TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

5 rockových hitov, ktoré počuť na hokeji

Slovensko žije opäť hokejom. A hokej žije rockovou hudbou. Veď kto lepšie vyburcuje tisícky ľudí v hľadisku a celé mužstvá hokejistov ako AC/DC či Queen? Prečítajte si o skladbách, ktoré určite nemôžu chýbať v prerušeniach každého dobrého zápasu.

Queen – We Will Rock You

Buch, buch, tlesk. Buch, buch, tlesk. A už sa trasie celý štadión. Fanúšikovia jedného tímu kričia na tých druhých, že ich rozbijú. Hráči druhého tímu zazerajú na tých prvých a brúsia si hokejky, teda skôr vlastne korčule. Bojová nálada sa dá krájať. Možno o tomto sníval Brian May. On tvrdí, že nápad na We Will Rock You sa mu prisnil. Chcel napísať skladbu, ktorej súčasťou môžu byť aj diváci, a to sa mu podarilo dokonale. Táto notoricky známa pieseň vyšla ako neobvyklý singel s dvomi A stranami. Na tej druhej strane bol hit, ktorý napísal Freddie Mercury – We Are The Champions. To je ten, ktorý si po zápase spieva to víťazné družstvo.

AC/DC – Highway To Hell

Toto by mohlo hrať v hlave hráča, ktorý práve odchádza z trestnej lavice po tom, čo jeho mužstvo inkasovalo gól v oslabení, ktorého príčinou je on. Výčitky svedomia za faul a „Som na diaľnici do pekla.“ A hlavne, ak to bol už šiesty gól do ich brány, tak ako bol rovnomenný album, na ktorom nájdete Highway To Hell, šiesty od AC/DC. Zároveň však bol posledným, ktorý nahrali so spevákom Bonom Scottom. Ale ak nakoniec daný tím neskončí posledný, ale prvý, ako táto skladba bola ich prvá v americkom rebríčku, to peklo si na neho ešte chvíľu počká. Možno len do ďalších majstrovstiev.

Blur – Song 2

A teraz prichádza príležitosť aj pre tých hokejových fanúšikov, ktorí neovládajú slová ostatných piesní a tiež si chcú tak z chuti zakričať. Veď to „Uuuhuu!“ zvláda každý. A pomedzi to sa dá pripojiť aj nejaké to „Na na na na“. Alebo si to môže zakričať aj brankár po obzvlášť vydarenom zákroku, keď mu puk letiaci vzduchom ako zázrakom elegantne skončí v lapačke, zachráni spoluhráčov, ktorí prepadli v obrane, stane sa hráčom zápasu a dostane hodinky alebo predražené pero. Názov Song 2 sa v texte nenachádza, bol to pracovný názov, ktorý sa ujal, keď tak skladbu predstavovali na koncertoch. Zapáčila sa aj tvorcom South Parku, ktorý ju použili v epizóde Stanley’s Cup. A všetci dobre vieme, čo vyhráva najlepší tím NHL. Song 2 je pre hokej ako stvorený.

Joan Jett – I Love Rock N‘ Roll

Trikrát musela byť táto skladba nahratá, aby sa z nej stal taký hit, že ho dodnes hrávajú doslova všade. Aj hokejista musí aspoň trikrát vypáliť na bránu, aby z toho padol gól. Teda ak s ním v tíme nehrajú aj Štěstí a Náhoda. Najskôr I Love Rock N‘ Roll nahrala kapela The Arrows v roku 1975, ale vydali to na B strane singla, na A strane bolo Broken Down Heart. Potom to objavila Joan Jett a chcela to nahrať s jej vtedajšou kapelou The Runaways. Ostatným dámam sa táto skladba nepáčila, a tak ju Joan nahrala s Paulom Cookom a Stevem Jonesom z The Sex Pistols. Znovu vyšla len na B strane. Až v roku 1981 ju nahrala s jej kapelou The Blackhearts. A dnes je z toho legenda. Taký Gretzky, Ovečkin či Golonka rockovej hudby.

Nech Bože dá

Veľa slovenských muzikantov sa snažilo. Kadečo vzniklo, nanešťastie sa to aj dostalo do slovenských rádií, dokonca aj na štadióny. Ok, tá od Gladiátoru sa ešte celkom dala, ale pravá slovenská hokejová hymna je len jedna. Hudbu zložil Michal Mikláš, text je z pera Viktora Mikláša. V roku 2000 ju naspieval Milan Špaňo. Ten potom urobil aj jej novšiu verziu v roku 2011, no tá už nemá to, čo stará – príchuť zlata z Göteborgu. Pravým hokejovým fanúšikom sa pri každom počutí tejto rockovej hymny zdvihnú všetky chlpy na tele a keď znie štadiónom po tom, čo padne puk do bránky nášho súpera, celým Slovenskom sa valí vlna eufórie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *