TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Týždeň v minulosti – 19. január – 25. január

Ak ste niekedy rozmýšľali, čo sa stalo v tento týždeň, ale o pár rokov či desaťročí dozadu, máme pre vás niekoľko historických medzníkov na hudobnej scéne.

19. január

1978 – Johnny Rotten bol vyhodený z The Sex Pistols. Dôvod? Vraj už nie je dosť divný.

1988 – Doc McGhee, manažér Bon Joviho a Mötley Crüe, sa priznal k dovozu viac ako osemnástich ton marihuany na územie USA. Pašoval ju z Kolumbie na lodiach s krevetami. Päť rokov si posedel vo väzení, na pokute minul 15 tisíc dolárov a musel zriadiť protidrogovú nadáciu.

2001 – Dozvedeli sme sa, že Paul McCartney bol prvá rocková hviezda, ktorá sa stala miliardárom. Jeho majetok mal hodnotu viac ako 725 miliónov libier a vďaka obrovským tržbám z kompilácie hitov The Beatles prekročil hranicu jednej miliardy. 

20. január

1969 – Led Zeppelin boli na svojom prvom turné po Severnej Amerike a hrali vo Wheaton Youth Center. Podľa niektorých správ prišlo na tento koncert len 55 ľudí, čo by bolo najmenšie publikum, pre aké Zeppelin hrali. Dôvody pre takúto nízku účasť sú hneď dva: bol pondelok a zároveň noc inaugurácie Richarda Nixona.

1982 – Vznikla najznámejšia legenda o Ozzym Osbourneovi. Koncertoval v Des Moines v Iowe, keď mu jeden z divákov hodil na pódium netopiera. Zlé osvetlenie, netopier nehybne ležal, a tak si Ozzy myslel, že je gumený. Spevák ho zobral a keď sa mu snažil odhryznúť hlavu, netopier začal mávať krídlami. Po koncerte Ozzy okamžite odišiel na injekcie proti besnote.

2000 – Šéfovi turistického ruchu v Liverpoole bolo zakázané umiestniť k diaľnici značku „Liverpool – rodisko The Beatles“, pretože si niektorí mysleli, že by to mohlo rozrušiť vodičov.

21. január

1965 – Tri tisícky jačiacich ľudí čakali na The Rolling Stones a Roya Orbisona na letisku v Sydney, ktorí tam prileteli na spoločné turné.

1982 – Centrum pre štúdium južanských kultúr dostalo dar od B. B. Kinga – viac ako 20 tisíc nahrávok, čo bola celá jeho zbierka.

1992 – Billy Idol bol usvedčený z napadnutia ženy, ktorú päsťou udrel do tváre pred reštauráciou West Hollywood. Dostal pokutu 2700 dolárov a povinnú účasť v sérii reklám proti drogám.

22. január

1972 – David Bowie sa v rozhovore priznal k bisexualite.

1988 – Faith No More hrali prvýkrát naživo na území Veľkej Británie. Po tomto koncerte v Londýne nasledovalo ďalších 12 šou.

2004 – „V jednej minúte bol na pódiu a v ďalšej zmizol. Spadol, udrel sa a my sme neverili, že sa snaží spievať ďalej,“ povedal fanúšik, ktorý sa zúčastnil koncertu Bryana Adamsa v Liverpoole. Ten počas spievania spadol z pódia a zlomil si ľavé zápästie.

23. január

1956 – Polícia uviedla do platnosti zákon z roku 1931, ktorý v Clevelande zakazoval rock n‘ rollovým fanúšikom mladším ako 18 rokov tancovať na verejnosti, ak neboli v sprievode dospelej osoby.

1977 – Patti Smith koncertovala na Floride, keď počas spievania spadla z pódia medzi orchester a zlomila si niekoľko stavcov.

1978 – Gitarista kapely Chicago Terry Kath sa nechtiac zastrelil počas čistenia zbrane. Povedal: „Neboj sa, nie je nabitá,“ priložil si ju k hlave a stlačil spúšť.

24. január

1958 – Elvis Presley a jeho Jailhouse Rock sa dostali na prvú priečku britského singlového rebríčka. Bol to prvý singel na svete, ktorý v rebríčku odštartoval na prvom mieste.

1979 – Na Sunset Strip postavili billboard k novému albumu Pink Floyd The Wall. Bola na ňom prázdna stena, z ktorej každý deň odstránili jednu tehlu a odhalili tak ilustrácie a titul albumu.

1981 – V nemocnici bol hospitalizovaný Steven Tyler. Spevák kapely Aerosmith mal nehodu na motorke.

25. január

1975 – Uskutočnil sa posledný Sunbury Rock Festival v Austrálii. Usporiadatelia kvôli veľkým stratám vyplatili len Deep Purple. Keď po nich mali hrať AC/DC, strhla sa na pódiu bitka medzi „bedňákmi“ Deep Purple a AC/DC, pretože nechceli dovoliť, aby druhá kapela používala ich vybavenie. AC/DC potom opustili festival bez odohratia jediného tónu.

1986 – Albert Grossman, manažér Boba Dylana či Janis Joplin, zomrel na infarkt v lietadle cestou z New Yorku do Londýna.

2008 – Klávesák kapely British Sea Power Phil Sumner skončil v nemocnici po nevydarenom stage divingu. Dav ho nechytil, keď skočil na ľudí z výšky takmer štyroch metrov a dopadol rovno na hlavu. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *