Technický death metal nie je hudba pre každého. Len málo skupín z tohto žánru ho ale dokáže priblížiť aj ľuďom, ktorým by sa inak od tej komplikovanosti točila hlava. A medzi tieto skupiny patrí v subžánri jedno z najrepšektovanejších mien, nemecká OBSCURA. Tá aj napriek technickosti vo svojich skladbách stále zachováva prehľadnosť a predovšetkým chytľavosť.

Aj keď je Obscura na poslednom albume „Diluvium“ technickejšia a komplikovanejšia ako na albume predchádzajúcom, stále je to hudba z pohľadu kompozície napísaná prehľadne, pretože nikdy nezabúda na základný motív, previazané citovanie vo vnútri skladby a linky spevu sú tentoraz aj s charakterovo veľmi podarenými polohami hlasu. Tým sa z albumu stáva celkom nečakane výbušná a zároveň chytľavá tikajúca bomba. Vzhľadom k tomu, že s týmto albumom sa v našich končinách ešte nezastavili, je tu čas na nápravu.


spustiť videospustiť video

Celý "kolotoč" ešte obsahuje holandských GOD DETHRONED, ktorí by v rámci klasického death metalu nemali byť krokom vedľa, Steffenovú black/deathovú THULCANDRA, ktorá odhalí aj druhú tvár frontmana Obscury, a fantastických FRACTAL UNIVERSE z Francúzska, ktorých vnímame ako ohromný prísľub do budúcnosti. Ak ich nepoznáte, napravte to na koncerte 25.2.2020 v bratislavskom Randali.

spustiť videospustiť video

spustiť videospustiť video