TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Ramchat sú po novom pod krídlami Slovak Metal Army

RAMCHAT majú za sebou nemalé úspechy a ťažia zo svojich bohatých skúseností, ktoré nazbierali členovia kapely počas dlhých rokov aj vo svojich predošlých kapelách. Stovky koncertov, megawatty hodín strávených na pódiách či v štúdiách a skúsenosti, aké nie sú na domácej scéne práve bežné, ukázali, že chalani z kapely vedia, ako sa postaviť k svojim fanúšikom.

Po dvoch úvodných minialbumoch albumoch Bes a Kapraty a regulérnych CD Atrana a Nepočaria! presne vedia, čo majú ich fanúšikovia radi a nič nenechali na náhodu. Novinka Znelo lesom je pre to na scéne očakávaná podobne ako udalosť, ktorá ho fyzicky prinesie do vašich rúk. Poprosil som Hiraxa o niekoľko jeho myšlienok, ktoré nás všetkých k novinke dostanú bližšie.

Krátky rozhovor s Hiraxom

Ramchat prichádza s tretím albumom, ktorý sa v metalovej komunite všeobecne označuje ako prelomový. Aký je Tvoj pohľad na Znelo lesom, bude taký?

To si skutočne netrúfam povedať. Každá kapela s novým albumom vždy verí, že prináša ľuďom pecku, prelomovú vec. No toto môže zhodnotiť len čas. My sme zložili piesne a ja som napísal texty, ktoré sme v danom období cítili. V tom sa nedá podvádzať, tvorba je len zrkadlom samotného tvoriteľa v dané minúty, keď sa otvoria stavidlá kreativity.

Predchodcovia Atrana aj Nepočaria! sa stretli naozaj s výbornými ohlasmi. Vieš mi povedať, čo z minulého obdobia kapely vás najviac priblížilo k publiku a či z týchto skúseností chce RAMCHAT čerpať aj do budúcnosti?

Podľa ohlasov fanúšikov asi najviac texty v dobrom spojení správneho mixu tvrdosti a melodiky piesní. Znelo lesom silne neodbočuje od našej predošlej tvorby, ale ani hudobne nestagnuje. Veď uvidíme, čo povedia poslucháči. Ohlasy na už zverejnené songy boli vynikajúce.

Dá sa predpokladať, že Znelo lesom nevybočí z hudobnej koncepcie, čo vlastne naznačil aj singel „Matka Zem“. Aký je v kapele proces komponovania skladieb či vývoj lyrických tém? Je to Tvoj – Hiraxov rukopis –  alebo Ti dokážu s tvorbou pomôcť aj chalani z kapely?

Väčšinu riffov prinášam do kapely ja, ale každý si svoj part zdobí po svojom. Goldo je bubeník par excellence, rovnako každý z ostatku zostavy Ramchat je starý ostrieľaný harcovník. Texty píšem a spevové linky vymýšľam Walkimu ja, ale on má svoj originálny prejav, veľa vecí sa nakoniec upravuje na jeho výraz a sám prichádza s dobrými nápadmi, a to nielen v oblasti spevu. Už aj gitarista Viktor pochopil „náladu“ mojich riffov a smerovanie Ramchat, takže čoraz viac nápadov prináša aj on, aj keď tie jeho old school death metalové a grindcorové riffy mu často zamietam. Sú vynikajúce, ale nie pre našu bandu. No a čo sa týka aranžovania skladieb, to zostáva na mne, basákovi Richardusovi a Viktorovi. My traja upratujeme skladby do konečnej podoby a myslím si, že nevíťazí ego nikoho a vždy nachádzame spoločnú reč pre dobro konečného výsledku.

Je niečo špecifické, na čo sa najviac pri vydaní novinky Znelo lesom tešíš? Niečo, v čo veríš, že vašich fanúšikov zasiahne priamo do sŕdc?

Už nie som taký napichaný, ako keď som začínal v Editore, písal sa rok 1989 a my sme začali vydávať demáče a neskôr aj s Lunatic Gods cédečka. Teraz proste skladáme, vydávame a koncertujeme, tých očakávaní je čoraz menej. Muzika je droga na celý život.

Príď na krst

Ramchat sú po novom pod krídlami Slovak Metal Army
Ramchat sú po novom pod krídlami Slovak Metal Army

Pagan metalisti RAMCHAT majú za sebou veľmi slušnú diskografiu a to aj napriek tomu, že ešte za sebou nemajú prvý krížik. Albumy, single, EPčka na CD či vinyloch. To všetko máte alebo môžete mať vo svojch rukách aj vy a k tomu všetkému prichádzajúcu novinku opäť na formátoch Digi CD a po novom aj ako klasický jewel, čiže v klasickej CD krabičke. Okrem toho kapela koncertovala aj mimo hraníc Československa, keď navštívila Poľsko, Rusko alebo mamutí metalový festival Hellfest vo Francúzsku. Mnohí ste ju mohli vidieť na niekoľkých klubových šnúrach na Slovensku, ale aj v Českej republike. Témy RAMCHAT sú veľmi známe a prepojené s históriou národa a prírodou. Nie je dôvod ich meniť a rovnako to cítite aj vy, ktorí kapelu podporujete a patríte k jej fanúšikom. Rozhodne všetkým odporúčame pripraviť sa na tohtoročný KrutoFest a prísť zažiť vydanie nového albumu Znelo lesom 13. novembra do klubu RC Mlyn vo Vrútkach, kde sa to celé uskutoční.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *