TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Zmena (kapely) je život #6

Určite si pamätáte na diel z minulého roku, konkrétne na ten spred týždňa. Rok 2016 sme v našom seriáli uzavreli časťou venovanou dámam – rockerkám. Rok 2017 otvoríme tiež tak trochu špeciálnou časťou. Venujeme ju našej domácej hudbe a našej krajine, teda slovenským rockerom, ktorí pôsobili vo viacerých kapelách po sebe.

Juraj Ďuro Černý

Zmena (kapely) je život #6
Zmena (kapely) je život #6

Veľa z nás má ešte v čerstvej pamäti smutnú správu z konca februára minulého roka o smrti fantastického bubeníka Ďura Černého. Jeho dlhodobé zdravotné problémy prerástli do takých rozmerov, že mu, bohužiaľ, prasklo črevo a Juraj svoj boj so zápalom, ktorý dostal, prehral.

 

Väčšina ľudí pozná Juraja ako spoluzakladateľa slovenskej rockovej legendy TUBLATANKA. Krojovaných rockerov držal v rytme celých desať rokov a nahral s nimi sedem štúdiových albumov, teda takmer všetky hity tejto kapely, na ktoré si spomeniete. Kapela Tublatanka nahrala po jeho smrti spomienkovú skladbu Spomienka na Ďura Černého / Šlabikár X ako poctu svojmu bývalému členovi, ktorého odchod z kapely nebol nikdy oficiálne oznámený. Dodo sa ale z kapely vytrácal viackrát, hlavne kvôli problémom s drogami a alkoholom, o ktorých otvorene hovoril: „Obdobie 90. rokov, to bolo o dušu, tam išlo o život. To sme ledva všetci prežili. Všetci sme sa tam dostali do tej prvej vlny drogovej, ktorá po revolúcii sem prišla. Všetci sme sa stali zrazu závislými na heroíne a každý si ratoval svoj život, ako vládal.“ Juraj tiež konštatoval, že tým prešli možno aj preto, lebo nemali žiadny negatívny príklad. Dovtedy o závislých na drogách až tak počuť nebolo. Ale drogy vraj neboli pre neho tou najhoršou skazou: „Skončiť s heroínom je ľahšie ako s fajčením, aspoň u mňa to tak bolo. Oveľa ťažšie bolo pre mňa skončiť s alkoholom, keďže spoločenský život rockera sa točí najmä okolo neho.“ Na margo omamných látok napokon skonštatoval: „Závislosť je taká pliaga, ktorá sa skončí, až keď sa za tebou zavrie rakva.”

 

Okrem kapely Tublatanka hral Dodo na bicie aj v punkovej kapele SLOBODNÁ EURÓPA, a to už aj počas svojho účinkovania v Tublatanke. Neskôr, od roku 2002, hral Ďuro už len so Slobodnou Európou, i keď na albume Trojka hrá na bicie Tomáš Tuleň Vojtek, ktorý po Ďurovej smrti prevzal post bubeníka v kapele. Ďuro si zahral aj s funkovou kapelou LOVE 4 MONEY a na základe svojho štúdia na VŠMU sa venoval tiež filmu, réžii a scenáristike. Z jeho dielne pochádza napríklad videoklip k skladbe Som on od kapely HEX.

Jozef Dodo Dubán

Zmena (kapely) je život #6
Zmena (kapely) je život #6

Spevák a gitarista kapely MONEY FACTOR. Pravý slovenský rock v podaní tejto kapely ožil na debute Svadba čertov, ktorý obsahoval aj mediálne veľmi známy hit Vráť trochu lásky medzi nás. Rok nato Dodo kapelu opustil a stal sa členom kapely Tublatanka. Spolu s Ďurom Černým bol aj Dodo členom kapely v čase, keď reprezentovala Slovensko v súťaži Eurovision Song Contest 1994. S Tublatankou nahral dva štúdiové albumy. Medzi nimi stihol nahrať aj svoj vlastný sólový album Survive The Night.

 

Dodo sa vzhľadom na svoje problémy v súkromí a časté depresie rozhodol svoj život ukončiť skokom z okna svojho bytu. Smutná správa o jeho smrti prišla v apríli roku 2003. Ešte v tom istom roku pri príležitosti udeľovania cien Slávik predstavila formácia G8 zložená z ôsmich slovenských spevákov novú verziu skladby Vráť trochu lásky medzi nás a vrátili ju tak do slovenských rádií. Kapela Tublatanka tiež zložila rozlúčkovú skladbu s názvom Pieseň pre Doda / Šlabikár VIII.

Paľo Chodelka

Zmena (kapely) je život #6
Zmena (kapely) je život #6

Slovenský rockový gitarista, ktorý hral v množstve známych aj menej známych kapiel. Začínal so skupinami ako Omikron či Crimisin, ale profesionálny úspech prišiel, keď sa stal členom českej kapely CITRON, s ktorou okrem koncertovania aj nahral platňu Vypusťte psy. Po odchode z kapely založil skupinu LIQUID BOOGIE ROLL, v ktorej je aktívny dodnes. Koncom minulého roka prebiehalo zaujímavé turné s názvom Liquid Brain Roll, ktoré bolo jedinečným spojením členov aj repertoáru kapiel Liquid Boogie Roll a BRAINSCAN. Od roku 2006 do roku 2014 hral v punkovej kapele KONFLIKT. Odohral s nimi mnoho koncertov a nahral tri albumy. Prvé dva albumy nahral aj so slovenskou punkovou kapelou HT.

 

Okrem toho organizuje gitarové workshopy, natočil 15-dielnu reláciu Gitarová škola, spolupracoval so Štátnym komorným orchestrom Žilina, skladá filmovú a scénickú hudbu, prispieva do časopisu Muzikus a je autorom multimediálnych výukových projektov Rocková gitarová škola a Gitarová škola pre všetkých. 

Pavel Hirax Baričák

Zmena (kapely) je život #6
Zmena (kapely) je život #6

Cestovateľ, fotograf, spisovateľ, básnik… A možno ešte mnoho iného. Poznáte ho z internetového obchodu, blogov a prednášok? My sa na tohto rodáka z Ostravy zameriame ako na rockového gitaristu a textára, ktorého poznáme z koncertných a festivalových pódií a ktorý vystriedal niekoľko kvalitných slovenských kapiel.

 

Od roku 1988 až do roku 2012 bol členom slovenských priekopníkov thrash metalu a hardcoreu s názvom EDITOR. Nahral s nimi všetkých sedem štúdiových albumov, odohral mnoho koncertov a zúčastnil sa napríklad aj slovenského kola Eurovízie. O rok neskôr skončil Hirax aj v kapele LUNATIC GODS, ktorej členom bol rovnako od jej vzniku. Táto metalová kapela sa na posledných dvoch albumoch začala prezentovať slovenskými textami a hlavne na poslednom štúdiovom albume sa začali zaoberať aj slovenskou ľudovou slovesnosťou. Táto téma sa u Hiraxa vyvinula do textov zaoberajúcich sa slovanskou históriou, mytológiou a pohanstvom a tejto téme sa už v plnom rozsahu venuje so svojou súčasnou metalovou kapelou RAMCHAT. Tá má na konte od roku 2013 dva minialbumy a jednu štúdiovku a momentálne kapela u Rolanda Grapowa chystá niečo nové, takže ak ich máte radi, máte sa načo tešiť. 

Aj u nás je mnoho hudobníkov známych i menej známych, starších i mladších, ktorí boli alebo sú súčasťou hneď niekoľkých hudobných zoskupení. Preto sa možno v našom seriáli ešte niekedy vrátime i k domácim hudobníkom. O týždeň sa ale vyberieme opäť do zahraničia. 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *