Dnes sa vraj nedá veriť nikomu. A intrigy, veru, neobchádzajú ani životy metalistov a ich kapiel. Presvedčil sa o tom nedávno i Krzysztof Drabikowski, ktorého fanúšikovia registrujú pod umeleckým menom Христофоръ. Krzysztof je tvorca jedného z najzaujímavejších hudobných projektov posledných rokov. Dá sa povedať, že BATUSHKA, respektíve Батюшка, je Krzysztofovo hudobné dieťa všetkým od hudobného aranžmánu až po kostýmy.

 

„Vytvoril som Batushku na jar 2015. Som autorom hudby, textov, mena, maľby, ktorú poznáte z obalu prvého albumu a celého nápadu s imidžom mníchov. Vytvoril som hudobné aranžmány, napísal melódie a nahral väčšinu hudobných nástrojov na album Litourgiya v mojom domácom štúdiu. V konečnom štádiu som prizval Bartłomieja Krysiuka, aby pod mojím vedením nahral spevy a Marcina Bielemiuka, aby prehral moje bicie party na akustických bicích,“ hovorí Krzysztof vo videu zverejnenom 30. decembra 2018 na YouTube.

 

Prostredníctvom neho žiada o pomoc všetkých svojich fanúšikov a fanúšikov projektu Batushka. Bol k tomu nútený následkom nezhôd s už bývalým spevákom Bartłomiejom Krysiukom. Ten pôvodne odišiel z kapely po tom, ako sa dozvedel, že Krzysztof by rád pozdržal vydanie albumového nasledovníka debutu Litourgiya, pretože ešte nie je úplne spokojný s nahratým materiálom.

 

Nik ale nečakal, že keď sa Bartłomiejovmu nátlaku na vydanie druhej dosky nevyhovie, opustí kapelu a vezme si so sebou celú jej identitu. Krzystofovi odobral práva na všetkých sociálnych sieťach, tým pádom mu patria všetky nové príspevky a v rukách má aj ponuky na vystúpenia. Pravdepodobne ukradol aj tvorbu a nové nahrávky kapely a predovšetkým ihneď zaregistroval značku Батюшка/Batushka na svoje meno, napriek faktu, že nie je jej duševným vlastníkom ani sa (vynímajúc spev) nepodieľal na jej tvorbe.

 

Bartłomiej sa teda stal vlastníkom trademarku na meno aj logo kapely – teda Krzysztofove výtvory. Vzhľadom k tejto registrácii už nemá Krzysztof finančný nárok ani na zisk z predaja merchu, ktorý navrhol a z hudby, ktorú napísal a poväčšine aj nahral.

 

Po takomto prisvojení si práv na cudzie, môžeme povedať životné dielo sa Bartłomiej bez hanby údajne chystá na vydanie druhej dosky s úplne novou zostavou po svojom boku. „V piatok 21. decembra som sa dozvedel, že Krysiuk si najal muzikantov na produkciu albumu, ktorý plánuje vydať ako novú nahrávku kapely Batushka poza môj chrbát,“ zaznieva vo videu.

 

Krzysztof, samozrejme, celú situáciu konzultoval s právnikmi, ktorí mu odporučili nezverejňovať detaily okolo diania. Preto o tejto bohapustej kolosálnej zrade informoval svojich fanúšikov aspoň prostredníctvom spomínaného trojminútového videa. „Veľmi by som vás chcel poprosiť, aby ste kopírovali a zdieľali túto správu kdekoľvek môžete. Nechajte pravdu zaznieť. Od teraz bude jediná skutočná Batushka tá bez Krysiuka za mikrofónom. Ďakujem za sledovanie a za podporu,“ zakončil video Krzysztof.

 

„Batushka mala byť anonymný hudobný projekt a od začiatku bolo zámerom udržať zostavu kapely v tajnosti pred verejnosťou, aby poslucháči mohli sústrediť svoju pozornosť iba na hudobný zážitok,“ hovorí Krzysztof dodávajúc, že len pre enormný úspech debutového albumu sa rozhodol preniesť celý projekt aj na pódia. Identita členov síce už bola odhalená, ale dúfajme, že to pomôže dobrej veci a vyhrá spravodlivosť.


spustiť videospustiť video

Použité zdroje:
obscuro.cz ultimate-guitar.com