TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Podoby rockovej módy: Šediny rocku

O tom, že rock a metal nie je len hudba, ale umenie, ktoré sa odzrkadľuje na životnom štýle, vás presvedčí tento seriál. Súčasne s gitarovými sólami, agresívnym spevom a inými fantastickými hudobnými prvkami prináša tento žáner hudby aj štýl, ktorý nie je len o dlhých vlasoch a čiernych tričkách s potlačou. Vývoj metalovej módy môžete sledovať v tomto seriáli, ktorý vás prevedie jednotlivými dych berúcimi etapami od počiatku Elvisového rock and rollu cez glamrockové kreácie osemdesiatych rokov až po súčasné alternatívne štýly.

Deväťdesiate roky sa ponorili do sivastého oblaku pochádzajúceho zo Seattlu. Vznikali undergroundové kapely, ktoré sa snažili vyjadriť všetko na rovinu, s hlukom, so škripotom a  zdevastovali muziku krásnym spôsobom, a to rozladením gitár. Inak to nemohlo byť ani s odievaním. Na vyjadrení depresie alebo problémov života sa podujali kapely ako Nirvana, Pearl Jam alebo Alice in Chains a vdýchli celému rockovému módnemu pôsobeniu nezvyčajný nádych, ktorý je prameňom nekonečnej inšpirácie pre všetkých nadšencov tvrdej hudby, ale aj fashionistov.

Spevák z Nirvany

Grungeovou ikonou je bezpochyby Kurt Cobain, obdivovaný po celom svete až dodnes. Fascinujúca blond postavička bola tvárou deväťdesiatych rokov v sfére tvrdej muziky vďaka svojmu imidžu, prejavu, svojej kapele. Pôsobil tak ľahostajne a jednoducho, a vedel svoju vizáž, pozostávajúcu z vyťahaného sivého trička a roztrhaných džínsov, rozbiť vtipnými slnečnými okuliarmi. Jeho charizma si nevyžadovala veľa experimentov. Najčastejšie sa po svete premával vo flanelovej košeli, voľnom tričku či svetri a v teniskách Converse, ktorým mimoriadne zvýšil predajnosť vďaka tomu, že všetci ho chceli kopírovať. Nečudo, veď nikto nedokázal byť tak sexi v „babkinom svetri“ ako nesmrteľný, večne melancholický Cobain. 

Podoby rockovej módy: Šediny rocku Podoby rockovej módy: Šediny rocku

Potrhaní a károvaní

Ďalšou partičkou z tohto obdobia sú chlapíci z Alice in Chains. Podtrhávajú grunge štýl temnou čiernou, ale v ich obliekaní badať silné zastúpenie „homeless“ prvkov, akými sú napríklad roztrhané nohavice alebo také, upravené do inej dĺžky pomocou trhania, a oblečenie, z ktorého trčia franforce ako stopy po šklbaní. Nezaobídu sa bez kára, ktorý bol populárny v akejkoľvek podobe a dodal grungeu akýsi podpis. Ešte vo väčšej obľube ho mala kapela Pearl Jam. Členovia sa nebáli grunge poňať podľa seba, a to absurdným vrstvením viacerých kusov oblečenia na seba, pričom absolútne neprekážalo, že sa niektoré vzory bili. Všetko to dávalo zmysel a dokonale dopĺňalo lyrickosť a rachot, s ktorým grunge prišiel. 

Podoby rockovej módy: Šediny rocku Podoby rockovej módy: Šediny rocku

Váš styling

Na grugei je fantastická jeho mladistvosť a ľahostajnosť. Môžete sa obliecť do džínsov a trička alebo koženkovej sukne, pančúch, košele, ale nezabudnite to všetko roztrhať. Nemusíte zúfať nad vyblednutím vecí, nemusíte plakať nad roztrhaným kolenom, všetko je vhodné na „pogrungenie“ štýlu. V súčasnosti je táto časť rockového odievania nesmierne inšpiratívna pre všetky módne značky, spevákov a speváčky, ktoré sa snažia adaptovať rockové elementy deväťdesiatych rokov do svojich šatníkov či kolekcií. Avšak dnešná doba pridala tomuto vyjadreniu viac farby a pripája k nemu aj iné štýly, teda smeruje niekedy viac do punku či rockabilly. Každopádne, základom naďalej ostáva káro, roztrhaný denim, zemitá pochmúrna farebnosť, neupravené  účesy a ignorovanie elegancie. 

Podoby rockovej módy: Šediny rocku

Úsmev na záver

Podoby rockovej módy: Šediny rocku

Ďalšie časti seriálu

Elvisov kostým a rockabilly šatníkKonzervatívni rebeliHerci v rockovom divadleAko sa oblieka heavy metalPunk is not deadVlasy, koža, baby a motorky = glam metal, Krik nedbalej jednoduchosti, Temná subkultúraVýkriky zo záhrobiaRocková bonboniéra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *