TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Dcéry rockovej hudby – Patti Smith

Ako na šachovnici nesmie chýbať dáma, tak by sa rocková scéna nezaobišla bez rockeriek. Prvá rocková speváčka, krstná mama punku, štvornásobná držiteľka Grammy, prvá basgitaristka, ktorá sa stala hlavnou rockovou hviezdou, prvá čisto dievčenská rocková kapela, najkontroverznejšia žena v rockovej histórii a druhá najsexi speváčka rocku. To sú naše rockové kráľovné.

2. Patti Smith

Dcéry rockovej hudby - Patti Smith
Dcéry rockovej hudby – Patti Smith

Keď sa v Chicagu 30. decembra 1946 narodila Patricia Lee Smith, kto mohol tušiť, že z nej vyrastie speváčka, textárka, poetka a jedna z hlavných protagonistov amerického punku? A snívali jej rodičia, matka – čašníčka Beverly a otec Grant pracujúci u Honeywell, že ich dcéru v roku 2007 uvedú do Rock n´ Rollovej Siene slávy?

Väčší vplyv ako jehovisticky orientovaná matka mala na ňu platňa Another Side of Bob Dylan, ktorú od nej dostala, a francúzski spisovatelia „stratenej generácie“. V roku 1964 dokončila školu a išla pracovať do továrne. O tri roky neskôr porodila dcéru, ktorú sa rozhodla dať na adopciu a presťahovala sa z New Jersey do New Yorku.

Počas práce v kníhkupectve spoznala fotografa Roberta Mapplethorpea, o ktorom sa vo svojej knihe Just Kids vyjadrila, že to bol „autor jej života“. Prežili spolu intenzívny románik, venovali sa umeniu, láske a životu v štýle odchádzajúcej éry hippies a prichádzajúceho punku. Robert sa neskôr stal autorom cover fotografií na jej albumoch.

A práve v štýle prerodu hippies na punk sa nesie jej debutový album Horses z roku 1975, ktorý nahrala so svojou kapelou Patti Smith Group. Jej členom bol aj český emigrant Ivan Král (gitara, basgitara). Na albume sa mieša punk rock s poéziou a začína legendárnym veršom: „Jesus died for somebody’s sins, but not mine.“ 

Dcéry rockovej hudby - Patti Smith

Po Horses nasledoval album Radio Ethiopia. Na turné k nemu Patti vytancovala z floridského 4,5 metrového pódia, spadla medzi orchester a zlomila si niekoľko stavcov. Ďalší album Easter obsahoval hit Because The Night, na ktorom sa autorsky spolupodieľal Bruce Springsteen a priniesol jej najväčší komerčný úspech. Nakoniec nahrali album Wave a kapela sa v roku 1979 rozpadla. 

Medzitým sa jej manželom stal Fred „Sonic“ Smith, gitarista detroitskej kapely MC5, ktorého si zobrala len preto, že si nemusela meniť priezvisko. Spolu mali syna Jacksona, ktorý sa neskôr oženil s bubeníčkou The White Stripes Meg White, a dcéru Jesse. Počas osemdesiatych rokov sa držala v úzadí, žila šťastný rodinný život a v júni 1988 vydala album Dream Of Life. Po Fredovej smrti v 1994 a nečakaného úmrtia jej brata Todda ju jej priatelia, okrem iných aj Michael Stipe z R.E.M, presvedčili, aby sa vrátila na scénu. 

Nahrala niekoľko ďalších albumov – Gone Again, Peace and Noise, Gung Ho, Trampin´, Twelve a posledný počin Banga vyšiel v roku 2012. Francúzsky minister kultúry jej udelil titul Commander of the Ordre des Arts et des Lettres, teda Veliteľ Vyznamenania umenia a literatúry. Za jej knihu Just Kids, v ktorej opisuje život v sedemdesiatych rokoch na Manhattane a vzťah s Robertom Mapplethorpeom, získala Národnú knižnú cenu vecnej literatúry.

Patti Smith, v rebríčku 100 najväčších umelcov všetkých čias zaradená na 47. miesto, je vzorom pre viacerých umelcov. Michael Stipe sa vďaka nej rozhodol založiť kapelu, no ovplyvnila aj Courtney Love či Madonnu. 

Ako veľká fanúšička Sherlocka Holmesa pracuje momentálne na detektívke s dejom zasadeným do Londýna. Časť z neho sa bude odohrávať vo švédskom Göteborgu.

Budúci piatok sa nám predstaví štvornásobná držiteľka Grammy – Pat Benatar.

Ďalšie časti seriálu

Janis Joplin, Pat Benatar, Suzi Quatro, Joan Jett, Courtney LoveHayley Williams

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *