Ťažká otázka. Je novovytvorená zostava legendárnych muzikantov pod novým názvom zrodením niečoho nového alebo je takáto skupina kamarátov, ktorých umelecké osudy sa niekoľkokrát stretli a popretkávali, pokračovaním dávno započatého? ŽIVÁ VODA môže byť jedným i druhým. Novomestský koncert v Blue Note (tiež legendárnom) 10. novembra bol toho dôkazom.

  

Skvelé zoskupenie v zložení Paľo Horváth – basgitara, spev (Tublatanka, Magma), Peci Uherčík – gitara, spev (Čenkovej deti, Demikát, Magma, Midi,...), Igor „Teo“ Skovay – bicie (Čenkovej deti, Demikát, Fermata, Prúdy, Magma,...) začalo s akceptovateľným, dvadsaťminútovým oneskorením. Ako prvú sme mali možnosť počuť tublatankovskú klasiku Stojím, padám. Nasledoval umne zvolený mix skladieb Magmy a Tublatanky prerušený Pecim spievanou piesňou Ty a ja z Temerafovho albumu Satelitte Rock. Po ďalšej dvojici pochádzajúcej z jediného albumu Magmy prišiel geniálny Prometeus. V ňom nás Pali nechal svojím hlasom zaspomínať na časy spred tridsiatich rokov. Nádhera. Vrchol večera (pre mňa, pre iných návštevníkov koncertu to bola posledná skladba).

 

Keď som sa ho po koncerte spýtal, koľko trvá, kým sa hlas po takej dlhej nečinnosti dostane do aktuálnej, koncertnej formy, odpovedal, že po roku. Gradáciu koncertu predznamenávali dve skladby z posledných albumov Paľovho pôsobenia v Tublatanke. Symbolicky, obe majú v názve slovo smrť (Smrť je tvoj pán, Smrť a sláva). Pred najočakávanejšou piesňou večera prišlo prekvapenie v podobe whitesnakeovskej klasiky Here I Go Again (aj tú dal Paľo ako pán). A ak čakáte na tú poslednú, áno, bola to Loď do neznáma. Najskôr nám však Peci ozrejmil genézu jej vzniku a nahrávania. Po nej nasledoval len odchod z pódia. Žiadny prídavok. Nič. Koniec. Škoda.     

  

A čo koncertu chýbalo? Viac minút, viac ľudí, stánok s „merchom“. Tričká sú už potlačené,  možno by sa hodilo prvé CD (otázka nielen na kapelu, ale aj na manažéra a textára pána Sarvaša) alebo aspoň reedícia Magmy, ktorá sa nedá nikde kúpiť (aj keď všetci vieme, ako je to s návratnosťou vydávaných albumov). Ak ste Živú vodu zmeškali, je tu ešte jedna možnosť v aktuálnom roku. O mesiac, 13. decembra, bude v bratislavskom MMC vianočný koncert doplnený o zatiaľ tajných hostí, kamarátov kapely.

 

Setlist: Stojím, padám, Na prahu brieždenia, Hrám o život, Viem kam ísť, Ty a ja, Možno vieš, Stvorený pre srdcia iných, Prometeus, Smrť je tvoj pán, Smrť a sláva, Here I Go Again, Loď do neznáma