Dio. Známy bol hlavne z Black Sabbath, kde nahradil Ozzyho Osbournea, a z vlastnej kapely Dio. Bol považovaný za jedného z najlepších heavymetalových spevákov a jeho poznávacím znamením bolo gesto „devil horns“, tzv. paroháč, ktoré najmä vďaka nemu získalo na popularite. 

17. máj

1963 – Uskutočnil sa prvý ročník trojdňového festivalu Monterey Folk Festival. Vystupovali na ňom aj Joan Baez či Bob Dylan.

1987 – Dom Toma Pettyho zničil požiar. Škoda presiahla 800 tisíc dolárov.

1990 – Chad Channing odohral svoj posledný koncert s Nirvanou. V septembri toho istého roka ho za bicími nahradil Dave Grohl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *