TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

ROCKER ŠPECIÁL #4: Joey Jordison má opäť plné ruky práce

Joey Jordison. Muž. Mýtus. Legenda. Až príliš dlho bol v ústraní a bojoval so zákernou chorobou, ktorá mu znemožnila ďalej pokračovať v jeho materskom SLIPKNOTE a v hudobnom živote. Fanúšikovia po celom svete ale nezabúdali na jeho majstrovstvo a talent, ktorý primárne hnal spoza bicích deviatku z Iowy a on sa pred pár týždňami naozaj vrátil. Živý, zdravý a plný nových plánov. Začalo to nevinne a bez ohlásenia (no dobre, pár náznakov tu bolo) a na hudobnej scéne sa zjavil so svojou novou kapelou, ktorá, ako sa ukázalo, nie je to jediné, čo od neho môžu fanúšikovia v najbližších mesiacoch čakať. O chvíľach po odchode zo Slipknotu, o nových projektoch, nových kapelách a možných plánoch do budúcnosti – nielen o nich bude nasledujúcich niekoľko riadkov.

 

December roku 2013 sa poriadne trpko zapísal do sŕdc fanúšikov kapely, ktorá sa prostredníctvom facebookovej stránky rozlúčila s Jordisonom bez udania dôvodu a ten bol naďalej utajovaný niekoľko rokov. Žiadne rozhovory od členov skupiny, managementu, vyhodeného Jordisona. Nič, len ticho. Bubeník na svojom FB profile uverejnil, že ho správa zaskočila takisto ako aj zvyšok metalového sveta a že on so Slipknotom neskončil. Hlavným rozprávačom bol po udalosti frontman Corey Taylor, ktorý sa odpovedi vyhýbal, či už z právneho hľadiska alebo z úcty k Joeymu. Všade bolo po informáciách prázdno, až do tohtoročného odovzdávania cien The Golden God, kde bubeník sám vystúpil na pódium a oznámil, že trpel priečnou myelitídou, nervovou chorobou a jednou z foriem sklerózy multiplex. 

ROCKER ŠPECIÁL #4: Joey Jordison má opäť plné ruky práce

Neboli to teda žiadne drogy ani alkohol (ani údajné použitie materiálu napísaného pre Slipknot, ktorý sa mal objaviť na albume jeho kapely SCAR THE MARTYR), ale choroba znemožňujúca pokračovať v kariére aspoň na krátky čas. Vyhliadky neboli vôbec sľubné a Joeymu hrozilo, že už nikdy nebude môcť hrať. S pomocou jeho ženy a blízkych sa však vydal cestou bolesti a zapierania, aby sa vrátil (aspoň sčasti) tam, kam patrí, a teda za biciu súpravu.

 

V nedávnom rozhovore uviedol, že sa s ním jeho „hudobní bratia“ rozlúčili prostredníctvom emailu, čo označil za zbabelé a s týmto tvrdením nie je dôvod nesúhlasiť. Napriek všetkému, čím si prešiel, by bol z jeho strany záujem o vrátenie sa. Situácia ale vyzerá tak, že nič podobné sa neudeje, a to hneď z niekoľkých dôvodov:

  1. novým členom v kapele sa náramne darí a celá červia rodina ich prijala za svojich
  2. nikto zo Slipknotu svojmu bratovi v zbroji akosi nevie prísť na meno a okrem jedného Taylorovho tweetu „Nech sa mu darí a je dobré ho po dlhej dobe opäť vidieť“ je stále okolo všetkého ticho (čo je maximálne zvláštne, keď uvážime, že Taylor sa v posledných rokoch vyjadruje absolútne ku všetkému).
  3. ak by malo dôjsť k reunionu, Joey by pravdepodobne musel vypustiť množstvo energie, ktorú dáva do svojich terajších projektov
  4. právne opletačky

Do spomínanej kapely Scar The Martyr, ktorá vznikla ešte pred vyhodením zo Slipknotu, vkladal veľké nádeje, no nakoniec sa počet vydaných albumov ustálil na čísle 1 a ich prvotina tak bola zároveň aj posledným počinom. Nezhody so spevákom Derekom tak Jordison oficiálne ukončil 5. mája 2016, aby zároveň oznámil svoju novú lásku VIMIC. Tú tvorí v podstate pôvodná zostava STM v zložení Joey Jordison (bicie), Jed Simon (gitara), Kyle Konkiel (basa) a Matthew Tarach (klávesy) doplnená o nového speváka Kalena Chase Musmecciho známeho napríklad z koncertovania s kapelou Korn.

 

Album sa bude volať Open Your Omen a doposiaľ sme mali možnosť počuť 3 single Simple Skeletons, My FateShe Sees Everything. Sound je v podstate totožný so Scar The Martyr, čo sa vzhľadom na rovnaké muzikantské zloženie dá chápať, no na druhej strane sú v ponuke aj nové prvky. Chytľavé a brutálne riffy, dlhšia stopáž piesní, výrazný spev a melodické pasáže, miestami generické bicie a zbytočné gitarové sóla – stručne a jasne Scar The Martyt v2.0. Chlapci to ale s kapelou myslia vážne, nikam sa neponáhľajú a na albume si dávajú záležať. Stále nie je stanovený presný dátum vydania a možno je to aj dobre. 

Joey toho má momentálne rozrobeného veľa a okrem Vimic sa veľkou mierou podieľa aj na novom deathmetalovom super zoskupení SINSAENUM. Tomu vychádza ich piesňami nabitý album Echoes Of The Tortured v týchto dňoch, konkrétne 29. júla Kapela vznikla, keď basák z Dragonforce Leclercq začal hovoriť o jeho demách so spevákom Loudblastu Buriezom a následne na to sa skontaktovali práve s Jordisonom. Tomu sa rozcvička po dlhom tvorivom odpočinku rozrástla na pravidelný trojfázový tréning a výsledkom je neuveriteľných 21 skladieb! No a kto s nimi na tomto projekte kolaboruje? Basgitarista Seth Heimoth, gitaru má na starosti Stéphane Buriez a dvojica spevákov Sean Zatorsky (Chimaira) a Attilla Csihar (Mayhem, SUN O)))). Chémia funguje perfektne a prvé recenzie na album dávajú tušiť, že ide o poriadne pestré predstavenie.

Sinsaenum pokrýva širokú škálu extrémneho metalu naplneného zlovestnými riffmi, temnou atmosférou a „obrovskými“ refrénmi, ktoré spolu s ďalšími elementami ponúkajú prvotriedny zážitok, aký sa od zoskupenia očakáva. Obrovské plus pridávajú ku dianiu okolo kapely vyjadrenia jednotlivých členov, že nejde len o ojedinelé stretnutie a bude sa pokračovať v tvorbe aj naďalej. Zostáva len dúfať, že sa dodrží povedané, veď nakoniec, rozhovory bývajú zradné a cesty nevyspytateľné. Kto vie, kam to Jordisona zaveje ďalej. S jeho prístupom robiť veci na 110% a láskou k hudbe ako takej sa možno dočkáme country alebo operných záležitostí. Aspoň tam by si svoje pôsobenie určite vedel predstaviť tiež. Joeyho meno je stále obrovský pojem, ktorý láka pozornosť všade, kam sa pohne. Po nie príliš vydarenom období tak sú Vimic a Sinsaenum len prvou zastávkou na ceste za koncertovaním. Dúfajme.


Použité zdroje:
Foto: Jesse Wild

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *