TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Prečo Joakim Brodén nenávidel svoj vlastný album The Great War?

Švédska skupina SABATON je v našich končinách mimoriadne obľúbená. Zatiaľ posledný album The Great War sa zo začiatku nestretol s pozitívnymi reakciami u samotného speváka Joakima Brodéna, ktorý sa o svojej nenávisti k albumu rozpovedal v rozhovore pre FaceCulture. Keďže je stále hlavným mozgom kapely a skladá väčšinu inštrumentov aj textov, nie je až tak prekvapivé, keď mal po skončení nahrávania práve tieto pocity. To už však neplatí a ukazuje sa, že len potreboval čas.

V obsiahlom 15-minútovom rozhovore sa reportér pýtal ako jednu z prvých otázok práve na túto jeho neznášanlivosť voči albumu. Joakim ponúkol pomerne vyčerpávajúcu, no zároveň informačne výživnú odpoveď: „Už to nie je tak, že by som ho nenávidel. Pokiaľ ide o hudobnú časť, nie som jediný, kto píše hudbu, ale som hlavným skladateľom v skupine a vždy som bol. Takže píšem všetky piesne, som tu pre nahrávanie aj mixovanie. A to je niekoľko mesiacov – až deväť mesiacov, od začiatku do konca – a potom písanie textov a všetko okolo toho. Na konci tohto procesu, keď všetko mixujete a počúvate, trénujete svoju myseľ, aj keď priamo nechcete, no je vašou úlohou nájsť veci, ktoré nie sú dobré. Sami trénujete, aby ste hľadali chyby – hudobne a produkčne, všetko, čo je problém, musí byť odstránené. Takže v podstate sa akýkoľvek album ku koncu nahrávania, aspoň pre mňa, stáva… som unavený z piesní; Počul som ich všetky. A všetky možnosti – bola to správna voľba, aby bolo gitarové sólo trochu hlasnejšie? Takže keď budeme hotoví s albumom a pôjdeme na P.R. turné, mali by sme byť nadšení, [ale] ja to ku*va nenávidím. Momentálne je to rok, čo sme to dokončili a až teraz ho môžem začať objektívne počúvať… Musíte tomu dať chvíľu času. Takže teraz to môžem počúvať trochu objektívnejšie a vidieť, čo sme urobili dobre, resp. čo sme urobili zle.”

Zaujímavosťou o albume The Great War je fakt, že nahrávanie započalo presne 100 rokov od konca prvej svetovej vojny (11. november, 1918).

 


Použité zdroje:
FaceCulture

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *