TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Podoby rockovej módy: Rocková bonboniéra

O tom, že rock a metal nie je len hudba, ale umenie, ktoré sa odzrkadľuje na životnom štýle, vás presvedčí tento seriál. Súčasne s gitarovými sólami, agresívnym spevom a inými fantastickými hudobnými prvkami prináša tento žáner hudby aj štýl, ktorý nie je len o dlhých vlasoch a čiernych tričkách s potlačou. Vývoj metalovej módy môžete sledovať v tomto seriáli, ktorý vás prevedie jednotlivými dych berúcimi etapami od počiatku Elvisového rock and rollu cez glamrockové kreácie osemdesiatych rokov až po súčasné alternatívne štýly.

Názov altern rock otvoril brány netradičným kombináciám. Prístup k mixovaniu rockového a metalového štýlu s úplne inými štýlmi je akýsi liberálnejší, a tak vzniká množstvo nových kombinácií, v  ktorých si každý nájde to svoje. Alternatíva v tvrdej muzike je pestrou bonboniérou s tými najrozmanitejšími príchuťami, ktoré kombinujú to, čo tu ešte nebolo. A to platí tak pre sluch, ako aj vizuál.

Keďže kapela, ktorá má prívlastok alternatívna, označuje muziku, ktorú nemožno presne zaradiť, lebo je zmesou viacerých žánrov, poprípade niečím celkom novým, je zrejmé, že to podobne bude aj so štýlom obliekania. To znamená, že prvky, ktoré obsahuje muzika daného interpreta, sú vsunuté aj do stylingu, pričom sa objavuje nekonečný priestor pre fantáziu a vznik niečoho úplne nového, inšpirujúceho, nepoznaného a fascinujúceho. A keďže ich je neúrekom, vyberáme tie, ktoré obľubujeme a niečím nás zaujali.

Červené korenie

Kto by nepoznal štipľavých exotov, ktorí sa vyžívajú v humornom prejave. Tak ako úsmevný je názov Red Hot Chilli Peppers, tak je aj celé ich pôsobenie. Neboja sa vzorov a farieb, vystupovanie spestrujú ksichtíkmi, sú bezprostrední, bez hanby, a celej kapele to dodáva pestrofarebnú šťavu. Mladistvosť, bláznivosť a inakosť je ich značka. 

Podoby rockovej módy: Rocková bonboniéra

Nemci

Azda najznámejším hudobným počinom z Nemecka je kapela Rammstein. Muzikanti, ktorým sa často pripisuje aj nálepka „industriálni“, pôsobia dojmom drsných mužov, ktorí sa výnimočným spôsobom snažia vystrašiť. Najčastejšie odetí do čiernej farby nemajú problém prevziať na seba desivé metafory a ich výzor vzbudzuje chlad a rešpekt, pretože mixujú rockový minimalizmus s absurdnosťou. 

Podoby rockovej módy: Rocková bonboniéra

Iná podoba uší

Vlna metalcore-u alebo deathcore-u so sebou priniesla svojskú podobu vizáže. Kapely ako Suicide Silence, Bring Me The Horizon alebo Asking Alexandria väčšinou svoje telá premenia na rozsiahle plátno a nešetria pestrými tetovaniami, ktoré najlepšie vyniknú v kombinácii s bielym voľným tielkom, obtiahnutými čiernymi džínsami, skejťáckymi teniskami. K ich imidžu neodmysliteľne patria špecifické polodlhé účesy, väčšinou rovné, strihané do postupna, dierky na  ušných lalôčikoch roztiahnuté expandermi a následne dozdobené tunelmi. 

Podoby rockovej módy: Rocková bonboniéra

Fanúšikovia sa uberajú podobným smerom. Radi sa odlišujú zdobením tela prostredníctvom tetovania a piercingov, čudesnými asymetrickými zostrihmi vlasov a ich odfarbovaním. Čierne obtiahnuté nohavice sú v tomto prípade unisex záležitosťou, rovnako ako tenisky. Dievčatá si samozrejme môžu dovoliť viac rozmanitosti, no tá neobchádza v tomto štýle ani mužov, ktorí sa neboja experimentovať.

Podoby rockovej módy: Rocková bonboniéra

Nu Metal

S týmto štýlom sa spája veľa kritiky a nepochopenia, ale ťažko vzdorovať kráse kontrastov, kedy do seba narazia dva naoko nezlučiteľné žánre ako sú rock, alebo metal a hip-hop. Pre niekoho je prevažná časť vokálov zastúpená rapom za zvuku gitár a bicích nepochopiteľná, no stylingu dáva ďalšiu príležitosť. 

Z hip-hopu sa preberajú odevy veľkosti XXL a typické šiltovky a kombinujú sa s rockerským imidžom, teda oblečenie má tmavé farby, je doplnené o reťaze a desivé znaky. Najväčší boom vo svojom čase zaznamenala kapela Limp Bizkit so svojím vyvážením oboch štýlov. Spevák Fred Durst ukázal, ako sa to robí a skombinoval šiltovky a mohutné páperové bundy s rockerskou briadkou.

Podoby rockovej módy: Rocková bonboniéra

Podobne sa radí aj kapela Korn, hoci ich imidž sa približuje k tomu metalovejšiemu. Prevažne dredatí členovia to občas skúsili s nadmernými veľkosťami a inokedy v basic čiernej, aj keď špecialitkou speváka bol kilt, ktorý je typický pre folkové odnože metalu. Alternatívam sa medze nekladú. 

Bonbóniky na záver

Najzaujímavejšou postavičkou v novom miléniu je nepochybne Marilyn Manson. Nechutný chlapík v dobre padnúcom smokingu s make-upom, ktorý ho štylizuje do pekne desivej podoby vyvoláva pocity perverznosti, provokácie, úchylnosti a sarkazmu. Neprirodzene bledá pleť a maľovaním zväčšené pery do rozmerov pre chlapa atypických, kontaktné šošovky ničiace prirodzenosť klasického pohľadu, doplnené o čierny tieň a znetvorené zuby sú jeho vlastným podpisom, ktorý nik tak ľahko neprekoná. 

Podoby rockovej módy: Rocková bonboniéra

V chladnom Fínsku môžeme nájsť napríklad operenca, ktorý o sebe tvrdí, že je naozaj vtákom a že tie pierka, čo nosí v hlave sú jeho súčasťou. Reč je o miniatúrnom spevákovi Laurim zo skupiny The Rasmus, ktorého si svet zapamätal hlavne vďaka vtáčím perám vo vlasoch.  

Sever rodí metalistov, ktorí sú pyšní na ľudové prvky svojich krajín, a preto ich folk-metalový imidž pozostáva predovšetkým z kiltov, alebo zo zmodernizovaných krojov, zasadených do metalovej podoby. Zaujímavými príkladmi sú ruská Arkona alebo Fintroll. 

Podoby rockovej módy: Rocková bonboniéra Podoby rockovej módy: Rocková bonboniéra

Ďalšie časti seriálu

Elvisov kostým a rockabilly šatníkKonzervatívni rebeliHerci v rockovom divadleAko sa oblieka heavy metalPunk is not deadVlasy, koža, baby a motorky = glam metalKrik nedbalej jednoduchostiŠediny rockuTemná subkultúra, Výkriky zo záhrobia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *