TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Korene metalu #11: Metal

,,A na šiesty deň Boh dokončil všetku prácu, a siedmy deň oddychoval. A kým Boh oddychoval, diabol stvoril heavy metal.“

 

Minimálne katolícky založená vrstva ľudí by možno tejto verzii verila, ale nie my. Pravda, pre tých, ktorí sú ,,die hard metalisti”, je hudba niečo rovnako silné, ako je viera pre religiózne založených. Veríme v ňu a je pre nás potešením v najlepších obdobiach, ale aj útechou v tých najhorších. A navyše má veľmi bohatú históriu. Čo poviete, stál za jeho zrodom naozaj rohatý alebo nie? Poďme sa na to pozrieť aspoň v skratke, keďže história metalu ako takého je veľmi bohatá.

Pojem metal a metalová kapela

Pojem metal ako taký nikde poriadne nenájdete definovaný, keďže prvým zdokumentovaným metalom bol heavy metal. Keby ste v minulosti povedali, že počúvate metal, chápalo by sa tým, že ste stúpencom heavymetalovej hudby. Pojem metal sa vtedy rovnal heavy metalu. A tak sa tu budeme teraz baviť hlavne o histórii heavy metalu.

 

Z jedného uhla pohľadu ho niekoľkokrát použil spisovateľ William S. Burroughs, keď v roku 1962 vo svojom diele The Soft Machine predstavil postavu Uranian Willy, The Heavy Metal Kid (Uránový Willy, heavymetalové dieťa). V nádväznej knihe Nova Express, ktorú vydal o dva roky neskôr, spisovateľ rozvinul termín ešte viac, pričom heavy metal bol v jeho ponímaní metaforickým pomenovaním ľudí závislých na drogách: ,,S ich chorobami a orgazmickými drogami, a bezpohlavnými parazitickými formami, heavymetaloví ľudia Uránu zahalení v chladnej modrej hmle vyparujúcej sa z bankoviek, a Hmyzí ľudia z Minraudu s metalovou hudbou.“

 

Metalový historik Ian Christe zase tvrdí, že samostatné komponenty frázy heavy metal sa nachádzali v reči hippies, pričom slovkom heavy mali označovať kohokoľvek so silnou, dobrou náladou a metal zase náladu váhavú a ťažkopádnu, ako je kov.

 

Teraz si teda i my rozmeňme frázu heavy metal na drobné, aby sme ju lepšie mohli rozobrať, lebo obe jej časti majú špecifický pôvod. Prvá jej časť, teda heavy, sa vykryštalizovala v päťdesiatych rokoch počas éry beatnikov. Toto slovíčko vtedy označovalo závažnosť či zložitosť niečoho. Neskôr sa spájalo s hudbou, pričom stále nestrácalo pôvodný význam. A teraz to hlavnejšie. Odkiaľ sa tam vzal ten metal? Kto vie po anglicky, preloží si metal ako kov. Vo svojej podstate si v hudbe ponecháva tento zmysel. Dostalo sa tam tak, že kovy sú ťažké, teda heavy, čo dáva logiku, a okrem toho v tej dobe existovali kapely, ktoré mali kovy v mene ako napríklad Led Zeppelin (led – skrátené od lead, čo je v angličtine olovo, a teda v slovenčine znie názov skupiny Olovená vzducholoď), Iron Butterfly (iron je v angličtine železo, a teda skupina je Železný motýľ), Iron Maiden (Železná panna, mučiaci nástroj používaný v stredoveku) či Metallica (má kov hneď v mene, takže asi viac netreba vysvetľovať).

 

Aby toho nebolo málo, v chémii pojem heavy metal, teda ťažké kovy, zahŕňa ortuť, olovo a kadmium, ktorých toxicita je symbolicky takmer príznačná k hudobnému žánru. Rovnako slovné spojenie heavy metal ešte poznáme aj z armádneho slovníka, kde označuje obrnené vozidlá ako tanky a rôzne zbrane.

 

V zmysle pomenovania hudby bol termín heavy metal prvýkrát použitý v šesťdesiatych rokoch v notoricky známej skladbe Born To Be Wild od Steppenwolf, keď použili slovné spojenie heavy metal thunder. Niektorí však namietajú, že prvenstvo v tomto nemajú Kanaďania, ale skôr skupiny ako Black Sabbath, Led Zeppelin či Deep Purple.

https://youtube.com/watch?v=5UWRypqz5-o

Čo sa týka zloženia heavymetalových skupín, najčastejšie ich základnú zostavu tvoria bubeník, basgitarista, hlavný gitarista a spevák, ktorý tiež často býva aj inštrumentalista, pričom za chrbtovú kosť sa v nich jednoznačne označuje elektrická gitara. Preto by každá takáto kapela mala mať aspoň jednu, no sú zoskupenia, kde nájdete aj dve či dokonca tri a viac. Každopádne, gitara sa o svoje dominantné miesto musí v tomto žánri deliť s bicími, ktoré sú rovnako neoddeliteľným prvkom. A čím hlučnejšie, tým lepšie. Je výnimočné vidieť v metale bubeníka iba s jedným kopákom, lebo zvyčajne mávajú dva, na každú nohu jeden. Rytmicky tu vždy cítiť neuveriteľnú energiu a už záleží od subžánru, či sa tam vo zvuku nachádza aj niečo, čo ho robí originálnejším oproti ostatným.

 

Vokálna zložka je v metalových kapelách v rôznych variáciách od melodického spevu cez agresívny až po nezrozumiteľné screamy, ktoré majú rovnako niekoľko rôznych kategórií. Všetko záleží len od typu subžánru metalu.

 

Rovnako unikátne bývajú aj gitary, keďže s ohľadom na rôzne typy subžánrov i gitaristi používajú rôzne techniky ako sweep picking (v podstate doslova zametanie, ide o techniku, kedy gitarista hrá jednotlivé noty na po sebe nasledujúcich strunách tak, že rukou s trsátkom vytvára pohyb, akoby po nich zametal a voľnou rukou si na krku prichytáva potrebné noty tak, aby vytvoril špecifickú sériu nôt, ktorá znie rýchlo a plynulo, pričom na dosiahnutie žiadaného účinku obe ruky musia vytvárať integrálny pohyb), tapping (v preklade poklepávanie, táto technika spočíva v tom, že jednou rukou rozvibrujete strunu a potom ju rovnakou rukou aj chytíte na požadovanú notu či akord, pričom je to súčasť jediného plynulého pohybu, čo je presným opakom štandardného hrania, kde jednou rukou rozvibrujete struny a druhou si chytáte potrebné tóny) a mnohé iné techniky, ktoré sa väčšinou využívajú na čo najrýchlejšie hranie. Zároveň sa používajú aj rôzne efekty vytvárané prostredníctvom pedálov. Tými sa napríklad dá dosiahnuť skreslený zvuk gitary. Techniky hrania a efekty sa rôznia od druhu subžánru metalu podobne ako doplnkové nástroje, kde sa niekedy môžu vyskytnúť napríklad klávesy.

 

Pri metale všeobecne si každá kapela dáva obzvlášť záležať na zvuku počas koncertov. Vtedy to musí byť hlučné, dokonalé a hlavne naživo. Napríklad takému Tommymu Iommimu z Black Sabbath sa stalo, že začal hluchnúť kvôli tomu, ako hlučne hrávali a zase The Who boli jednu chvíľu zapísaní v Guinessovej knihe rekordov ako najhlučnejšia kapela na svete.

 

V otázke tematiky textov je ťažké zodpovedať ju, keďže toto záleží len od subžánru a každej konkrétnej kapely. Začiatky metalu však prinášali napríklad texty inšpirované sférou fantazy. Napríklad Iron Maiden sa v hľadaní inšpirácie obracali na básne, mytológiu i fikciu, ako to urobili trebárs v skladbe Rime Of The Ancient Mariner z albumu Powerslave, pri ktorej tvorbe sa nechali inšpirovať rovnomennou básňou od Samuela Taylora Coleridga.

Metal a jeho vznik

Keď budeme sledovať stopy metalu smerom do minulosti, prídeme na to, že sa jeho dejiny začali písať niekedy medzi rokmi 1969 a 1974, ale pokladanie jeho základov započalo už skôr. Za jeho predvoj sa dá považovať tretia generácia rock and rollu, pokiaľ počítame od Elvisa a Little Richarda. Patrili do nej The Beatles so skladbami ako I Wanna Hold Your Hand, The Rolling Stones s Paint It Black, The Who s My Generation, ale aj The Kinks s You Really Got Me. Každá jedna zo zmienených kapiel prispela k vzplanutiu zápalnej šnúry, na ktorej konci malo dôjsť k vzniku metalu, keďže spĺňali zaužívaný archeotyp charakteristický pre rockovú skupinu – boli hluční, nepredvídateľní, rebelujúci a niekedy možno dokonca až nebežpeční.

 

Prvé skutočné semienka heavy metalu však zasadil niekto iný. Konkrétne sa to stalo v druhej polovici šesťdesiatych rokov, keď hardrockové zostavy Cream, Led Zeppelin a The Jimi Hendrix Experience, čerpajúce inšpiráciu na tvorbu od svojich predchodcov fungujúcich v žánroch ako blues a rock and roll, poskytli svetu soundtrack k ,,filmu“ zvanému generácia so stúpajúcou nespokojnosťou so sociálnym bezprávom a rozmáhajúcou sa vojnou vo Vietname. Možno sa pýtate, čím boli iní? Čo urobili inak, než to robili ich predchodcovia, že sa ich tvorba dá považovať za prvé semienka, z ktorých neskôr vyklíčil metal? Mali lepšie technologické vybavenie, vďaka ktorému mohli byť hlučnejší. Ale to nebolo jediné, čo sa zmenilo. Svoj názor na sociálne diane vyjadrili v textoch skladieb oveľa brutálnejším spôsobom ako ktokoľvek pred nimi. A tu, dámy a páni, sa začal formovať metal.

 

No veľký tresk prišiel až o niečo neskôr, keď v roku 1968 Anglicko zasiahol asteroid menom Black Sabbath. Vzomhli sa z generácie žijúcej v ekonomicky zdeprimovanom priemyselnom meste Birmingham, prvom industrializovanom meste na svete. Birmingham bol dávno centrom tovární a pecí, preto sa mu hovorilo aj Black Country. V roku 1868 ho americký konzul opísal vetou: ,,Cez deň čierne, v noci červené.“ Preto nie je žiadnym prekvapením, že mnoho členov tamojších kapiel počas dňa pracovalo vo fabrikách, pričom v noci hrali hard rock. Trebárs Ozzy Osbourne pracoval ako tester klaksónov v automobilke a zrejme nikoho neprekvapí, že pri tvorbe hudby sa on i mnohí iní inšpirovali tým, čo videli a počuli aj v práci. Teda v tomto prípade to bolo napríklad kovové búchanie mlynov okolo mesta, vďaka ktorému vznikla skladba Iron Man.

Black Sabbath priniesli revolúciu vo zvuku obzvlášť tým, že uspeli v syntetizácii už skôr známeho rock and rollu a tvrdého blues, ako to môžeme počuť v skladbe Fairies Wears Boots. Samozrejme, prispeli k tomu ešte aj iný spôsobom. Inak by sa nepovažovali za priekopníkov metalu.

 

Všeobecne sú Black Sabbath akceptovaní ako prvá heavymetalová skupina vďaka novému hudobnému smeru, aký dovtedy nikto iný nerobil a mali ho podporený skľučujúcimi gitarovými riffmi Tonyho Iommiho, inteligentnými textami Geezera Butlera, duniacimi bicími Billa Warda a, samozrejme, Ozzym. Zvukovo boli temní a zlovestní, čím vytvárali kontrast s hippiesáckou poprockovou hudbou. Aby toho nebolo málo, v textoch sa drzo a otvorene zameriavali na sociálne subjekty, ktoré v tom čase boli niečím, o čom bolo lepšie nehovoriť – od politickej korupcie cez rekreačné užívanie drog až po sociálnu ignoráciu. No a hoci oproti vtedy existujúcim skupinám boli ich kompozície a vystúpenia minimalistické, dokázali ich malosť kompenzovať silou a intenzitou, čím nastolili štandardy heavy metalu.

 

Netrvalo dlho a iné zoskupenia sa začínali vydávať rovnakým chodníčkom ako Ozzyho banda. V roku 1972 v Londýne rovnakým spôsobom ako Ozzy a Black Sabbath experimentovali aj Deep Purple. Tí však neboli amatéri, ale zoskupenie profesionálnych hudobníkov s bohatými skúsenosťami, a tak sa im podarilo nastoliť svetu rýchly, energický a vysoko muzikálny prototyp heavy metalu, ktorého palivom bola i gitarová pyrotechnika Ritchieho Blackmora a stúpajúce vokály Iana Gilliana. Intenzita ich skladieb sa ľahko dala porovnávať s tou, ktorú dosahovali Black Sabbath, akurát že ich mali v komplexnejšej forme a s prekvitajúcou inštrumentálnou virtuóznosťou. Takýmto spôsobom Deep Purple pomohli heavy metal definovať ako konečný hudobný žáner.

 

Kompletného ducha získal heavy metal niekdy koncom sedemdesiatych rokov, kedy Judas Priest zlúčili dokopy hudobné elementy nastolené Deep Purple s muzikálnosťou a komplexnosťou s temnotou a intenzitou Black Sabbathu.

Tu by sa toho dalo napísať ešte veľa, ale keďže sa chceme postupne pozrieť aj na pôvody vybraných väčších subžánrov metalu, na teraz sa s históriou zastavíme. A aby sme nemali priveľa informácií pohromade, v ďalšej časti sa pozrieme na metal ako subkultúru a až potom sa pohneme ďalej.


Použité zdroje:
Foto: gashopper.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *