Legendárny Woodstock pravdepodobne nikomu netreba nejak extra predstavovať. Ikona. Legenda. Praotec všetkých súčasných hudobných festivalov. Jeho celý názov bol Woodstock Music And Art Fair s podtitulom An Aquarian Exposition: 3 Days Of Peace & Music. A všetko, čo tento obsiahly názov v sebe nesie, bolo aj jeho hodnotami. Mier, láska a porozumenie. Nenásilný protest proti vojne vo Vietname vedený deťmi kvetov. No zároveň jeden z najväčších okamihov v histórii populárnej hudby.

 

Písal sa rok 1969. Festival, ktorý sa stal ďalším medzníkom hudobných dejín, sa mal konať v americkom meste Woodstock. Miestni to ale videli inak, a tak organizátori kvôli protestom obyvateľov tohto mesta museli hľadať nové miesto. Ako priestory pre festival ponúkol farmár Max Yasgur svoje šesťstoakrové pole. A presne tu sa od piatku 15. augusta do pondelka 18. augusta prepisovali dejiny. A nielen tie hudobné.


Počas troch dní sa na pódiu Woodstocku vystriedalo viac než tridsať umelcov. Medzi inými aj ikony ako Janis Joplin, Jimi Hendrix, Grateful Dead, Joe Cocker, Creedence Clearwater Revival, Santana, The Who či Neil Young. Takáto zostava umelcov a myšlienka festivalu, ktorý nemal v tej dobe obdobu, spôsobili masívny záujem. Organizátori počítali so šesťdesiattisícovou účasťou. No už v predpredaji sa kúpil viac než trojnásobok tejto cifry. Cena lístka bola osemnásť dolárov. Napokon na Woodstock údajne vyrazilo zhruba milión ľudí.

 

V okruhu dvadsiatich kilometrov od epicentra festivalu boli všetky cesty upchaté. Napokon mnohí potencionálni návštevníci poslúchli policajtov a vrátili sa domov. Podľa oficiálnych zdrojov tak Woodstock navštívilo cez štyristo tisíc ľudí. Keďže organizátori s takouto záplavou návštevníkov nerátali, napokon rezignovali aj pri kontrole vstupeniek. Na festival vyhlásili voľný vstup.

 

Ako perličku je možné spomenúť zaujímavý fakt. Počas konania festivalu zomreli dvaja ľudia. Jeden sa predávkoval drogami a druhého v spánku prešiel traktor. No v priebehu Woodstocku sa tu zároveň dvaja ľudia narodili.

 

Na pamiatku prvého ročníka sa konali spomienkové koncerty k desiatemu, dvadsiatemu, dvadsiatemu piatemu, tridsiatemu aj štyridsiatemu výročiu. Tie najväčšie oslavy mali ale nastať práve tento víkend od 16. do 18. augusta 2019, teda takmer v rovnakom termíne ako po prvý raz. Bohužiaľ, sa táto akcia stretla s toľkými problémami, že to napokon bolo pre organizátorov neúnosné.

 

Lístky do predaja neprišli vo vopred určený termín, miesto konania sa muselo zmeniť, no po ohlásení nového miesta začali postupne svoju účasť odriekať viacerí interpreti. Pre zaujímavosť, na päťdesiatinách Woodstocku mali pôvodne vystúpiť interpreti ako The Killers, Santana, Robert Plant, The Black Keys, Greta Van Fleet, Rival Sons, Imagine Dragons či Pussy Riot. Organizátori boli ale nútení skresať trojdňový festival na jednodňovú akciu. Tesne po tomto vyhlásení boli však oslavy polstoročnice Woodstocku 31. júla 2019 zrušené.

 

Napriek tomu, že originálny Woodstock 50 sa nekoná, my si môžeme od dnes až do nedele pripomínať kultového a ikonického predchodcu dnešných festivalov a jeho pozitívnu myšlienku pri skvelej hudbe, či už doma, alebo na akomkoľvek koncerte či festivale.


spustiť videospustiť video