TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Rockeri, ktorým boli cesty osudné

Ak si aspoň sem-tam zapnete rádio, ktoré vysiela dopravný servis, určite ste postrehli, že azda ani v takej malej krajine, akou je Slovensko, už niet dňa bez dopravnej nehody. Navyše sú, bohužiaľ, mnohé z nich vážne a niektoré majú dokonca tragickú dohru. Takéto smutné udalosti sa na cestách dejú po celom svete, a preto si v roku 1993 po prvý raz verejnosť vo Veľkej Británii spomínala v tretiu novembrovú nedeľu práve na obete dopravných nehôd. Z tohto spomienkového aktu vznikol Svetový deň pamiatky obetí dopravných nehôd, ktorým si všetkých, čo zosnuli na cestách, uctievame aj dnes. Keďže podobné udalosti sa nevyhýbajú ani muzikantskému svetu, radi by sme si v tento deň zaspomínali na niekoľkých rockerov, ktorým boli cesty osudnými.  

 

Už v sedemdesiatych rokoch nás opustilo následkom dopravných nehôd hneď niekoľko známych muzikantov. Duane Allman, člen kapely THE ALLMAN BROTHERS, mal v roku 1971 kolíziu s nákladným autom. Po náraze vyletel zo svojej motorky, ktorá na neho dopadla a ťahala ho po zemi ešte niekoľko metrov. Duane zomrel vo veku 24 rokov na masívne vnútorné poranenia.

 

Jeho kolega z rovnakej kapely, basák Berry Oakley, mal nehodu len jeden rok a jeden mesiac potom. So svojou motorkou vrazil do autobusu len tri bloky od miesta, kde zahynul Duane. Po páde z motorky odmietol lekársku pomoc a odišiel domov. Už o tri hodiny ale prišiel do nemocnice s veľkými bolesťami hlavy. Berry zomrel tiež vo veku 24 rokov na opuch mozgu spôsobený fraktúrou lebky. Lekári konštatovali, že by mu nebolo možné pomôcť, ani keby ho do nemocnie previezli priamo z miesta nehody.

 

V roku 1977 bola zubatá neúprosná ku Keithovi Harwoodovi, ktorý pracoval ako zvukový inžinier s hudobníkmi ako David Bowie, The Rolling Stones, Led Zeppelin či Thin Lizzy. Keith zaspal cestou domov zo štúdia za volantom, zišiel z cesty a nabúral do stromu. Bol na mieste mŕtvy. Je až mrazivé, že na rovnakom mieste zišli z cesty iba dva týždne potom aj Marc Bolan a Gloria Jones. Kým Gloria vyviazla spoza volantu so zlomeninami, jej spolujazdec, spevák a gitarista kapely T. REX, bol na mieste mŕtvy.

 

Ďalšie roky ale k rockerom vôbec neboli prívetivejšie. Keith Godchaux z kapely GRATEFUL DEAD pri autonehode v roku 1980 utŕžil poranenia hlavy, na ktorých následky o štyri dni zomrel. Len o rok neskôr odišli do rockového neba aj basáci kapiel T. REX a STEPPENWOLF Steve Currie a Rushton Moreve.

 

Osemdesiatky boli nemilosrdné aj k Nicholasovi Razzleovi Dingleymu. Jazdu v opilosti s Vinceom Neilom z Mötley Crüe za volantom, bohužiaľ, bubeník fínskej glamrockovej kapely HANOI ROCKS v roku 1984 neprežil.

 

A napokon si musíme spomenúť aj na fenomenálneho basgitaristu Cliffa Burtona z kapely METALLICA. Jemu sa stala osudnou nešťastná nehoda tourbusu kapely. Cliff preletel cez sklo vonku z autobusu a ten ho následne zadlávil.

 

V deväťdesiatych rokoch nás kvôli nehode na motocykli opustil Michael Wulf, známy vďaka jeho hre na gitaru v nemeckých thrashmetalových kapelách KREATOR a SODOM. Criss Oliva, gitarista kapely SAVATAGE, ktorú založil so svojim bratom Jonom, sa stal obeťou jazdy opitého vodiča. Ten prešiel do protismeru a čelne vrazil do auta s manželmi Crissom a Dawn. Dawn nehodu prežila, ale Criss zraneniam na mieste podľahol.

 

Rok 1998 sa stal osudným bubeníkovi menom Cozy Powell. Cozy je známy svojou spoluprácou s veľkými menami ako Rainbow, Robert Plant, Brian May, Whitesnake či Black Sabbath. Cozy šiel vo svojom Saabe 9000 takmer 170-kilometrovou rýchlosťou v zlom počasí, keď sa ponáhľal za svojou vydatou priateľkou, ktorá mu rozrušená volala po hádke s manželom, aby prišiel. Keď mu následne volala, kde sa nachádza, počula už len Cozyho posledné slová: „I am on my way… Oh shit!“ (,,Som na ceste… A do riti!”) a silný úder. Powell po náraze preletel cez čelné sklo a na mieste zomrel.

 

Bohužiaľ, osud nebol o nič zhovievavejší ani v novom miléniu. V roku 2004 sa na druhý svet kvôli dopravnej nehode odobral slávny fotograf Helmut Newton, ktorého fotka zdobí obal albumu Love At First Sting kapely Scorpions. O rok neskôr nás opustil aj Andy “Henner” Allendörfer, ktorého bubenícku či spevácku kariéru v kapelách Hatred a Squealer zatieňuje producentská spolupráca s kapelami Edguy, At Vance, Jorn, Masterplan, Nostradameus, či Dionysus.

 

Rok 2005 bol poznačený aj smrťou speváka kapely METAL CHURCH Davida Waynea, ktorý zomrel na komplikácie po autonehode. V roku 2009 pri takmer 140-kilometrovej rýchlosti nad svojím športovým autom stratil kontrolu zas bubeník kapely NEKROMANTIX Andy DeMize, ktorému bol tento hazard za volantom osudným.

 

Za posledných osem rokov sa situácia nezlepšila. Spomeňme si preto dnes aspoň na nezameniteľný hlas Stevea Leeho z kapely GOTTHARD, ktorý taktiež zahynul pri nehode v roku 2010, keď nákladné auto narazilo do odparkovanej motorky a tá Leeho privalila a zabila. Vlani nás opustil basgitarista známy svojou hrou v kapelách ADRENALINE MOB či TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA. Dave Z zomrel pri náraze kamiónu do odstaveného tourbusu kapely Adrenaline Mob, ktorá bola na ceste na koncert do Petrohradu.

 

Napokon si pripomeňme producenta a zvukového inžiniera, ktorý spolupracoval na nahrávkach s kapelami ako Armored Dawn, Pierce The Veil, Breaking Benjamin, Papa Roach, Blondie, Paramore, My Chemical Romance či The Pretty Reckless. Kato Khandwala zahynul pri nehode na svojej motorke v apríli tohto roku.

 

Nezabúdajme však, že cieľom tohto dňa nie je iba uctiť si pamiatku obetí dopravných nehôd, ale aj upozorniť všetkých ostatných, že i keď nešťastným náhodám nezamedzíme, myslime aspoň na porušenia pravidiel cestnej premávky, zbytočné riskovanie či sadanie za volant pod vplyvom alkoholu. Tragické následky nezodpovedného správania si totiž nemusíme odniesť len my sami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *