Odskákal a odkričal som si už množstvo živých koncertov. Či už v halách, open air alebo v rámci festivalov. Nikdy nezabudnem na chaos a tlačenicu v pražskej O2 Aréne pred koncertom Queen + Paul Rodgers, keď personál omylom nasmeroval dav ľudí do iného sektora a potom do toho správneho. Alebo keď sme stáli pri zlej bráne do areálu výstaviska v Brne, kde mali hrať Rolling Stones. Keď sme sa konečne tlačili dnu pod pódium, nejaký nešťastník sa tlačil von. Nemal šancu a jediné, čo dokázal, bolo, že sa poriadne silno držal zábradlia, kým tá vlna ľudskej masy neskončí.

 

Na koncert premietaný na filmové plátno som sa dostal prvý krát. Sieť kín CINEMAX pripravila na 23. marca pre fanúšikov po celom Slovensku večer s RAMMSTEIN. Záznam z parížskeho koncertu z turné kapely v roku 2012 režíroval Jonas Åkerlund. 

 

Máme YouTube, takže popisovať, čo sa dialo na plátne, je úplná zbytočnosť. Zameriam sa na porovnanie koncertu na živo a koncertu "naživo". 


Dostupnosť koncertu

Aj keď sa situácia postupne zlepšuje, ešte stále nie je Slovensko tou top destináciou, ktorú tour manažéri veľkých kapiel vždy zahrnú do svojho zoznamu zastávok. Musíme teda cestovať do Prahy, Viedne, Varšavy, Budapešti a niekedy aj ďalej, aby sme si svoje sny splnili. Vzdialenejšie koncerty nás teda stoja čas a peniaze. Peniaze za lístok, cestu, stravu a pivo, prípadne ubytovanie.

 

Koncert v sieti kín CINEMAX je oveľa dostupnejší. Kiná nájdete v dvanástich slovenských mestách, takže odpadá cestovanie aj ubytovanie. Za lístok zaplatíte zlomok ceny a pivo si dáte tak či tak.

Čakanie na koncert

Povestné čakanie pred halou alebo areálom. Skalní fanúšikovia sa ku vchodom trúsia aj desať hodín pred otvorením areálu. Sedia, popíjajú, fajčia, kecajú, zborovými pokrikmi vítajú ďalších príchodzích. Pre niekoho stretnutie s kamarátmi, pre niekoho najväčšia otrava na svete. 

 

Na koncert do kina prídete ako do kina. Kúpite si lístok, sadnete si do pohodlnej sedačky a čakáte. Niektorí s kolou a pukancami, niektorí s tacos, niektorí s mobilom v ruke. Jednoducho pohodička, ale bez tej atmosféry fanúšikovskej spriaznenosti a oddanosti. 

Tlačenica

Posedávanie pred areálom je pohoda, do tuhého začína ísť, keď ide o miesta v publiku. Ak nemáte lístky na sedenie (sú aj takí fanúšikovia), tak jedinou šancou zaistiť si dobré miesta čo najbližšie k pódiu, je použiť taktiku tlačenia sa a behu. A to v niekoľkých krokoch: 

 1. pretlačenie sa k ochranke
 2. beh na WC, do šatne alebo k ďalšiemu turniketu
 3. tlačenie sa v šatni alebo pri turnikete
 4. beh k vstupu na plochu - výhodou je trafiť správny sektor
 5. tlačenica pri vstupe do sektora
 6. beh k zábranám pod pódiom
 7. tlačenica pred a počas koncertu

 

V kine? Žiadna tlačenica, žiaden beh. Lístok mi roztrhnú bez stresu, vstúpim do sály, sadnem na určené miesto a čakám. Nulový adrenalín, nulový pohyb, nulový zážitok.

 

Dianie na pódiu

Ak chcete vidieť, čo sa deje na pódiu, musíte si zažiť osem bodov tlačenice a behu. Ani to však nie je zárukou, že sa pred vás nepostaví ľadovec. Človek o dve hlavy vyšší a o pol metra širší ako medzera, ktorou ste pozerali na pódium. Najhoršie na tom je, že len stojí so založenými rukami a pozerá dopredu. Neskáče, nebaví sa, zavadzia. Na živom koncerte vám hrozí niekoľko takýchto "problémov". V staršom článku sme spísali zoznam 10 najnenávidenejších vecí.

 

V kine toto nehrozí. Sedíte vo svojej mäkkučkej sedačke, klíma si robí svoju prácu dobre, nikto nezavadzia, nikto sa na vás netlačí, nikto vám nehodí do hlavy pohár piva. ALE... ani vás vodným delom neostrieka samotný Ozzy Osbourne osobne, nechytíte brnkátko od Paula Stanleyho, neodnesiete si z koncertu perlový náhrdelník, ktorý vám hodil Alice Cooper.

Celkový zážitok

Každému podľa chuti. Vidieť kapelu naživo je vždy zážitok v plnom rozsahu. So svojimi kladmi aj zápormi. Nakoniec tie klady v spomienkach ostanú a zápory sa vytratia. Prísť do kina na koncert rockovej hviezdy je také instantné. Nie je to zlý nápad, ak:

 • kapela už neexistuje (alebo nekoncertuje), takže vidieť živý koncert nie je reálne,
 • kapela nevie, kde je stredná Európa, alebo nevie, čo pýtať za vstupenku,
 • máte málo času alebo možností na cestovanie kvôli rodine, práci, zdraviu, peniazom
 • chcete si urobiť ochutnávku pred živým koncertom, napr. Rammstein v Prahe 28. a 29. mája.

Je ešte jedna vec, ktorá koncert v kine robí veľmi zaujímavým. Nestane sa vám, že niečo naozaj zaujímavé prehliadnete. Režisér a strihači sa postarajú o to, že všetko podstatné sa na plátno dostane. Plus, ako to bolo v prípade koncertu Rammstein, vizuálna časť bola ešte doplnená filmovými efektami, ktoré podčiarkovali práve hranú skladbu. 

 

Napíšte nám do komentárov, či ste nejaké koncerty v kine absolvovali. Prípadne nejaký zážitok zo živého koncertu, ktorý máte v pamäti dodnes.