TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Rock´n´rollová kapela Juraja Staviarského ÔK debutuje singlom Bubáci

Slovenský inštrumentalista a skladateľ Juraj Staviarsky predstavuje nový hudobný projekt s názvom ÔK. Svojrázny rock´n´roll z Prešova debutuje skladbou a klipom Bubáci, zverejnenou v závere decembra.

ÔK predstavuje akúsi sondu do života. Prostredníctvom obskúrnej postavičky „podivína” v kabáte   zachytáva a miestami kritizuje modernú spoločnosť a dobu nadľahčenou formou. Koncertnými členmi projektu sú Martin Mušinka (gitara) a Dušan Kirner (bicie), bicie nástroje nahrával bubeník Stanislav Geci. Autorom námetu a hudby, a taktiež jediným stálym členom je Juraj Staviarsky, ktorý sa tu na rozdiel od svojej predchádzajúcej kapely Fúzy Múzy predstavuje aj v speváckej polohe, a so slovenskými textami.

„Spojenie tabletiek na spanie a alkoholu neveští nič dobré. Akurát z toho môžete vidieť všade samých bubákov. Táto doba je však plná ,,bubákov” aj bez toho. Všetci sú zavesení na mobile, žijú hlavne  v online svete, nevnímajú okolie. A najmä teraz, keď každý nosí rúško, to už vážne vidím všade bubákov,” hovorí o odľahčenej skladbe a klipe Staviarsky: „Môj zámer nebol robiť hudbu so spevom. Prišlo to spontánne. Proste som vyskúšal dosadiť do mojej inštrumentálnej hudby text. A ono to fungovalo. Vtedy nastal ÔK.”

Čiernobiely klip k skladbe sa točil na prešovskom trojičnom námestí, v nákupnom centre Eperia, v kultúrnom centre Wave a v skúšobni kapely. Dramaturgicky sa na ňom okrem Juraja Staviarského podieľala jeho sestra Marka Staviarska, o produkciu sa postarala Anička Kovaľová a o kameru Marcel Mravec. V klipe si zahrali Dalibor Madžo, Andrea Jaklovská a Marek Kunda. V úlohe „čudáckeho doktora” sa predstavil aj Staviarskeho otec, spisovateľ Víťo Staviarsky.

Juraj Staviarsky sa do širšieho povedomia dostal najmä ako frontman oceňovanej psychadelicko-rockovej kapely Fúzy Múzy, ktorá v závere fungovania úzko spolupracovala s uznávaným slovenským gitaristom Davidom Kollárom. Vlajkovým artiklom kapely bol najmä Staviarskeho excentrický pódiový prejav, ktorý do života uvádzal obskúrne inštrumentálne kompozície. Alterego „podivína” v kabáte si Staviarsky prenáša aj do nového projektu ÔK.

Druhý singel ÔK je plánovaný na jar, v apríli 2022 vyjde na značke Staviarsky production eponymný album. 

Projekt ÔK finančne podporil Fond na podporu umenia, Hudobný fond a SOZA.

Viac informácií:

https://www.facebook.com/uok.music.official/

https://www.instagram.com/uok.music/

https://www.staviarsky.sk/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *