Tento rok si pripomíname 100. výročie od vzniku prvej Československej republiky aj formou štátneho sviatku. Hoci sa história slovenskej a českej rockovej hudby začala písať o niekoľko rokov neskôr, aj tak však môžeme nahliadnuť do tejto hudobnej scény a bližšie si predstaviť niekoľko legiend v rámci Slovenska a Česka.
ARZÉN
Navzdory tomu, že v roku 1983 začínali ako heavymetalové zoskupenie, postupne sa vykryštalizovali do poctivého rocku. Za sebou majú 6 albumov a ich hudobné zameranie môžeme bližšie charakterizovať ako folklórny rock – zhudobňujú básne, pretvárajú piesne ľudovej slovesnosti a podobne. Okrem Slovenska hrali aj v Česku, Poľsku, Maďarsku a dokonca aj v USA.
OLYMPIC
Jednou z najväčších rockových legiend Českej republiky je jednoznačne Olympic. Ich začiatky sa datujú presne na 11. november 1963, kedy odohrali spolu prvý koncert pod ich súčasným názvom. Dovtedy spolu vystupovali ako sprievodná skupina Karkulka (Karlínský kultúrní kabaret). Doposiaľ vydali 26 štúdiových albumov, z toho 6 je pre zahraničie a v septembri tohto roku vyšiel ich najnovší Trilobit.
TEAM
Martinský Team vznikol na začiatku 80. rokov. Získali troch Zlatých slávikov. Spoločne vydali 11 albumov a ich úplne prvý album po veľkom úspechu naspievali aj v esperante. Vďaka tomu mali možnosť hrávať na stretnutí esperantistov nielen v rámci Slovenska a Česka, ale aj ďalej v zahraničí.
ARAKAIN
Na scéne pôsobia od roku 1982 a takmer hneď po ich vzniku oslovili tisíce fanúšikov svojím štýlom. Stali sa tak veľmi vyhľadávanou českou skupinou. Jej zakladatelia Aleš Brichta, Jiří Urban a Miloslav Nedvěd spolu spočiatku hrali ako amatérsky rockový súbor. V súčasnej zostave však zostal len Jiří Urban. Za ich domovskú scénu je považovaný pražský kultúrny dom Barikádnik. Známi sú aj tým, že s nimi vystupuje Lucie Bílá. Počas komunistického režimu, ktorý im vôbec nebol naklonený, museli hrávať mimo záujmu médií. Niekoľkokrát im koncertovanie dokonca bolo zakázané. Ich diskografia obsahuje 23 albumov.
GLADIÁTOR
Aj keď môžeme skonštatovať, že sa v súčasnosti žánrovo Gladiátor blíži skôr k pop rocku, nie vždy to tak bolo. Skupinu založili bratia Hladkí spoločne s Georgom Babulicom v roku 1989. V tej dobe boli ich najväčšími vzormi Metallica či Sepultura, no neskôr boli ovplyvnení pri svojej tvorbe aj vrcholným grungeom, ako je Nirvana, Alice In Chains, Soundgarden alebo Pearl Jam. Z ich celkovo 12 albumov mal najväčší úspech štvrtý v poradí, a to Dogstime, za ktorý získali dve ocenenia Grand Prix Slovensko 1997.
KABÁT
Českí Kabáti sa dali dohromady v roku 1983. Ich pôvodná zostava prešla niekoľkými zmenami, no zostava od roku 1990 hrá v nezmenenej forme dodnes. Celkovo sú verejnosťou považovaní za najlepšiu českú skupinu vôbec. Ich turné z roku 2003 sa považuje za najúspešnejšie v českej histórii, keďže všetky ich koncerty na zimných štadiónoch boli úplne vypredané. Počas svojho pôsobenia vydali 14 albumov a získali niekoľko ocenení.
https://youtube.com/watch?v=nB6sYB-h6_k
Dobrý večer,
jsem začínající autor hudebních recenzí a sháním uplatnění! Přikládám zkušební recenzi k posouzení (The wake) , také zkušební recenzi napsanou mým otcem (Irfan).
S pozdravem
David Dvořáček