TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Samovraždy, vraždy alebo len hlúpe náhody? #6: Paul Gray

Odkedy zomrel Paul Gray, SLIPKNOT už nikdy neboli ani nebudú ako pred tým. Strata ich zasiahla príliš silno. Basgitarista známy ako #2 a jeden zo zakladajúcich členov populárnej kapely z americkej Iowy však dosť pravdepodobne tiež nemusel odísť z tohto sveta tak skoro. Pretože podľa jeho manželky, ale i niekoľkých ďalších, zrejme nešlo len o škaredú náhodu. Grayovmu koncu sa dosť pravdepodobne dalo predísť. Akým spôsobom sa dal Paul zachrániť a prečo sa tak nestalo?

 

Paul Gray zomrel 24. mája 2010. Takto bol zapísaný deň jeho smrti po tom, čo ho v hoteli Town Plaza v Des Moines v Iowe našiel zosnulého pracovník hotela. Podľa polície na mieste činu vedľa Graya bola nájdená injekčná striekačka a spolu s ňou aj rôzne druhy liekov. Tento fakt však nikoho zrejme neprekvapil, keďže Gray bol závislý. Už skôr mal rôzne problémy ako pre závislosť na drogách, tak i kvôli alkoholizmu. V roku 2003 ho dokonca v Iowe zatkli za držanie drog po tom, čo bol účastníkom dopravnej nehody, keď havaroval, pretože na semafore nezastavil na červenú. Polícia vtedy u neho našla malé množstvo marihuany, dve injekčné striekačky a kokaín. To sa odohralo v čase, kedy ešte ľudia nepoznali tváre ľudí skrývajúcich sa za maskami v kapele Slipknot, pretože sa členovia vyhýbali fotografovaniu bez masiek. A tak, keď sa na internete objavila Grayova fotka z policajného zadržania, spustilo to medzi fanúšikmi rôzne debaty, lebo nikto si nemohol byť stopercentne istý, že vidí toho, koho si myslí. Neskôr sa to však zmenilo, a to práve po Grayovej smrti.

Samovraždy, vraždy alebo len hlúpe náhody? #6: Paul Gray

Paul Gray bez masky

Keď Paul zomrel, zasiahlo to nielen jeho rodinu, hlavne tehotnú manželku, ale aj celé jeho okolie. Jeho kolegovia zo Slipknot utrpeli rovnako veľkú stratu. Iba deň po smutnej správe zvolali tlačovú konferenciu, kde sa po prvýkrát objavili bez masiek a ukázali svetu svoje tváre, čo urobili na Grayovu počesť, pričom fanúšikovia ich takto takmer nespoznali. Česť pamiatke padlého priateľa neskôr Slipknot vzdali aj v roku 2014 vydaním albumu .5: The Gray Chapter, ktorý pomenovali po ňom.

 

Na konferencii v roku 2010, kde Slipknot odhalili svoje tváre tak prvýkrát za svoju existenciu porušili dlho dodržiavane interné pravidlá: Nikomu na nič neodpovedáme, nezaujímame sa o trendy, hráme, čo chceme, cudzí ľudia nemajú žiadny priestor na rozhodovanie o kapele. Ale po tragickej strate sa ich vzdali, aby si takýmto spôsobom uctili kamaráta a ako bonus sa vyjadrili oveľa súvislejšie a nevyhýbavo než bolo pred tým u nich zvykom.

 

Oficiálne bolo ako Grayova príčina smrti určené náhodné predávkovanie morfiom a fentanylom, ktoré mal podľa lekára Gregoryho Schmunka užiť vnútrožilne. Oktrem toho pitva ukázala, že trpel vážnou srdcovou chorobou, čo tiež celej veci nepomáhalo. A už vôbec neboli nápomocné jeho závislosti. Z nich sa pomaly postupne liečil. No a práve tu je zádrheľ, čo mohol celú vec urýchliť tým najhorším smerom, o čom je presvedčená aj vdova po Paulovi Brenna.

Samovraždy, vraždy alebo len hlúpe náhody? #6: Paul Gray

Paul s manželkou Brennou

Gray bol pacientom doktora Daniela Baldiho. Baldi dva roky po Paulovej smrti čelil obvineniu okresného prokurátora Polk County za Grayovu smrť ako aj úmrtia niekoľkých ďalších pacientov. Nakoniec Baldiho oslobodili, avšak podozrenia, ktoré sa nad ním vznášali, doviedli Brennu Gray k tomu, aby vzniesla voči Baldimu svoju vlastnú žalobu za neoprávnenú smrť manžela. Urobila tak vo februári 2014, no bolo príliš neskoro. V júli jej žalobu zamietli z dôvodu podania po uplynutí lehoty, kedy ju mohla podať, keďže od Paulovej smrti vtedy ubehli už štyri roky.

 

Brennina žaloba spočívala v tom, že Baldi nebol dostatočne pozorný počas Paulovej liečby z drogovej závislosti. Jej druhým bodom bola strata manželského zväzku a osirotenie v tom čase nenarodenej dcéry, ktorá na svet prišla až niekoľko mesiacov po smrti otca. Jediným zadosťučinením Brenne bolo, že napriek vlastnému neúspechu o dosiahnutie spravodlivosti v smrti manžela stále existuje aspoň šanca na nápravu, ak sa rozhodne konať jej dcéra, ktorá na takéto niečo stále má právo. A tak sa v roku 2016 stalo, že sa Grayov prípad opäť dostal na súd.

 

Za zodpovednosť za sedem zvyšných úmrtí bol Bardi zbavený viny, ale Paulov prípad sa opäť dostal na súd prostredníctvom vtedy päťročnej October. Keďže ešte nemala desať rokov, stále si mohla uplatniť právo, že stratou otca utrpela emocionálnu ujmu a stratu otcovskej lásky. Tu vtedy nastali argumenty ohľadom toho, či sa toto právo vzťahuje aj na plod, pretože v čase Paulovho úmrtia bola October iba plod v lone svojej matky. Na tohto koňa okamžite stavili Baldiho právnici, ktorí tvrdili, že dieťa, čo ešte nemá žiadny vek, nemôže byť brané do úvahy ako dieťa vo veku do osem rokov. Prípad čakal však hlavne na posúdenie sudcom. Nikde však nie je uvedené, či ho naisto žalujú alebo nie, ako ani výsledok procesu. Dúfajme však, že spravodlivosť zvíťazí a za tragickú zatiaľ náhodu sa bude zodpovedať ten, čo ju spôsobil.


Použité zdroje:
Foto: billboard.com, interest.com, slipknotitalia.it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *