TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

5 x 3 zaujímavosti o hitoch Bon Joviho

Jon Bon Jovi – sexi rocker, spevák, gitarista, príležitostný herec. Prišiel na svet 2. marca 1962, a tak dnes oslavuje 53. narodeniny. On určite dostane kopu darčekov tam v Amerike, ale prečo by sme pri tejto príležitosti nemohli dať taký malý darček aj my vám? Tak nech sa páči, 5 jeho najznámejších skladieb a po 3 zaujímavosti k nim. Potom si ale nezabudnite pripiť na jeho zdravie a ešte dlhú kariéru.

Always

 • Tohto singlu sa predalo viac ako 560 tisíc kópií v Británii, milión v USA a 3 milióny celosvetovo, čo z neho robí najlepšie sa predávajúci singel kapely Bon Jovi.
 • Pôvodne bola skladba napísaná pre film Romeo Is Bleeding (1993), ale Jonovi sa tento film nepáčil, tak skladbu odložil a vydal ju neskôr (1994).
 • Aj napriek úspechu je Always hraná na koncertoch len výnimočne, veľakrát len v akustickej verzii, ktorá sa objavila na albume This Left Feels Right.

It’s My Life

 • Veta „For Tommy and Gina, who never backed down“ je odkazom na ich skladbu Livin‘ On A Prayer a „Like Frankie said, I did it my way“ je zase odkazom na Sinatrov hit My Way. Jon Bon Jovi aj Frank Sinatra pochádzajú z New Jersey. 
 • Skladbu hrali v roku 2001 na benefičnej akcii pre obete 11. septembra, na záverečnej ceremónii Olympijských hier v Salt Lake City v 2002 a počuť ju bolo aj na štadióne v roku 2003, keď New Jersey Devils vyhrali Stanley Cup.
 • V seriáli Glee sa táto skladba objavila ako mash-up s Usherovou skladbou Confessions a v rebríčku Billboard Hot 100 prekonala pôvodnú verziu It’s My Life.

Livin‘ On A Prayer

 • Skladbu napísal Jon Bon Jovi a Richie Sambora spolu s Desmondom Childom. Postavy Tommy a Gina z textu piesne sú inšpirované Desmondom a jeho priateľkou Mariou Vidal, s ktorou žil v 70. rokoch. On pracoval ako taxikár a Maria bola čašníčkou v jedálni.
 • Jon pôvodne nechcel, aby sa táto skladba objavila na albume Slippery When Wet, myslel si, že nie je dosť dobrá. Svoj názor zmenil po stretnutí so skupinkou tínedžerov. 
 • Richie Sambora v tejto piesni používa talkbox (zariadenie, ktoré umožňuje gitaristovi vydávať skreslené, charakteristické zvuky ústami). V 1976 ho používal Peter Frampton na jednom zo svojich albumov, no potom popularita tohto nástroja klesla. Livin‘ On A Prayer bola pre mnohých mladých ľudí prvá skladba, v ktorej takéto zvuky počuli. Richiemu vyrobil talkbox sám Frampton.

Runaway

 • Jon Bon Jovi napísal túto skladbu v roku 1982 a pôvodne ju nahral so štúdiovými muzikantmi známymi ako The All Star Review, pretože ešte nemal kapelu. Tú dal dokopy chvíľu potom, čo pieseň celonárodne prerazila. 
 • Gitarový part hrá v skladbe Dave Sabo, ktorý sa neskôr stal gitaristom Skid Row.
 • V roku 1986 sa Jon na adresu klipu vyjadril: „Je to najväčší brak, aký som kedy videl. Je tam dievča, ktorej akože ide z očí oheň. Obliekli kapelu. Richie má na sebe kombinézu a topánky o tri čísla väčšie. Striekali na nás nejaký mastný roztok, aby to vyzeralo, že sa potíme. Všetci sme vyzerali ako kreténi.“ 

You Give Love A Bad Name

 • Jon, Richie a Desmond Child napísali túto skladbu v suteréne domu Richieho matky pod pracovným názvom Shot Through The Heart. Povrávalo sa, že inšpiráciou k textu bola vtedajšia Jonova priateľka, herečka Diane Lane, no inšpiráciou bol skôr „univerzálny pocit“. 
 • Keď pieseň začali písať, mala byť pôvodne pre kapelu Loverboy. Nakoniec sa im však tak páčila, že si ju nechali pre seba. 
 • Po znechutení z klipu k Runaway sa rozhodli k You Give Love A Bad Name spraviť klip so zábermi z koncertu. Nahrával sa v Olympic Auditorium v LA a tešil sa veľkej obľube na MTV, ktorá pomohla singlu dostať sa na vrchol rôznych rebríčkov. Režíroval ho Doc McGee, ktorý pracoval na klipoch Mötley Crüe. Medzi týmto kapelami vládla veľká rivalita a Mötley Crüe sa cítili zradení, keď McGee spolupracoval s Bon Jovim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *