TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Týždeň v minulosti – 7. september – 13. september

Ak ste niekedy rozmýšľali, čo sa stalo v tento týždeň, ale o pár rokov či desaťročí dozadu, máme pre vás niekoľko historických medzníkov na hudobnej scéne.

 

7. september

1974 – Svoj živý debut mala kapela The 101ers v Brixtone. Jej súčasťou bol aj Joe Strummer, ktorý sa neskôr pridal ku The Clash.

1978 – Na predávkovanie heminevrínom (liek na spanie) predpísaným na boj s alkoholizmom umrel Keith Moon, bubeník The Who. V jeho tele našli 32 tabliet, z toho 26 nerozpustených. Noc pred smrťou sa zúčastnil párty Paula McCartneyho k filmu The Buddy Holly Story.

2007 – Nová štúdia ukázala, že rockové hviezdy majú dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že umrú skôr ako my ostatní. Problém je vraj taký závažný, že by to malo byť označené ako veľmi rizikové povolanie.

  

8. september

2002 – Bruce Dickinson z Iron Maiden začal pracovať ako dopravný pilot. Previezol dovolenkárov do Portugalska a Egypta.

2003 – David Bowie mal prvý interaktívny koncert, bol prenášaný do 21 kín. Členovia publika komunikovali s Bowiem cez mikrofón a on počúval ich požiadavky na piesne.

 

9. september

1968 – The Beatles nahrali skladbu Helter Skelter. John Lennon hral na basu a saxofón, Paul McCartney nahral spev a George Harrison bežal po štúdiu s horiacim popolníkom nad hlavou.

1992 – Krist Novoselic zranil sám seba až do bezvedomia, keď mu počas vystúpenia na MTV Music and Video Awards padla na hlavu basgitara, ktorú vyhodil do vzduchu.  

10. september

1964 – Rod Stewart nahral svoj prvý singel, verziu Good Morning Little School Girl od Willieho Dixona.

1973 – BBC zakázala singel Star Star od The Rolling Stones, pretože sa v ňom niekoľkokrát spomínalo slovo „Starfucker“.

1991 – V USA bol vydaný singel Smells Like Teen Spirit od Nirvany. 

11. september

1964 – Uskutočnila sa súťaž o najlepšieho dvojníka Micka Jaggera. Vyhral ju 16 ročný chlapec predstavený ako Laurie Yarham. Všetci boli z neho nadšení, nielen že vyzeral ako Mick, ale vedel o každej jeho akcii. Nakoniec sa zistilo, že to je Mickov mladší brat Chris Jagger.

1988 – Metallica odštartovala v Budapešti svoje turné Damaged Justice World Tour, na ktorom ju čakalo ďalších 221 zastávok.

2001 – Gerard Way, ktorý pracoval v New Yorku ako ilustrátor komixov, bol svedkom útoku na WTC. Práve táto udalosť ho inšpirovala k založeniu kapely My Chemical Romance.

 

12. september

1986 – Gitarista Public Image Ltd, John McGeoch, potreboval 40 štichov na tvári po tom, čo počas ich koncertu vo Viedni niekto hodil na pódium dvojlitrovú fľašu vína.

1990 – Stevie Nicks a Christine McVie ohlásili, že keď dokončia prebiehajúce turné s Fleetwood Mac, z kapely odídu.

       

13. september

1964 – Keď The Rolling Stones koncertovali v Liverpoole, najali si dve desiatky hráčov rugby, aby slúžili ako nárazová bariéra medzi kapelou a davom. „Ľudská reťaz“ z hráčov sa pod náporom piatich tisícov fanúšikov rozpadla hneď, ako kapela vystúpila na pódium.

1991 – Geffer Records zorganizovali párty pri príležitosti vydania Smells Like Teen Spirit. Nirvana bola vyhodená z vlastnej párty po tom, čo sa jej členovia začali obhadzovať jedlom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *