TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Samovraždy, vraždy alebo len hlúpe náhody? #7: Jimmy Sullivan

,,S veľkým smútkom a ťažkými srdciami vám musíme povedať o tom, že dnes zomrel Jimmy ,,The Rev“ Sullivan. Jimmy nebol len jedným z najlepších bubeníkov na svete, ale naviac bol naším najlepším priateľom a bratom. Naše myšlienky a modlitby smerujú k Jimmyho rodine a dúfame, že počas týchto ťažkých časov budete rešpektovať ich súkromie. Jimmy, si navždy v našich srdciach. Máme ťa radi.“ – M. Shadows, Synyster Gates, Zacky Vengeance a Johnny Christ

 

Takto sa svet prostredníctvom Facebooku kapely AVENGED SEVENFOLD v decembri 2009 dozvedel o strate ich bubeníka Jimmyho ,,The Reva“ Sullivana. Jimmy bol prirodzený talent, ktorý sa nedá nájsť len tak hocikde a ľudia ako on sa rodia málokedy. Miloval život a svojich priateľov. U neho neexistovalo nič negatívne, za všetkým videl niečo dobré, nech to bolo akokoľvek zlé. Ale čo sa potom teda stalo, že opustil tento svet a radšej odišiel na druhú stranu? Urobil to dobrovoľne? Bola to náhoda? Alebo za tým bolo niečo úplne iné?

 

Faktom je, že ešte týždeň pred smrťou sa Jimmy každému zdal úplne v poriadku ako spirituálne, tak aj zdravotne. Áno, niekto by teraz mohol namietať jeho chorobou, s ktorou sa nič nedalo robiť, no napriek tomu bol vraj v dobrej kondícii. Jimmy mal zväčšené srdce, teda hypertrofiu. Táto diagnóza postupom času spôsobuje veľmi pomalú a bolestivú smrť. Niektorí si myslia, že práve preto jeho úmrtie nebola nehoda ani náhoda, ale skôr samovražda. Indikovali to však aj mnohé iné náznaky prichádzajúce priamo od neho. 

 

Okrem dobrého stavu sa krátky čas pred smrťou Jimmy zúčastnil svadby jedného zo svojich priateľov – nikde to nebolo uvedené presne, avšak dedukciou sa dá logicky vyvodiť záver, že išlo o M. Shadowsa, teda Matta Sandersa, frontmana Avenged Sevenfold, ktorý mal svadbu 17. októbra 2009 – kde hovoril o tom, ako si kúpil nové auto a absolvoval laserovú operáciu očí. Podľa výpovedi jeho mamy sa z úspešného zákroku veľmi tešil. Konečne nebol odkázaný na okuliare a kontaktné šošovky, ktoré stále niekde strácal a dovidel na hodiny, čo mával pri posteli. Toto veru neznie, že by to malo niečo spoločné s plánovaním samovraždy. 

Samovraždy, vraždy alebo len hlúpe náhody? #7: Jimmy Sullivan

Jimmy a Matt

Podľa Shadowsa, ktorý približne tri týždne po tragickom úmrtí kamaráta prehovoril o celej situácii, Jimmy vždy tvrdil dve veci. Prvou bolo, že chcel byť rockovou hviezdou, čo sa mu aj podarilo. Druhou, že sa nedožije ani tridsiatky. A toto sa mu, nanešťastie, podarilo tiež, keďže v čase smrti mal 29 rokov. Ale niečo podobné sa ponúkalo aj v ďalších slovách iných jeho kolegov z kapely.

 

Synyster Gates raz povedal, že Jimmy nebol závislý na liekoch, ale na živote. Inokedy zase z neho však vypadlo: ,,Hej, veď on to mal naplánované, ten šialený blbec. Vedel, že bude mŕtvy už pred tridsiatkou. Môjmu otcovi povedal: ,,Viem dve veci. Budem v slávnej rockovej kapele a zomriem pred tridsiatkou.“ Povedal mu to, keď mal 15 rokov.“

 

No aby toho nebolo málo, príchod konca je badať aj vo výpovedi Zackyho Vengeanca: ,,Zavolal mi tak päť sekúnd po tom, čo odišiel z môjho domu, kedy ešte sotva opustil susedstvo a povedal: ,,Hej, kámo, zabudol som si u teba bundu.“ Bola to jeho obľúbená bunda. ,,Nechal som ju u teba na vešiaku.“ Tak som mu povedal: ,,Chlape, prosto sa otoč a príď si ju vziať. Si tak tri sekundy od môjho domu.“ A on povedal: ,,Ale nie, vôbec sa tým netráp.“ Bolo to ako keby to vedel, lebo tá bunda sa mi vždy páčila a on o tom vedel, že sa mi vždy páčila. A tá jeho obľúbená bunda stále visí na mojom vešiaku. Ani som sa jej nedotkol.“ Tak vedel Jimmy, že zomrie alebo nie? Chystal to?

 

Jimmyho našli mŕtveho v jeho dome v Huntington Beach v Kalifornii 28. decembra 2009. To bol pondelok. V utorok vykonal patológ pitvu, ktorá nepreukázala žiadnu možnú príčinu smrti. Museli urobiť päť až šesť ďalších testov, aby odhalili, že mal v tele oxykodón (liek proti bolesti, náhrada kodeínu), oxymorfón (tiež liek proti bolesti a náhrada morfia), diazepam alebo nordiazepam (oba sú liekmi na úzkosť) a k tomu všekému aj stopy etanolu, čo je omamná látka nachádzajúca sa medzi zložkami alkoholu. Niečo takéto je okamžite smrteľná kombinácia. Koroner Orange County Mitchell Sigal nakoniec ako príčinu Revovej smrti určil akútnu intoxikáciu viacerými druhmi liekov skombinovanými s alkoholom. Podobným spôsobom v januári v roku 2008 ukončil život napríklad herec Heath Ledger. Patológ však v pitevnej správe uviedol, že veľkú rolu v Jimmyho úmrtí mohla zohrať aj jeho choroba, teda už spomínaná hypertrofia. No a niektorí ľudia i na základe toho veria, že Jimmy si pravdepodobne uvedomoval všetky riziká, lebo ak nie, potom je tu možnosť, že bol príliš opitý na to, aby vedel, čo robí.

 

Hoci oficiálne išlo v Jimmyho prípade o nehodu, indície možno tvrdiace opak naháňajú husiu kožu. Ale to nie je všetko. Jimmy totiž tri dni pred smrťou napísal skladbu, ktorú nazval Death, teda smrť. Pokiaľ sa do nej lepšie započúvate, prídete na to, že jej text až príliš pôsobí ako list na rozlúčku. Veď si napríklad zoberme z nej jednu strofu: Left this life to set me free, Took a piece of you inside of me, All this hurt can finally fade, Promise me you’ll never feel afraid. (Opustil som tento život, aby som sa oslobodil, Vzal som si so sebou v sebe kúsok teba, Všetka tá bolesť môže konečne zmiznúť, Sľúb mi, že sa nikdy nebudeš báť). Akoby toho nebolo málo, Jimmy ju pred ostatnými tajil. Nahral všetky jej časti sám ako inštrumentálne, tak aj vokálne. Jeho kamaráti skladbu našli až po tom, čo zomrel. Aby jej názov neznel príliš ponuro, premenovali ju na Fiction, lebo to bola jedna z Jimmyho prezývok a toto slovo mal aj vytetované od stredu hrude až po brucho. Nakoniec ju zahrnuli do tracklistu albumu Nightmare, ktorý pre stratu s nimi musel dokončiť Mike Portnoy.

Náznaky sa však mohli nachádza i na iných miestach než len v Revových rečiach. Kto iný než on je aj autorom textu skladby Brompton Cocktail. Pri nej tiež niektorí ľudia veria, že takýmto spôsobom chcel naznačiť, ako sa chystá pobrať preč z tohto sveta. Brompton Cocktail je totižto pomenovanie pre zmes alkoholu a liekov, na ktorú nakoniec naozaj zomrel. Skladba ako taká hovorí príbeh muža, čo trpí bolestivou chorobou, chce sa oslobodiť od bolesti, a preto si namieša Brompton Cocktail. Je teda možné, že by si Jimmy namiešal svoj vlastný?

 

No a nakoniec existuje aj taká verzia, že Jimmy celkom určite spáchal samovraždu, aby dodržal svoje výroky o tom, ako bude slávna rocková hviezda a zomrie mladý. Nepochybne patrí medzi legendy. Niektorí ľudia veria, že sa zabil práve kvôli tomu, aby úmrtím v mladom veku ešte viac upevnil tento svoj status. Ale to je viac než nepravdepodobné.

 

Nech je ako chce a nech už uveríte čomukoľvek z toho, Jimmy bol jeden z neprekonateľných hudobníkov a skvelý človek, ktorého strata len tak ľahko neprebolí.


Použité zdroje:
Foto: drummerworld.com, gaiaonline.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *