TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Česi Shaark majú nový album po 14-ročnej pauze

Kultová Česká formácia SHAARK, ktorá naše ušné laloky masíruje od začiatku deväťdesiatych rokov, vydáva svoju piatu dosku! Po 4 demách, 4 plnohodnotných albumoch a 14-ročnej pauze prichádza chvíľa, kedy vám títo chalani nabijú do hláv kliny v podobe veľmi hutného thrashdeathu! Novinka Deathonation vychádza 23. októbra 2020, a to v podobe klasického CD formátu, ale aj veľmi limitovanej edície 100ks DIGIPAKU.

Deathonation ponúka 9 skladieb z vlastnej produkcie a tiež bonusový cover, ktorým kapela vzdala hold velikánom Deep Purple. SHAARK nahrali novinku vo svojom domácom štúdiu SHAARK, ktoré je zárukou čistej metalovej línie a kvalitnej produkcie, pretože chalani nahrávajú albumy popredným metalovým kapelám už veľmi veľa rokov. Je však na mieste zmazať aj posledný otáznik, ktorý by ste mohli mať na jazyku a týka sa samotnej hudobnej kostry.

Aj keď sa SHAARK sformovali ako silná thrashová drtička, pôsobenie jednotlivých členov v ďalších kapelách zanechalo stopy aj v konštrukcii súčasných songov. Ja osobne to vnímam ako veľmi pozitívny posun. Mená ako MASTER alebo KRABATHOR sa určite zapíšu do DNA každého tvoriteľa metalových konštrukcií a počas rokov, kedy skladanie nových riffov pre SHAARK prakticky neexistovalo, sa na celkovom znení aj odrazilo. Práve Bája sa na to pozerá takto: „Tak samozřejmě, je to pořád SHAARK, ale jak říkáš, těch 14 let je poměrně dlouhá doba a kluci Alex a Zdenál se po tu dobu věnovali poněkud odlišnému hudebnímu stylu. Alda říká, že hrát tak dlouho s Master na tobě zákonitě musí nějakou stopu zanechat. Nový SHAARK je určitě rychlejší a přímočařejší, ubylo strednědobých temp, je to více old school thrash metal… Alexův skladatelský rukopis je ale pořád zřetelně znát, stejně jako Peroonův vokál.“

Ak by som mal ja osobne vypichnúť niečo, čo ma na novom albume Deathonation zaujalo, tak je to jeho celkové znenie. Celý totiž pôsobí veľmi koncepčne, no zároveň nenudí a jasne ukazuje, že chalani sú veľmi skúsení. Čo ale je tým najlepším v očiach kapely? „To nejlepší na albu je to, že vůbec vyjde, to je bez diskuzí. Myslím, že takovou novinkou je dvojsong, který se v naší historii ještě nikdy neobjevil. Oba ty songy jsou od prvního poslechu odlišné, a ačkoliv nemají jediný společný hudební motiv, jsou si hodně podobné. Textově jsou lehce provázané…ale víc už prozrazovat nebudu. Celé CD je takovým návratem do devadesátek, jen zvukově jsme ho chtěli pojmout moderně a myslím, že se nám to povedlo. Kluci ve studiu SHAARK udělali kus dobré práce. Fandům vzkazuju, že se mají na co těšit!! Jedeme dál.“

Česi Shaark majú nový album po 14-ročnej pauze
Česi Shaark majú nový album po 14-ročnej pauze

Je pravdou, že fyzický formát akéhokoľvek metalového albumu, ktorý v dnešnej dobe vyjde, by sa mal považovať za sviatok. Žiaľ, doba priniesla modernu, ktorú ale my, starí psi, veľmi radi nemáme, alebo lepšie povedané, neuznávame ju. Silnou stránkou chalanov z kapely ale vždy boli živé vystúpenia a či už zo SHAARK, alebo s MASTER, ich absolvovali stovky. Kontakt s publikom je pre každého muzikanta odmenou a ja som rád, že SHAARK aj po svojom návrate na scénu operuje aj na pódiových doskách. Ako sa zdá, je to pre kapelu rozhodne dôležitá súčasť jej života. „Koncerty považujeme za důležitou součást života kapely. Lidi vidí výsledek tvé práce naživo, neschováš se za žádné studiové fígle. Přijdou se pobavit, zapomenout na svoje starosti a my se jim snažíme předat tu pozitivní energii z naší hudby, kterou děláme srdcem. Vždy jsme se snažili odehrát co možná nejvíc show a budeme se snažit koncertovat i nadále, ačkoliv dnešní doba živému hraní vůbec nepřeje. Jsme proto rádi, že se k nám teď znovu přidal i náš původní manažer Carlos, který s náma pracoval od našich začátků…“ Práve vďaka koncertom získava každá kapela skúsenosti, ktoré sa nedajú kúpiť… dodal ešte na margo života kapely basgitarista Bája.

Očakávaný album, ktorého časti už kapela predhadzuje fanúšikom ako návnady, tu bude čoskoro. Už dnes si môžete jeho verzie predobjednať na e-shope Slovak Metal Army a tak, ako sa to už stalo zvykom, ku každej predobjednávke z Československa bude automaticky pribalený aj poster A3 a samolepka ZADARMO s tým, že aj výška poštovného do Českej republiky bude pre všetkých „predplatiteľov“ totožná s výškou poštovného na Slovensku. Je teda čas podporiť aktivity kapely aj vydavateľa a už len čakať na poštárku. Vopred všetkým fanúšikom za ich podporu ďakujeme. Pre ďalšie informácie o vydaní piateho albumu Deathonation sledujte nás, ale aj samotnú kapelu a rozhodne si nenechajte ujsť ani koncerty SHAARK.

SHAARK diskografia
War of Dollars – Demo 1991
A Trip to the Hell – Demo 1992
Demo Number Three – Demo 1993
Sinn Fein – Full-length 1995
Propaganda – Full-length 1997
Suicidal Society – Full-length 2000
Promo – Demo 2002
Again with Hatred – Full-length 2006
KultRock Sound # 9 – Split 2007
Deathonation – Full-lenght 2020

SHAARK sú:

Alex Nejezchleba (ex-MASTER) – gitary
Zdeněk Pradlovský (ex-MASTER) – bicie
Radek Bája Kutil (ex-KRABATHOR) – basa
Ctibor Peroon666 Palík – spev

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *