TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Samovraždy, vraždy alebo len hlúpe náhody? #1: Kurt Cobain

Či je človek slávny, alebo nie, vždy je smutné, keď niekto predčasne ukončí svoj život. No pri celebritách sa to niekedy rozoberá viac, ako by bolo zdravé. Zrejme aj pod tlakom ľudu často dochádza k takýmto tragédiám, ktoré iba pribúdajú. Veď kvôli nim máme i neslávne známy klub 27.

 

Ale treba sa proti tomu brániť aspoň nejako. Zrejme nikoho teda neprekvapí, že aj prevencia samovrážd má vlastný svetový deň. A je ním práve 10.september. Pripravili sme seriál o tých hudobníkoch, ktorí svet opustili predčasne či už vlastným pričinením, alebo možným zavinením niekoho iného. Zameriame sa na také úmrtia, čo stále nie sú objasnené so skalopevnou istotou a existujú o nich rôzne teórie, ktoré sú často podporené neodškriepiteľnými dôkazmi, opradené rôznymi konšpiráciami alebo existuje niekoľko verzí, prečo alebo ako k nim došlo. Niektoré z nich sa v podstate ani nedajú klasifikovať priamo samovraždami, ale skôr sa dajú zaradiť medzi nečakané úmrtia či rôzne nehody. Alebo možno aj vraždy. A s kým iným začať túto tému než s Kurtom Cobainom?

 

Líder grungeovej legendy Nirvana, manžel Courtney Love a človek, ktorý mal problémy s drogami. Pravda, nie je prekvapením, že väčšina ľudí okamžite uverila tomu, že si Kurt zobral život sám a keď ho 8. apríla 1994 našiel elektrikár so strelnou ranou od brokovnice a zbraňou ležiacou na hrudi, už bol mŕtvy tri dni. Všetko naozaj vyzeralo ako samovražda. Ale naozaj to tak bolo? Hoci sa možno nikdy nedozvieme skutočnú pravdu, pozrime sa na niekoľko teórií hovoriacich o niečom inom než bolo oficiálne prehlásenie príčiny spevákovej smrti.

 

Prvého chrobáka Cobainovym fanúšikom do hlavy nasadil Richard Lee, ktorý ako prvý verejne tvrdil, že Kurt bol zavraždený. Urobil tak prostredníctvom televíznej série nazvanej Kurt Cobain Was Murdered, teda Kurt Cobain bol zavraždený. Lee sa vo svojom programe snažil predostrieť fakty o nezrovnalostiach z policajného vyšetrovania Cobainovho úmrtia. Získal video, ktoré bolo natočené zo stromu pred garážou Kurtovho domu. Na zázname malo byť vidieť miesto činu, kde Lee upozornil na značnú absenciu krvi, čo bolo v policajnej správe uvedené ako slepé miesto po výstrele z brokovnice, pričom niekoľko rôznych patológov poznamenalo, že z výstrelu z brokovnice do úst je menej krvi ako z výstrelu do hlavy.

 

Ešte zaujímavejšia je teória Toma Granta, súkromného detektíva, ktorého si Courtney Love najala po tom, čo Kurt ušiel z odvykačky a pracoval pre ňu ešte aj v čase, keď našli Kurtovo telo. Po najatí Grant s Kurtovým najlepším kamarátom Dylanom Carlsonom (od ktorého mal vraj mať aj brokovnicu) odleteli do Seattlu, aby hľadali Kurta. Obaja boli v Cobainovom dome deň pred tým, čo sa našlo Kurtovo telo v izbe nad garážou. Keď polícia uzavrela prípad ako samovraždu, neveril tomu ani Grant a ani Rosemary Carrollová, Loveovej právnička, ktorá sa poznala ako s ňou, tak aj s Kurtom. Carrollová mala prosiť Granta, aby vyšetroval Kurtov prípad, lebo neverila, že by spáchal samovraždu, keďže nikdy nemal také sklony a priznala, že Kurt od nej chcel, aby spísala jeho poslednú vôlu, v ktorej by nebola zahrnutá Courtney, keďže sa chystal s ňou rozviesť. Práve toto Grant vidí ako dôvod Cobainovej smrti.

Samovraždy, vraždy alebo len hlúpe náhody? #1: Kurt Cobain

Kurt Cobain a Courtney Love

Grant vyšetroval Cobainovu vraždu niekoľko mesiacov. Robil rôzne rozhovory s jeho blízkymi priateľmi ako aj s členmi rodiny. Nakoniec dospel k záveru, že do toho, čo nakoniec vyústilo do Kurtovej vraždy, bola zapletená aj samotná Courtney spolu s pestúnom Michaelom Dewittom, ktorý v tom čase tiež žil v dome Cobainovcov. Grant tvrdí, že vyšetrovanie ukázalo, že to nebol prvý pokus Courtney o zavraždenie Kurta, avšak prvýkrát to bolo úspešné. Žeby aj incident v Ríme, kedy Kurt po užití veľkého množstva tabletiek skončil v kóme, patril k takýmto pokusom? Courtney tvrdí, že už vtedy sa Kurt pokúsil takýmto spôsobom o samovraždu. No keď žurnalisti Ian Halperin a Max Wallece kontaktovali doktora Osvalda Galletta, ktorý po incidente v marci 1994 Kurta ošetroval, ten sa vyjadril, že mu to nepripadalo ako pokus o samovraždu, keďže to zvyčajne vedia rozpoznať.

 

Na margo tohto má Grant tiež svoju teóriu, v ktorej tvrdí, že Courtney mohla Kurtovi primiešať rohypnol do šampanského a keď pil alkohol, netušil, že sa mu do tela dostáva aj obrovská dávka drog. Nezapadá mu do toho len to, že keď Courtney našla bezvládneho Kurta ležať na dlážke, zavolala pomoc. Napriek tomu Grant verí tomu, že keby situácia v Ríme bola Kurtovým pokusom o samovraždu, potom by lekári odporučili jeho rodine, aby na neho pre istotu dávali pozor. Nič také sa však nestalo.

 

Keď Grant chcel výsledky svojho vyšetrovania uverejniť, Courtney sa mala začať oháňať žalobami, právnikmi a vyhrážkami i pre médiá. O dvadsaťjeden rokov neskôr však všetko vyplávalo na povrch, pričom nikoho nepostihli žiadne následky.

 

No aby bolo jasné, nebolo všetko založené len na teóriách. Grant predložil dôkazy, ktoré naozaj človeka nabádajú na poriadne zamyslenie sa. Prvým bol fakt, že manželstvo Courtney a Kurta smerovalo ku koncu, ako to Grantovi tvrdila aj Carrollová. Courtney mala vedieť o prichádzajúcom rozvode už niekoľko týždňov pred Kurtovou smrťou a hľadala čo najlepšieho rozvodového právnika. V čase, kedy Kurta našli mŕtvého, sa Kurt mal chystať na odchod zo Seattlu aj od Courtney.

 

Pri náleze Kurtovho tela sa nenašli žiadne kreditné karty. Skôr, než sa našlo jeho telo, sa niekto dokonca mal pokúšať použiť ich. Pokusy ustali po tom, čo našli Kurta mŕtveho. Brokovnicu, ktorú našli pri Kurtovi, mal Kurt mať ešte pred tým, než skončil na odvykačke, nie po tom, čo z nej utiekol, ako niektorí veria. Tu sa ponúka teória, že ju zrejme nemal na to, aby spáchal samovraždu, ale preto, lebo sa bál o život, a tak si zbraň zaobstaral na ochranu. Okrem toho polícia mala tvrdiť, že odtlačky nájdené na zbrani boli nepoužiteľné, pričom skutočnosť nakoniec mala ukázať, že ju ani neskontrolovali skôr ako mesiac po Kurtovej smrti.

 

List na rozlúčku nájdený na mieste činu nebol listom na rozlúčku. Hoci ho polícia označila týmto pomenovaním, list nebol adresovaný manželke ani dcére a dokonca nehovorí nič o samovražde. Grant v rámci svojej teórie tvrdí, že tento list Kurt napísal svojim fanúšikom, aby im oznámil, že odchádza z hudobného priemyslu. Iba krátka časť z neho bola venovaná Courtney a Frances, pričom práve v nej je rukopis spochybňovaný niekoľkými expertmi na rukopisy. A hoci Carrollová odmietla udalosti komentovať pred médiami, Grantovi mala povedať, že v Courtneynom ruksaku, ktorý si u nej nechala, našla papier, kde si Courtney skúšala písmo a to má byť veľmi podobné tomu, ktoré bolo použité na konci Kurtovho listu na rozlúčku.

Samovraždy, vraždy alebo len hlúpe náhody? #1: Kurt Cobain

Kurtov list na rozlúčku

Courtney mala mať ešte jeden list, o ktorom sa najskôr nevedelo. Udržiavala ho v tajnosti, až kým sa náhodou o ňom raz neprekecla v jednom rozhovore. Malo sa v ňom písať o tom, že Kurt odchádza od Courtney a zo Seattlu, ale nie o tom, že sa chystá zabiť.

 

Aby toho nebolo málo, Kurt mal v krvi takú dávku heroínu, že keby ste ju rozdelili na troje, aj tak by ho zabila. Konkrétne sa v jeho tele nachádzalo 1,52 miligramu drogy na liter krvi, čo znamená, že by si musel pichnúť aspoň 225 miligramov heroínu. Ako bonus mal v krvi ešte aj diazepam. Tu sa potom vynára hneď niekoľko otázok. Nebol by okamžite mimo, keby mal toľko drogy v krvi? Dokázal by sám zodvihnúť zbraň a zastreliť sa? Určite nie. Na základe zistení, koľko drogy sa nachádzalo v jeho tele, by určite nebol schopný byť pri zmysloch, nieto ešte vziať zbraň a zabiť sa. A zároveň, už keby do seba vpravil toľko drog, prečo by sa vôbec k tomu aj strieľal, keď sa mohol predávkovať?

 

Ako bonus Grant na svojej stránke cobaincase.com pridáva tvrdenie, že Kurt nebol zabarikádovaný v izbe, ako to hlásali médiá. Išlo o mýlnu informáciu. Stolička, ktorá mala brániť komukoľvek inému v stupe do izby, mala byť v skutočnosti iba položená proti dverám vedúcim na balkón. Rovnako tak Cobain nemal nechať svoj vodičák vyložený vonku, aby ho dokázala polícia identifikovať. Prvý policajt prítomný na mieste činu našiel zatvorenú peňaženku, otvoril ju a vybral z nej vodičák, aby mohol odfotografovať dôkazy.

 

Čerešinčkou na torte Grantovej teórie, ktorá aj dáva zmysel, keď sa nad ňou človek zamyslí, je fakt, že polícia ani patológ nemajú žiadny forenzný dôkaz, ktorý by indikoval, že Cobainovo úmrtie bola samovražda. Naopak, podľa všetkého existuje značné množstvo dôkazov dokazujúcich, že išlo o vraždu. Grant tvrdí, že prehlásenie o samovražde bolo príliš zbrklé.

Samovraždy, vraždy alebo len hlúpe náhody? #1: Kurt Cobain

Kurtova peňaženka a vodičák

Tretiu teóriu vyskladal Nick Bloomfield, tvorca filmov, ktorý s kamerou navštívil niekoľkých príbuzných Kurta a Courtney ako aj ich známych. Rovnako tak nevynechal ani rozhovor s El Ducem, lídrom skupiny The Mentors. Ten tvrdil, že mu Courtney zaplatila 50 000 dolárov za to, aby zavraždil Kurta. Toto šíril v rôznych médiách a jeho výpoveď sa objavila aj Bloomfieldovom filme Kurt & Courtney. El Duce vo filme povedal aj to, že vie, kto zabil Kurta, ale aj to, že by dotyčný na neho poslal FBI.

 

K veľmi podobnému záveru k akému došiel Bloomfield vo svojom filme, prišli aj už zmienení novinári Ian Halperin a Max Wallace v knihe z roku 1999 Who Killed Kurt Cobain? (Kto zabil Kurta Cobaina?). Podľa nich sa mal prípad znova otvoriť, lebo hoci neexistuje dostatok dôkazov o vražde, napriek tomu je ich dosť na to, aby boli znova prešetrené. Ich kniha obsahovala aj rozhovory s Tomom Grantom, pričom neskôr v roku 2004 v spolupráci s ním vydali druhú knihu venovanú tejto téme pod názvom Love And Death: The Murder Of Kurt Cobain (Láska a smrť: Vražda Kurta Cobaina).

 

Hoci z ponúknutých teórií je najpodrobnejšia a javí sa najpravdepodobnejšia tá Grantova, je napádaná ako políciou, tak aj Kurtovými priateľmi. Dylan Carlson povedal Halperinovi, že neverí Grantovej teórii a keby s istotou vedel, že Kurta zabili, nejako by sa s tým vyrovnal, zatiaľ čo v rozhovore pre Bloomfieldov film sa zmienil, že keby si bol istý, že za Kurtovou smrťou stojí Courtney, zabil by ju aj všetkých ostatných, ktorí by boli zapojení v jeho vražde.

 

Verdikt so samovraždou podporili napríklad aj Krist Novoselic či Dave Grohl a Kurtov otec Donald Cobain, ktorý pracoval vo Washingtonskej polícii napriek konexiám neprejavil žiadny záujem znouvotvoriť Kurtov prípad.

Samovraždy, vraždy alebo len hlúpe náhody? #1: Kurt Cobain

Kurt a Francis Bean, jeho dcéra

Naplánovala si Courtney, že sa zbaví manžela? Alebo to bola naozaj samovražda s príliš veľa otáznikmi? Ťažko povedať, kde je pravda, ale Courtney je súčasťou každej teórie o Kurtovej vražde. Vyberte si sami, čomu naozaj veríte.

 

V ďalšej časti sa budeme venovať Jimimu Hendrixovi.

 


Použité zdroje:
Foto: interez.sk, altpress.com, wikimedia.org, topdesat.sk, thelantern.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *