TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Slipknot – masky a ich vývoj (1. časť)

Zrejme nikto z nás si nevie predstaviť SLIPKNOT bez masiek. Nie je reč o skutočných tvárach hudobníkov ukrytých pod nimi, keďže tie každý z nás dobre pozná, ale skôr fakt, že k nim hrôzostrašné masky jednoducho patria. A rovnako, ako sa vyvýjala kapela, postupne sa menil aj vzhľad ich masiek.

 

Ale ako k nim vôbec prišli? Nápad skrývať sa za masky prišiel na Halloween 1995, krátko pred prvým koncertom kapely. Zrodil sa v hlave Shawna Crahana, teda Clowna. Bol prvý, čo sa rozhodol dať si masku, keď sa rozhodovali, čo si oblečú na debutové vystúpenie. Ostatní nesúhlasili, nemienili mu dovoliť tak vyjsť pred ľudí, ale Shawn zvysoka kašľal na ich názor so slovami: ,,Je mi jedno, čo si myslíte, toto som ja a jednoducho to urobím.“

 

A tak sa zrodila legenda spojená s tradíciou. Prvé masky si kapela vytvárala sama, dnes už na to majú ľudí, no dizajny stále navrhujú oni sami. Masky sa pre nich stali prostriedkom na ukázanie ich pravých ja, vplyvu hudby na nich a reprezentáciou boja jednotlivých členov so svetom, ale aj nimi samými, ich nenávisťou, láskou i bolesťou. Zároveň je ich účelom, aby ľudia nevnímali tváre za maskami a masky samotné, ale skôr hudbu, ktorú tvoria a dokázali ju lepšie precítiť.

 

Masky sa počas rokov menili. Niekedy boli vtipné, inokedy až desivé a nechutné. Zo začiatku boli časy, kedy ľudia nemali poňatia, ako jednotliví členovia vyzerajú pod nimi a dvorného fotografa Slipknot Paula Harriesa sa pýtali, či majú pod nimi skutočné tváre. Nečudo, keďže na pódiu sa nikdy neobjavili a pravdepodobne ani neobjavia bez masiek.

 

Okrem masiek ešte štítkom zachovania identity jednotlivých členov bolo to, že boli známi jedine pod číslami, no nikdy nie pod menami. Až do istej doby, samozrejme. Dnes sú ich mená každému dobre známe.

 

Poďme však už k tomu, ako to bolo s jednotlivými maskami pri každom jednom čísle.

#0 Sid Wilson

Klávesák zostavy, ktorý sa ku kapele pripojil tri roky po vzniku a dlho bol najmladším členom, kým v roku 2014 neprišiel do skupiny Jay Weinberg. Sidove masky sa najskôr nemenili nejako radikálne. Prvé roky, a to konkrétne počas éry Slipknot a Iowa, mal plynovú masku. V roku 1999 to bola úplne jednoduchá plynová maska s pomerne futuristickým dizajnom s otvormi pre oči aj ústa. Pri Iowe v roku 2001 ale jednoduchý dizajn vymenil za tvar a potlač lebky. Lebkových plynových masiek mal deväť a každú z nich pomenoval.

 

S ďalším albumom, ktorý vydali v roku 2004, prišla pri Wilsonovej maske oveľa výraznejšia zmena. Kostlivec zostal, no plynová maska sa vytratila, a tak Sid zostal s lebkou so špinavými zubami, ktorá je v metale často používaným prvkom, ale s vlastným dizajnom. Dokonca si k nej nechal dorásť dlhé vlasy.

 

Pri All Hope Is Gone Sid znova zmutoval. Kostlivec zmizol, na scénu namiesto neho prišiel robot. Táto konkrétna maska bola inšpirovaná Transformers, keďže Sid je ich fanúšikom. Ako bonus mal na nej spravené pohyblivé obočie, aby dokázal ovládať výraz tváre robota.

 

Robot Sid sa mierne zmenil aj pri zatiaľ poslednom albume .5: The Gray Chapter. Prišla kožená kapucňa s kovovými očami a desivými ostrými zlatými zubami, ktoré však môže zakryť akýmsi náhubkom.

#1 Joey Jordison

Už bývalý bubeník Slipknot má minulosť iba s jednou jedinou maskou, ktorú postupne zdokonaľoval. Prvú verziu poznáme z roku 1999 a mala dočinenia s jeho strachom z detstva. Biela Kibuki maska s čiernymi maľbami bola súčasťou halloweenskeho kostýmu jeho mamy, keď bol ešte dieťa. Keď s ňou prišla Joeyho mama domov, vydesil sa a traumatizovalo ho to na dlhú dobu. A svoj strach zjavne prekonal, keďže ju sám začal používať v Slipknot. Nezmenil ju ani pri nasledujúcom albume Iowa, iba k nej pridal čierne oči.

 

Kibuki s ním zotrvala aj v roku 2004, no došlo k miernym zmenám v dizajne, kde pribudli omnoho krajšie škrabance namiesto čiernych šmúh a boli lemované červenou farbou. Vlastne ju mal v niekoľkých rôznych dizajnoch.

 

Stále verný jedinej maske ju počas All Hope Is Gone Joey znova zmenami dizajnu urobil ešte desivejšou. Pridal tŕňovú korunu a vzhľad zašitých pier. Bola zároveň jeho poslednou maskou počas účinkovania v Slipknote.

#2 Paul Gray

Zosnulý basgitarista, ktorý, nebyť tragédie, by určite ešte stále účinkoval v kapele, zvykol používať masky, čo často viac pripomínali prasa než človeka. Zo začiatku mal kvôli nim problémy. Kapela Mushroomhead ho obvinila, že tento nápad ukradol od nich. Pôvodne nemal takú masku, ale keď Slipknot prešli na štýl zahaľovania tváre práve týmto spôsobom, zvolil si prasa, lebo mu kolegovia povedali, že odrážalo jeho pôžitkársku náturu.

 

O dva roky neskôr v ére Iowa bola jeho maska stále prasačia, ale viac začala tvarom pripomínať človeka než zviera, hoci stále zostával na nej rypák. Nová verzia už bola vyrobená z latexu. Prasačia tvár sa úplne vytratila až v roku 2004. Vtedy Paul prešiel na masku, ktorá skôr pripomínala Hannibala Lectera s klincami cez otvor na ústa. Úplne zmizol prasačí rypák a na čele pribudla diera po guľke.

 

Počas posledných rokov v kapele používal dve masky, pričom obe stále pripomínali Hannibala Lectera. Zmenila sa iba ich farba a pribudli praskliny po celej tvári.

#3 Chris Fehn

Fehn nahradil v Slipknote Grega Weltsa po tom, čo mal Welts osobný konflikt s Jordisonom – Welts randil s Jordisonovou sestrou. Chrisovou prvou maskou bol akýsi zombie Pinocchio alebo Frankenstein, hoci nikdy to tak pomenovnaé nebolo. Bolo na nej vidno švíky a na otvore na ústa mal zips. Chris o nej hovoril, že odrážala komickú podstatu jeho osobnosti. No a okrem toho si často ,,honil“ dlhý nos, ktorý pri troche predstavivosti, ale naozaj troche, mohol (i môže) pripomínať penis.

 

Aj pri Iowe použil rovnakú masku, avšak mala jeden rozdiel, ktorý cítil iba Chris – hrozne smrdela. Zápach Fehn identifikoval ako zmes zvratkov, potu a moču. Ale pri Vol.3: (The Subliminal Verses) sa už zmenila aj viditeľne. Teda, niežeby zmizol dlhý nos či zips na ústach, došlo iba k výmene farby.

 

Počas éry All Hope Is Gone Fehn stále zostával verný rovnakej maske, akurát že prestal používať kapucňu, ktorá mu dovtedy zakrývala zadnú časť hlavy. Kapucňa sa ale vrátila späť do hry pri .5: The Gray Chapter, zmenila sa farba masky, a to na metalickú zlatú, pričom oči vyzerali o niečo smutnejšie než pri predchádzajúcich verziách. Čo je podstatné, ústa na zips a dlhý nos mu stále zostali.

#4 Jim Root

Coreyho kolega zo Stone Sour, hoci momentálne už zase nie, prvú masku v Slipknot zdedil po svojom predchodcovi Joshovi Brainardovi. Ale keďže sa mu v čiernej bondage maske hralo veľmi nepohodlne, prešiel k šašovskej maske, ktorá vraj lepšie odzrkadľovala jeho osobnosť. Podobne ako Fehn aj Root mal pôvodne na maske na ústach zips.

 

V ére Iowy síce Rootova maska nabrala na detialoch, stále to však bol šašo s hrozivými červenými očami a zipsom na ústach. Ďalšou verziou Jimovej masky bol ešte bledší klaun a nezmenilo sa na ňom takmer nič, ale predsa veľa. Maska bola hladšia, zmizol zips na ústach, no jej desivosť zostala.

 

Pri All Hope Is Gone je zips na ústach späť, tentokrát zasadený medzi čierne pery a namiesto červenej farby okolo očí prišla čierna. Vo svojej podstate sa však Jimova maska až tak nemenila. Stále to bol aj je šašo. Zips sa neohrial na Rootovej maske dlho. S príchodom .5: The Gray Chapter zmizol, aby uvoľnil miesto pre dlhú bradu, ktorú si Jim nechal narásť kvôli tomuto konkrétnemu albumu. Zvyšok masky zostal rovnaký, podobne ako aj jej podstata.

Chýbajú vám zvyšní členovia? Kliknite na Rocker.sk aj zajtra.


Použité zdroje:
Foto: teamrock.com, themetalresistance.cl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *