TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Heavy metalová muzika môže mať zlú reputáciu, ale má množstvo pozitívnych benefitov pre poslucháčov

Celú túto štúdiu písal vedec Nick Perham.

Kvôli extrémnemu zvuku a agresívnym textom, heavy metal sa potýka často s kontroverziou. Je tu veľa dôvodov prečo sa ľudia prikláňajú viac k jednému hudobnému žánru. Môže to byť kvôli tomu, aby sa niekde zaradili, pretože sa im páči zvuk, páčia sa im texty alebo chcú vyzerať a správať sa podľa nejakého určeného štýlu. “Pre mňa ako pre tichého, introvertného tínedžera, moja láska k heavy metalu bola pravdepodobne preto, lebo som sa trochu cítil odlišný od iných ľudí v mojej škole, ktorí skôr inklinovali k popu. Ale hlavne sa mi páčil ten zvuk,” píše výskumník Nick Perham. 

“Prvýkrát som začal počúvať heavy metal, keď som mal 14 alebo 15 rokov, keď mi môj strýko nahral album od ZZ Top a počul som pesničky od AC/DC a Bon Jovi. Potom som čítal rozličné hudobné magazíny ako Kerrang! Metal Hammer, Metal Forces… Nechal som si narásť vlasy, obliekol som si džínsovú bundu s nášivkami (ďakujem, mami) a navštívil som množstvo koncertov Metallicy alebo The Wildhearts, ale taktiež aj lokálnej bristolskej kapely Frozen Food,” dodáva Nick. 

Heavy metalová muzika môže mať zlú reputáciu, ale má množstvo pozitívnych benefitov pre poslucháčov
Heavy metalová muzika môže mať zlú reputáciu, ale má množstvo pozitívnych benefitov pre poslucháčov

Množstvo rokov sa robil výskum, ktorý skúmal účinky heavy metalu. Nick použil jednu z charakteristík v jeho vlastnej štúdii, skúmanie dopadu zvuku na vystúpenie. “Konkrétne, použil som thrash metal (rýchly a agresívny podžáner heavy metalu), aby som porovnal hudbu, ktorú majú alebo nemajú radi poslucháči.
Výskum ukázal, že počúvanie hudby, ktorú nemáš rád a počúvanie hudby, ktorú máš rád, môže zhoršiť priestorovú rotáciu (schopnosť mentálne rotovať objekty vo svojej mysli) a nenávidená alebo obľúbená hudba rovnako poškodzuje krátkodobú pamäť.”

Ďalší výskumníci študovali, prečo ľudia počúvajú heavy metal a aké to má následky na ich správanie. Pre ľudí, ktorí nie sú fanúšikmi heavy metalu, počúvanie takejto hudby má negatívny dopad. V jednej štúdii, ľudia, ktorí nemali radi heavy metal a počúvali klasickú hudbu, heavy metal, hudbu podľa vlastného výberu alebo sedeli v tichu, vykazovali vyššiu mieru úzkosti, keď počúvali heavy metal. Počúvanie iných žánrov hudby alebo sedenie v tichu ukazovali pokles úzkosti. 

Prihliadaním na odlišnosti medzi poslucháčmi a ľuďmi, ktorí nemajú radi metal, výskum preukázal, že fanúšikovia majú tendenciu byť viac otvorení novým skúsenostiam, čo len dokazuje, že preferovanie takejto muziky je intenzita, celok a nekonvenčnosť súbežne s negatívnym postojom voči autoritám. Niektorí majú nižšie sebavedomie a potrebujú pocit jedinečnosti. 

Heavy metalová muzika môže mať zlú reputáciu, ale má množstvo pozitívnych benefitov pre poslucháčov
Heavy metalová muzika môže mať zlú reputáciu, ale má množstvo pozitívnych benefitov pre poslucháčov

Niekto by sa mohol domnievať, že negatívne aspekty správania sú v dôsledku počúvania heavy metalu, ale niektorí výskumníci tvrdia, že počúvanie muziky spôsobuje príliv emócii.
Tínedžeri v neskorej puberte a mladí dospelí majú vyššiu úroveň depresie a úzkosti. Nie je však celkom jasné, či to majú v dôsledku počúvania heavy metalu, alebo ich takáto muzika priťahuje kvôli ich nepriaznivým stavom.

Na záver, heavy metal môže podporovať vedecké myslenie, ale na to nestačí ho len počúvať.

Vychovávatelia môžu podporovať vedecké myslenie počúvaním istých hudobných žánrov v rozvoji násilného zmýšľania. Pri počúvaní interpretov ako Cradle of Filth, Ozzy Osbourne alebo Marilyn Manson, študenti sa viac rozvíjajú vo vedeckom zmýšľaní, podporujú logiku alebo rozmýšľajú nad hlbšími súvislosťami.   


Použité zdroje:
https://neurosciencenews.com/heavy-metal-music-mental-health-14642/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *