TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Čo ešte o Thirty Seconds To Mars možno neviete

Naposledy sme si THIRTY SECONDS TO MARS spomínali v súvislosti so smutnou správou o odtrhnutí sa jedného z jej členov Toma Miličevića. To zrejme najviac nepotešilo Echelonov. A vôbec, viete, kto sú to? Pokiaľ nie, v nasledujúcom článku vám povieme i to. Ale aj mnoho ďalších zaujímavostí, aby ste si trochu buď oprášili, alebo zväčšili znalosti o kapele, kým Jared a Shannon na konci leta opäť zavítajú do Bratislavy.

 

Echelon

Keď už sme spomenuli slovíčko Echelon, začinme teda rovno ním. Pokiaľ ste ,,die hard fan” TSTM, potom vám fráza nie je neznáma. Ale ak náhodou nemáte potuchy, o čo ide, tak ako majú Slipknot Maggotov (červy), Five Finger Death Punch Knuckleheads, Linkin Park Soldiers (vojaci), tak Marsáci majú Echelonov alebo Mars Army. Prečo práve takto pomenovali svoju fanúšikovskú základňu, ťažko povedať. Zrejme sa to však viaže s faktom, že slovo Echelon ako také predstavuje určitý level, rozkaz, formovanie vojenských skupín, ponoriek, atď. Každopádne, Jared sa o Echelonoch vyjadril: ,,Niektorí ľudia sa nás pýtajú, či je to kult. Odpovedám, že je to niečo výnimočné, čo nie je pre každého, ale len pre tých, ktorí rozumejú.“

 

Fanklub Echelonov je medzinárodný, ale okrem toho všade nájdete vo väčšine krajín aj lokálny klub Echelonov. Skupina zvykne raz ročne v lete organizovať tzv. Camp Mars, kde sú prítomní aj samotní členovia. Je škoda, že zatiaľ sa nič také nekoná v európskej verzii, keďže tento tábor sa usporadúva iba v Malibu.

Názov kapely

Existujú dve teórie, podľa ktorých skupina prišla k menu 30 alebo Thirty Seconds To Mars. Prvou je, že čítali na internete tézu s jednou časťou nesúcou meno Thirty Seconds To Mars. Jej obsahom bol exponenciálny rast ľuďmi vyvýjaných technológií, pričom doslova tvrdila, že virtuálne sa nachádzame tridsať sekúnd od Marsu.

 

Druhá možnosť je založená na podobnom princípe. Kapela pôvodne prvé koncerty hrala pod rôznymi inými menami, ale nakoniec sa rozhodli napevno pre Thirty Seconds To Mars. Toto slovné spojenie alebo vetu (je jedno, ako sa na to pozriete) si mali požičať zo vzácneho rukopisu s názvom Argus Apocraphex, ktorý je 2000 rokov starý a nie je možné ho nájsť, keďže niektorí tvrdia, že dokonca existuje len jediný kus. Argus Apocraphex bolo aj mesto v starovekom Grécku situované neďaleko Mykén. Pokiaľ sa lepšie pozrieme na etymológiu tohto slovného spojenia, potom Argus je odvodenina z argos alebo arg, čo je grécky výraz pre jasný, bystrý, šťastný, chytrý a Apocraphex, apocriphus alebo Apókryphos je z gréčtiny tajomstvo alebo skrytý. Find argus apocraphex teda znamená, že máme nájsť samých seba.

 

Samotný Jared meno skupiny charakterizoval ako zmienku či približný preklad z danej knihy. Meno si vraj vybrali z tézy, ktorú napísal harvardský profesor James Gleick. Problém je, že na Harvarde nemajú jediný záznam o takejto téze. Stále je teda možné aj niečo iné, hoci zoskupenie tvrdí práve toto.

Logá a symboly

Ak sú Marsáci dobre známi ešte niečím iným okrem hudby a toho, že ich lídrom je Jared Leto, potom sú to ich mýticky vyzerajúce logá a symboly. Každé jedno z nich je jedinečné, pričom nechýba ani špeciálny význam. Sami sa k nim vyjadrili: ,,Máme veľa symbolov a ikonografov spojených so skupinou.“ A čo na ne Jared? ,,Pre mňa musia byť symboly logické k tomu, čo majú vizuálne predstavovať. Vždy sme obdivovali skupiny ako Pink Floyd alebo Zeppelin a oni často použíali symboly a vizuálnu stránku. Symboly som robil ja a môj brat (Shannon). Vynaložili sme na ne veľa úsilia.“

 

Jedným z najkrajších, ak nie najkrajší, je určite fénix, ktorého si kapela pomenovala Mythra a používali ho najmä k prvému albumu. V starovekom iránskom panteóne je Mithra bohom dodržiavania zmlúv, spravodlivosti, priateľstva, svetla a udržovania poriadku vo vesmíre. Obdobného boha mali aj hinduisti a volal sa Mitra. Kresťanstvo výrazom mitra zase pomenúva čiapku, ktorú nosia vysokí cirkevní hodnostári.

 

Fénixa je mýtický vták, ktorý žil pred 500 rokmi a má symbolizovať východ i západ slnka, nesmrteľnosť, zmŕtvychvstanie a posmrtný život. Takto ho vnímali v starovekom Egypte, Grécku a Číne, zatiaľ čo americkí indiáni ho zobrazujú ako mocného ducha.

Čo ešte o Thirty Seconds To Mars možno neviete

Mythra

Ďalšou podobnou pečaťou, logom Marsákov je Trinity alebo Skulls, lebková pečať, kde sú tri lebky v kruhu spolu so šípkami. Meno Trinity je prevzaté z latinského slova trinitas, ktorého význam je, že traja sú jedno. U pohanov to značilo tri bohyne a u kresťanov je to stále Boh, otec a syn. V prípade TSTM to podľa všetkého značí, že boli v danom období traja členovia.

Čo ešte o Thirty Seconds To Mars možno neviete

Trinity

Treťou pečaťou je Echelon. Táto konkrétna pečať obsahuje niekoľko ďalších znakov, ktoré sa dajú vysvetliť samostatne. Sú to štyri hieroglyfy (kapela ich nazýva glyphic), z ktorých sa každý nachádza v jednej štvrtine pečate a mnohí veria, že spoločne tvoria názov kapely, avšak táto domnienka doposiaľ nebola potvrdená ani vyvrátená nikým z členov. Fanúšikovia stále veria prvej verzii, keďže glyfy sú štyri a každý z nich by mal predstavovať jedno slovo.

 

Prvý je thirty, teda tridsať a znakom je to vyjadrené dvomi spojenými trojkami, ktoré sú v čítaní doplnené o nulu. Nasledujúci znázorňuje hodiny a sekundové ručičky, ktoré ale ubiehajú smerom naspäť. Predposledný má medzi tromi čiernymi čiarami dve biele a tie by mali predstavovať dvojku, v angličtine two, čo sa dá pretransformovať aj na to. A posledný je obrazom planéty Mars, pri ktorom sú dve bodky pravdepodobne predstavujúce jeho mesiace Phobos a Deimos.

Čo ešte o Thirty Seconds To Mars možno neviete

Pečať Echelon

Zvyšné tri znaky alebo logá, ktoré nie sú pečaťami, pravdepodobne pochádzajú z rôznych kultúr alebo sú úplne vymyslené. Šípka smerom nahor predstavuje vojnu, silu, poznanie, česť, spravodlivosť, vedenie, rozum alebo lúč svetla, ale v islandských vikinských runách je to aj označenie bojovníka, zatiaľ čo u Nórov zase označuje boha oblohy. Vo svojej podstate teda tento symbol charakterizuje víťazstvo, úspech. U Marsákov je vizuálnym zobrazením kapelného motta Provehito in Altum.

 

Čo ešte o Thirty Seconds To Mars možno neviete

Arrow

Trojuholník predelený čiarou, inak zvaný aj triad, je z alchýmie znakom vzduchu, pričom Wiccani ho vnímajú aj ako silu ducha. Zároveň je to prvý symbol, ktorý skupina použila bez toho, aby ich nejako vystihoval. Rýchlo sa však uchytil a dnes na koncertoch všade môžeme vidieť fanúšikov vytvárajúcich z prstov práve triad alebo po našom triádu.

 

Čo ešte o Thirty Seconds To Mars možno neviete

Triad

Posledný je kruh predelený vertikálnou čiarou a štyrmi šípkami po okrajoch. Tam je kruh, ktorý u Chetitov predstavoval blesk. Štyri šípy majú spojitosť s lukostreľkyňou Janou, pričom všetky štyri časti šípov sú prepichnuté jediným šípom tak, aby tvorili kruh a symbol ducha. Pre Čirokézov boli tieto štyri šípy posvätné, pričom dva mali byť na lov a dva do vojny. Samotný symbol sa volá orbis epsilon.

 

Čo ešte o Thirty Seconds To Mars možno neviete

Orbis Epsilon

Provehito in Altum

Táto fráza by mala tiež byť známa väčšine fanúšikov, keďže je mottom skupiny. Okrem toho ju má Jared vytetovanú krížom cez pravú kľúčnu kosť. Je to latinský výraz, ktorý v hrubom vysvetlení znamená niečo ako napreduj k vrcholu. Existujú tri rôzne preklady tejto latinskej frázy, a to buď vypustiť vpred do hĺbky, pochod na najvyššie miesto, vypustiť vpred na najvyššie miesto alebo dosiahnuť vrchol. Skupina ho používa v pečati s Mythrom, ale aj pri tej s Trinity.

 

Prvenstvá a rekordy

Vedeli ste, že Marsáci majú ohľadom výberu miest natáčania videí hneď dve prvenstvá? Sú za From Yesterday a A Beautiful Lie.

 

Klip k From Yesterday je krásny, to sa musí nechať. A Marsákom vyniesol prvenstvo, pretože ho celý natáčali v Číne. Dnes už nič neobvyklé, však? No TSTM sú v tomto priekopníkmi, keďže do Číny prišli natočiť úplne celý klip od začiatku až do konca ako prvá americká kapela vôbec. Na interpretáciu príbehu malého chlapca, cisára, ktorý si ako narodeninový darček žiada zvuk zajtrajšia, použili 400 čínskych vojakov a 20 koní. Zároveň sa pre tradíciu kapely robiť tributy na filmy verí, že tento konkrétny klip je odkazom na film The Last Emperor.

Druhé prvenstvo získali, keď si zbalili švestky a vybrali sa do Grónska, konkrétne do lokácie situovanej asi 200 míľ od Polárneho kruhu, aby natočili klip k A Beautiful Lie. Video natáčali šesť mesiacov a za pomoci nových technológií a metód prispôsobených extrémnym podmienkam arktickej divočiny natočili úžasné zábery arktickej krajiny. Vytvorením tohto klipu sa kapela chcela vydať úplne iným chodníčkom než zvyčajne, pričom sa nevyhli ani tomu, aby čelili ťažkým skúškam. Boli svedkami toho, ako im ľad ohromujúcimi varovaniami praskal rovno pod nohami. Kvôli nebezpečnosti terénu potrebovali až 192 poistení, aby vôbec mohli niečo robiť.

 

Výber miesta na A Beautiful Lie Marsáci zvolili na základe toho, že chceli svetu podať enviromentálny odkaz o tom, že globálne otepľovanie extrémne ovplyvňuje nádhernú krajinu severu ako aj ľudí, ktorí žijú v najbližšom okolí. Preto sa rozhodli urobiť to rovno prostredníctvom zážitku na vlastnej koži, aby inšpirovali ostatných.

No a keď sme si povedali o prvenstvách, poďme k rekordu. Nie je ničím výnimočným, že TSTM majú na konte množstvo cien (k marcu 2013 zo 146 nominácií skupina získala 80 cien). Prekvapením ale môže byť ich zápis v Guinessovej knihe svetových rekordov. Ten je pod hlavičkou Longest Concert Tour by a Rock Band (najdlhšie koncertné turné rockovej kapely) a získali ho za turné, ktoré absolvovali po vydaní albumu This Is War. To trvalo dva roky bez prestávky a pri tristom vystúpení urobili koncert špeciálnym takým spôsobom, že sa zapísali do histórie hudby.

Videá

Keď už sme začali perličkami o videách, je ich aj viac ako dve vyššie spomínané. Napríklad taký klip ku skladbe The Hurricane bol zakázaný z mnohých populárnych televíznych staníc pre jeho obsah, ktorý je podľa nich vhodný len pre dospelých. Video ku The Kill bolo zase urobené v štýle filmu The Shining podľa knihy od Stephena Kinga a číslo izby, ktoré sa v klipe objaví, teda 6277, by na klávesniciach starých mobilov po napísaní písmen vytvorilo slovo Mars. Číslo 6277 sa objavilo aj inde, napríklad v už zmienenom videu na From Yesterday.

Pesničky

Nie je vždy pravidlom, že všetko spieva iba Jared. Dôkazom je aj skladba z aktuálneho albumu America, ktorá nesie názov Remedy a pre zmenu ju hlasovo podal Shannon Leto, bubeník skupiny. O Jaredovi sa vie, aký je to multitalent, ale daná pieseň svedčí i o viacerých danostiach jeho brata.

 

Ďalšou perlička o skladbách sa týka Up In The Air pochádzajúcej z albumu Love Lust Faith + Dreams. Tá sa totižto stala prvou komerčnou skladbou, ktorá sa dostala do vesmíru, keď 1. marca 2013 CD s týmto singlom vystrelili do kozmu.

 

Albumy

Pri propagácii druhého albumu A Beautiful Lie kapela dala do dvanástich kópií 12 zlatých lístkov, ktoré dvanástim šťastlivcom umožnili dostať sa zadarmo na koncert skupiny spolu s prístupom do backstageu.

Jared Leto

Okrem toho, že je Jared úspešným spevákom, je aj hollywoodskym hercom, ale napriek tomu nezneužíva svoju pozíciu v šoubiznise na propagovanie kapely. 

 

Prvou je, že raz Jared omylom prezradil meno albumu, keď ešte nemal, ale nikto si to nevšimol. Urobil tak v rozhovore robenom niekoľko týždňov pred oficiálnym zverejnením názvu nahrávky. Najvtipnejšie na tom je, že ani sám Jared si neuvedomil, čo urobil, až kým ho na to neupozornili v ďalšom rozhovore.

 

Koncerty Marsákov sú známe živelnosťou. Jared často skáče priamo medzi ľudí alebo sa ide prejsť do davu. Raz mu počas takéhoto posúvania v dave zlomil nos jeden z fanúšikov. Tomu sa teda povie poriadna smola.

 

Pred nejakým časom vytvoril vlastnú koncertnú online live streaming platformu. Volá sa Vyrt a fanúšikom kdekoľvek na svete dáva osobný prístup ku kapele prostredníctvom tohto ,,sociálneho divadla“. Nápad na vytvorenie dostal vtedy, keď s kapelou absolvovali niekoľko frustrujúcich skúseností za streaming vlastných živých vystúpení.

 

Všimli ste si niekedy v klipoch Marsákov meno režiséra Bartholomew Cubbins? Tak toto je práve Jaredov pseudonym, ktorým sa podpisuje v prípade, že režíruje filmy alebo videá pre kapelu, pričom väčšinou klipov TSTM mal pod taktovkou na režisérskej stoličke práve Jared a začal s The Kill.

Shannon Leto

Podobne ako Jared ani Shannon nebol vždy len hudobník. Kedysi bol fotografom. Fotil ,,osobnosti“ ľudí, ako zvykne hovoriť, avšak zvyšok kapely jeho diela jednoducho definuje ako akty. Vzdal sa fotenia, keď sa začal venovať kapele.

 

Shannon je rovnako multitalent ako jeho mladší brat. Okrem spevu je možné u Marsákov vidieť aj jednu skladbu, ktorú nenapísal Jared, ale Shannon. Je to L490 a Shannon ju nielen napísal, ale aj nahral všetky nástroje okrem malej sekcie elektrickej gitary, ktorú na začiatku skladby nahral Tomo. Táto konkrétna skladba je považovaná za jednu z najkrajších, aké kedy Marsáci skomponovali.

 

A nielen Jared niečo založil. Shannon má od roku 2014 vlastnú spoločnosť predávajúcu kávu Black Fuel Company.


Použité zdroje:
Foto: billboard.com, pinterest.com, devianart.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *