TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Podoby rockovej módy: Temná subkultúra

O tom, že rock a metal nie je len hudba, ale umenie, ktoré sa odzrkadľuje na životnom štýle, vás presvedčí tento seriál. Súčasne s gitarovými sólami, agresívnym spevom a inými fantastickými hudobnými prvkami prináša tento žáner hudby aj štýl, ktorý nie je len o dlhých vlasoch a čiernych tričkách s potlačou. Vývoj metalovej módy môžete sledovať v tomto seriáli, ktorý vás prevedie jednotlivými dych berúcimi etapami od počiatku Elvisového rock and rollu cez glamrockové kreácie osemdesiatych rokov až po súčasné alternatívne štýly.

Bledá tvár s dymovými očami a zmyselne zvýraznenými perami, odetá do čiernej farby, ozdobená volánikmi, čipkou, viazačkami v šatách, bohatých na umeleckosť a precíznosť s nádychom histórie.
Podľa úvodnej vety, vás určite napadlo, že reč je o gothickej subkultúre a jej jedinečnom stylingu, ktorý nemôžeme v tomto seriáli opomenúť.

Fascinujúci štýl je žáner alternatívneho rocku viažúci sa k témam ako smrť, psychika a náboženstvo a na svoju individualitu nabaľuje aj myšlienky romantizmu a nihilizmu. Preto najvýstižnejším vyjadrením sa stáva čierna farba, ktorá je najzákladnejším znakom a pompéznosť, ktorá najpresnejšie hovorí o hĺbkovom vnímaní sveta temnými goth očami. 
Je naozaj ťažké presne charakterizovať gothický štýl a bolo by naozaj obsiahlym článkom vymenovanie všetkých možností. Vo všeobecnosti má korene v punku, nadobúda veľkú časť inšpirácie z najkrajších konárov histórie a celý metaforický strom uzatvára spojitosť s novými žánrami, ako sú death či black metal a rôzne originálne altern štýly. 

Čarodejník Raven Digitalis vo svojej knihe Goth vymenúva najkrajšie podštýly tejto subkultúry. Sú to, napríklad Gothic Lolitas, teda gotické lolitky, pre ktoré je typická podobnosť s porcelánovými bábikami. Tieto dievčatá si obliekajú nesmierne prepracované šatôčky s množstvom volánikov, často krát v nežnejších farbách, ako sú biela a ružová, ktoré si vedia zhotovovať sami, čo umocňuje dôležitosť štýlu a odďaľuje ho od komercie.

Podoby rockovej módy: Temná subkultúra

Traditional Goths, alebo klasickí gothici sa inšpirujú historickou dobou gotiky z dvanásteho storočia, kedy štýlu vládla štíhla silueta s dlhými splývavými šatami a visiacimi zvonovými rukávmi. Majú radi helloweenské doplnky ako pavučiny, netopierov a topánky do špičky. Vzhľadom sú príbuzní vampírom, ktorí sa radi štylizujú do pozície krvilačných upírov a nemajú problém so zubnými implantátmi (alebo so zbrúsením zubov do požadovaného tvaru) a stekajúcou krvou, aby pôsobili naozaj vierohodne. Okrem toho sa v ich šatníku nachádzajú viktoriánske a renesančné kúsky, zamat, dlhé kabáty a habity. 

Podoby rockovej módy: Temná subkultúra

To nadväzuje na vizuál Victorian Goth. Zbožňujú bohaté sukne s viacerými spodničkami, upnuté korzety, ktoré im krásne formujú siluetu, potrpia si na šperky, ktoré voňajú viktoriánskou dobou, tak ako aj na romantické lokne vo vlasoch dozdobené mašľami s nejakým morbídnym prvkom. Muži sa pridŕžajú historickej elegancie a tak na nich môžeme vidieť košele zapnuté ku krku, zaujímavé zvrchníky, elegantné topánky a cylindre. 

Podoby rockovej módy: Temná subkultúra

Netradičnou skupinkou sú aj Cyber Goths, ktorí sa jemne dotýkajú  fantastického steam punku. Ich vizáž má futuristický charakter a kombinuje atypické materiály, ako plast, vynil a kov. Neodmysliteľne k nim patria obrovské okuliare ukotvené v divnej hrive. Väčšinou si totiž pomedzi svoje vlasy zapletajú rôzne gumičky, farebné stuhy, plastové a železné trubky, aby správnym spôsobom reprezentovali digitálny sloh.

Na podobnom princípe fungujú spomínaní nasledovatelia steam punku, ktorý sa pohráva so zastaranými súčiastkami hodín a iných technických vynálezov. Ten akoby reprezentoval odlišnú dimenziu a jeho svet sa nachádza v zemitých farbách, ako sú hnedá, kaki, sivá, medená a okrová. Má tendenciu všetko možné historicky potechničiť a napokon to vyzerá ako zo starého futurizmu Julesa Vernea. 

Podoby rockovej módy: Temná subkultúra Podoby rockovej módy: Temná subkultúra

Tínedžerská móda kontrastov a infantilnosti

Štýlovým žánrom, ktorí sa často spája, alebo naopak odporuje predchádzajúcemu Goth, a je potrebné s jeho zaradením zaobchádzať opatrne, je odsudzované EMO. 
Je na iných filozofovanie spojené s týmto žánrom, ale nemožno tomuto prejavu odoprieť originalitu a inakosť. EMO sa vyznačuje značnou naviazanosťou na emócie, z čoho teda vznikol aj jeho názov a  štýl je teda vedený do špecifickej pochmúrnosti. Väčšinou táto mánia chytá tínedžerov, ktorí sa snažia zaradiť a podporiť svoju individualitu. Dosiahnu tak typickým účesom s hladkou zošikma zastrihnutou ofinou, pričom zadné vlasy extrémne natupírujú. Častou úpravou sú aj mnohé príčesky a farebné pramene, dievčatá používajú ozdôbky ako čelenky a mašle, ktoré dopĺňajú ich infantilný imidž. Oblečenie sa vyžíva v kontrastoch a okrem čiernej farby sa teda často vyskytuje biela, červená, neónovo ružová a zelená. Základom sú obtiahnuté nohavice, tenisky, u dievčat sukničky a veľký dôraz sa kladie na doplnky, ako napríklad podkolienky, rukavice, potítka a morbídne motívy, ktoré sú v EMO ponímaní vystihnuté detinsky. 

Podoby rockovej módy: Temná subkultúra Podoby rockovej módy: Temná subkultúra

Ďalšie časti seriálu

Elvisov kostým a rockabilly šatníkKonzervatívni rebeliHerci v rockovom divadleAko sa oblieka heavy metalPunk is not deadVlasy, koža, baby a motorky = glam metalKrik nedbalej jednoduchosti, Šediny rocku, Výkriky zo záhrobiaRocková bonboniéra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *