TIP REDAKCIE: Hudobné nástroje, zvuková technika a príslušenstvo od TOP značiek

Bratská láska v kapelách. Doslova

Keď sa v rodine vyskytne jedno dieťa, ktoré má obrovský talent na hudbu, je to radosť. No keď je tých detí v rodine viac a rozhodnú sa dobyť svet spolu v jednej kapele, to je už naozaj šťastie nielen pre rodinu. A väčšina z nich urobila väčšiu dieru do sveta, ako celá spievajúca rodina Kelly Family so zvláštnou náklonnosťou k mimozemšťanom.

AC/DC – Angus a Malcolm Young

„Malcolm je pre mňa veľká inšpirácia,“ povedal raz na adresu svojho staršieho brata Angus. Bratia Youngovci sú základným kameňom legendárnej austrálskej kapely AC/DC. Obidvaja ju založili a sú jej stálou súčasťou od roku 1973. Nebyť Malcolmovej choroby, boli by tam spolu dodnes.  

Van Halen – Eddie a Alex Van Halen

Alex je výborný bubeník, Eddie dnes jeden z najslávnejších gitaristov. Spolu založili kapelu Van Halen v roku 1972. No všetko mohlo byť naopak. „Začal som roznášať noviny a kúpil som si biciu súpravu,“ hovorí Eddie. „Môj brat začal chodiť na gitarové hodiny flamenca a kým som roznášal noviny, aby som mohol splatiť bicie, Alex na nich mohol hrať. Nakoniec bol lepší ako ja. Tak som povedal ‚Ty si nechaj bicie a ja budem hrať na gitaru.‘ Od vtedy hráme stále spolu.“

Bratská láska v kapelách. Doslova

The Stooges – Ron a Scott Asheton

Keď sa povie The Stooges, väčšina ľudí si v mysli vybaví len Iggyho Popa. Kde by však ten bol bez bratov Ashetonovcov? Kombinácia Ronovho gitarového umenia, Scottových bubeníckych zručností a Iggyho celá osobnosť vytvorili silnú kombináciu, ktorá inšpirovala desiatky iných umelcov. Dnes by ste však márne dúfali, že si ich šou pozriete niekde naživo. Ron umrel v roku 2009 a Scott v 2014. Obidvaja dostali infarkt.

Bratská láska v kapelách. Doslova

The Allman Brothers Band – Duane a Gregg Allman

Tu je to celkom jasné už z názvu kapely. Duane s gitarou a Gregg s klávesmi boli súčasťou viacerých kapiel, napr. Shufflers alebo Allman Joys. Vždy však hrali spolu. Čo robili, aby sa dostali na vrchol? „Pracovali sme sedem nocí v týždni, šesť setov za noc, jeden set 45 minút,“ tvrdí Gregg.

Bratská láska v kapelách. Doslova

Oasis – Liam a Noel Gallagher

Ktovie, či Gallagherovci tušili, keď zakladali Oasis, že sa z nich stane jedna z najväčších britských kapiel. Ich súrodenecký vzťah však medzi tie najlepšie nepatril a ich neustále konflikty sprevádzali celé (ne)fungovanie kapely. Dopadlo to tak, že Noel v roku 2009 z kapely odišiel a keďže bol autor drvivej väčšiny skladieb, kapela sa rozpadla. V roku 2015 kapela oslávi 20. výročie od vydania svojho druhého a najúspešnejšieho albumu, s ktorým sú spojené teórie o návrate Oasis tak, ako sme ich poznali.   

Bratská láska v kapelách. Doslova

A takto by sa dalo pokračovať ďalej. The Beach Boys (Brian, Carl a Dennis Wilson), Creedence Clearwater Revival (John a Tom Fogerty), dámy z Heart (Ann a Nancy Wilson), The Kinks (Dave a Ray Davies), Radiohead (Jonny a Colin Greenwood), Kings Of Leon (Caleb, Nathan a Jared Followill),… Na ktoré si spomeniete vy?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *