Mladí, úspešní a napriek tomu stále skromní a veľmi ľudskí. Tak by sa dalo v krátkosti zhrnúť, čím sú členovia slovenskej metalovej kapely WITHIN SILENCE. Toto zoskupenie má na konte svoj debut Gallery Of Life, ktorý vyšiel u švédskeho vydavateľstva Ulterium Records v roku 2015 a zaznamenal veľmi pozitívne ohlasy z rôznych kútov sveta. Prešli dva roky a fanúšikovia Within Silence sa môžu tešiť na ďalší album, ktorý vyjde ešte tento rok. O začiatkoch kapely, ich úspechoch a aj o pripravovanej novinke Retrun From The Shadows sme sa porozprávali s členmi tejto kapely Martinom a Petrom.

 

Na úvod by som sa rád opýtal na niečo z vašej histórie. Ako vznikol názov Rightdoor a prečo ste ho napokon zmenili? Prečo ste sa rozhodli nakoniec práve pre meno Within Silence?

Martin: Dôvod na zmenu bol úplne jednoduchý. Pôvodný názov sa nám nezdal dosť dobrý a výstižný pre našu hudbu a keďže sme sa chceli orientovať aj na zahraničie, chceli sme, aby im znel dobre aj tam. Prvotný názov vznikol v našich úplných začiatkoch veľmi sporadicky. Pre potreby vrátnice bolo treba uviesť názov kapely na kľuči od skúšobne. Išlo o dve miestnosti vedľa seba, v ktorých sa skúšalo. Dvere do našej časti boli vpravo, tak nášho gitaristu Richarda napadlo pomenovať nás Rightdoor. Názov, samozrejme, ukrýval hlbší zmysel, a tým bolo hľadanie tých správnych dverí v našom živote. Význam nášho aktuálneho názvu je podobný. Ide o hľadanie pravdy a s tým spojené nájdenie a spoznávanie Boha. To je možné, len keď sa človek zastaví, stíši všetok ten ruch okolo seba, aby mohol načúvať vnútornému hlasu a premýšľať nad svojím životom a znameniami, ktoré sú nám zosielané.

 

Hudba ktorých interpretov vás vo vašich počiatkoch najviac ovplyvnila?

Peter:  U mňa osobne to bol spočiatku klasický hard rock ako Black Sabbath, Guns N´ Roses. Postupne s objavovaním rockovej hudby Hammerfall, Helloween, Stratovarius a asi najviac Iron Maiden.

 

Máte nejakých obľúbencov medzi svetovými interpretmi?

Peter: Áno, medzi obľúbených umelcov osobne radím hudobníkov nielen z metalovej scény. Spomeniem aspoň zopár - Chik Corea, Yngwie Malmsteen, Jojo Mayer, Dennis Chambers.

 

Mám pocit, že momentálne koncertujete o čosi viac za hranicami ako na domácej pôde. Kedy sa tieto váhy začali preklápať? Myslíte si, že na Slovensku je o takúto hudbu dostatočný záujem?

Peter:  Prevaha koncertov mimo Slovenska je hlavne vďaka nášmu vydavateľstvu Ulterium Records, ktoré nás ,,ponúklo” zahraničným promotérom. Im sa naša hudba zapáčila ako na CD, tak aj na živom vystúpení. Na niektoré koncerty sme boli pozvaní aj na základe odporúčaní a pozitívnych referencií. Čo sa týka domácej scény, myslíme si, že ľudia majú záujem o heavy/power metal čoraz viac, čomu sme radi. Dúfajme, že tento záujem bude narastať.

 

Melodický metal má na Slovensku celkom bohaté zastúpenie. Sledujete domácu scénu? Aký je váš názor na tieto kapely?

Peter: Samozrejme, sledujeme aj domácu scénu. S niektorými kapelami sme aj zdieľali pódium, všetci sú to skvelí ľudia i hudobníci. Myslím si, že hudba, ktorú tvoria je úprimná, poctivá a plná energie, a tak to má byť.

 

Pamätáte si ešte váš prvý zahraničný koncert? Kde a kedy to bolo a aké boli vaše pocity?

Martin: Pamätám si to veľmi presne, pretože som bol vtedy poriadne prechladený, čo je pre speváka riadna otrava. Bolo to v Holandsku, kde sme vtedy štartovali naše mini tour. Išlo hneď o prvý koncert, a preto nálada nebola najlepšia. Nakoniec však všetko dopadlo nad naše očakávania. Koniec koncov bola to užitočná skúsenosť, keďže takýmto problémom sa určite v budúcnosti nevyhnem a je dobré nájsť si spôsob, ako takýmto situáciám čeliť.

Peter: Aj ja si to pamätám veľmi dobre. Bolo to v meste Purmerend. Samozrejme, boli sme nervózni a v hlave nám vírilo nespočetné množstvo otázok: Ako nás príjmu miestni? Nesklame nás technika? A podobne. Pocity boli zmiešané, samozrejme, sústredili sme sa na čo najlepší výkon. Koncert dopadol nad naše očakávania, ako už povedal Martin, aj napriek tomu, že tesne pred koncertom ochorel. Ľudia nás ocenili veľkým potleskom a po koncerte sa s nami fotili, rozdávali sme autogramy. Úžasný pocit. Asi najviac nás potešil prístup ľudí, zaujímali sa, odkiaľ sme, ako sme sa dali dokopy a hlavne prečo sme prišli až teraz.

 

Máte za sebou niekoľko koncertov a dokonca aj koncertných šnúr so svetovými kapelami. Aký to bol pocit, napríklad, odohrať európske turné so skvelou americkou kapelou Theocracy?

Martin: Turné s Theocracy nám dalo veľmi veľa, pretože to bolo prvýkrát, keď sme museli odohrať viacero koncertov v rade. Bolo to dosť náročné a vyčerpávajúce, no na druhej strane sme mohli z ľudí spätne načerpať energiu a pritom zažiť veľa povzbudzujúcich chvíľ. Rovnako to prispelo k dobrej nálade v kapele, utužilo to vzťahy a prehĺbilo vzájomnú dôveru. Každý z nás sa po turné vrátil hudobne viac sebaistejší a plný elánu pre nové výzvy, ktoré nás čakajú.

Peter: Odohrať takéto turné bola skvelá skúsenosť. Vytvorilo sa medzi nami priateľstvo a myslím si, že sme si veľmi dobre sadli. Toľko koncertov po sebe bolo dosť náročných nielen pre nás, ale aj pre Theocracy. Prichádzate do klubu ako prví a odchádzate ako poslední, no a medzi koncertmi cestujete 6-8 hodín z mesta do mesta, takže musíte byť disciplinovaní. S Theocracy sme strávili veľa času aj mimo pódia, ukázali sme im aspoň kúsok Slovenska, miestne jedlo a pamiatky.

 

Máte z tohto turné aj nejaké veselé príhody so spomínanou kapelou?

Peter: Príhody, samozrejme, máme, no sú prevažne situačné, a tak je to ťažké opísať.

 

Už niekoľkokrát som sa stretol s označením vašej kapely ako whitemetalovej či christianmetalovej. Do akej miery sa vy stotožňujete s týmto tvrdením?

Martin: S týmto zaradením sa stotožňujem, pretože naše texty sú silne ovplyvnené vierou v Boha, konkrétne kresťanstvom. Čiže je opodstatnené, ak nás ľudia takto vnímajú. Avšak na druhú stranu, nie všetci členovia našej kapely sú veriaci. Napriek tomu zdieľame pozitívne myšlienky, ktoré sa za textami skrývajú a myslíme si, že majú čo povedať každému, bez ohľadu na vierovyznanie.


spustiť videospustiť video

Čo pokladáte za váš doposiaľ najväčší úspech, respektíve, na čo ste najviac hrdí?

Martin: Za prvý úspech pokladám to, že sme s Richardom vydržali a udržali kapelu pri živote, aj keď to veľakrát nevyzeralo ružovo. Museli sme si osvojiť hudobný nastroj, ktorý sme si vybrali, keďže obaja sme v roku 2008 začali od nuly. O to viac si dnes cením to, kam sa táto spočiatku kapela bez budúcnosti dostala. Za ďalší veľký úspech považujem nájdenie správnych ľudí do kapely. Trvalo nám to veľmi dlho, a preto som za každého jedného člena zo zostavy veľmi vďačný. Sadli sme si veľmi dobre po hudobnej aj ľudskej stránke, čo je pre tú správnu chémiu v kapele nesmierne dôležité. A ako posledný zo smerodajných úspechov beriem našu spoluprácu s Ulterium Records, kde sme našli skutočný hudobný domov. Starajú sa o nás viac než dobre po všetkých stránkach a my môžeme byť len radi, že aj druhý album bude vydaný práve nimi. S vydavateľstvom sú z veľkej časti spojené všetky ďalšie úspechy a skúsenosti, ktorými sme si od podpisu zmluvy prešli.

Peter: Sám za seba môžem povedať, že je toho viac, čo by som mohol spomenúť, ale určite to bude to, že som súčasťou kapely, ktorá aktívne hrá a produkuje hudbu. Toto bol vždy môj sen a plní sa to.

 

A teraz konečne k veľkej novine. Prednedávnom ste oznámili, že vydávate nový album Return From The Shadows. Doska uzrie svetlo sveta 27. októbra. A keď sme pri tom svetle, artwork albumu dosť pripomína grafiku vášho debutu. Tu ale do svetla spomedzi stĺporadia vchádza viacero postáv. Je istá podoba oboch obalov zámerná alebo nesie novinka úplne iné posolstvo ako jej predchodca?

Martin: Tvoj postreh je správny, keďže albumy nesú podobnú základnú myšlienku. Kým pri prvom sme sa venovali vo všeobecnosti rôznym životným situáciám, v ktorých sa človek ocitá a musí im čeliť, texty na novom albume sú oveľa osobnejšie a idú viac do hĺbky ústrednej témy. Tou je návrat z tieňov a temnoty späť na svetlo. Svetlo je zároveň tým spoločným elementom oboch albumov a reprezentuje hlavne nádej pre možnosť zažiť niečo viac, ako ponúka materiálny svet. Pre mňa je tým svetlom a nádejou Boh, Ježis Kristus. Avšak, ako už bolo poznamenané vyššie, podľa mňa majú texty výpovednú hodnotu pre každého. Bez ohľadu v čo človek verí, život ho zavedie na miesta, na ktorých vnútorne cíti, že nie je úplne naplnený a je potrebné sa vrátiť. Návratom je tu teda myslená hlavne duchovná obnova a hľadanie skutočného pokoja a šťastia. Verím, že človek môže byť naplno šťastný len ak jeho duša spočinie vo svetle a pravde, aj keď si to veľakrát nechce pripustiť.

 

Stojí za artworkom opäť Jan Yrlund, ktorý má na svedomí okrem vášho debutového artworku aj grafiky pre kapely ako Delain, Korpiklaani či Apocalyptica? Ako ste sa dostali práve k tomuto umelcovi?

Martin:  K Janovi Yrlundovi sme sa dostali prostredníctvom nášho vydavateľstva. S jeho prácou sme boli nadmieru spokojní, a preto sme využili jeho služby aj pre aktuálny album.

 

Nový album opäť obsahuje deväť skladieb, podobne ako prvý, kde ich navyše obopínali intro a outro. V čom vy sami vidíte najväčší posun oproti vášmu debutu?

Martin: Najväčší posun vnímam v skladbách samotných, keďže sú podľa mňa oveľa vyzretejšie, no zároveň si držia rovnakú dávku melodiky. Určite sme popracovali aj na dynamike a rôznorodosti skladieb. Každá z nich je špecifická a má potenciál zaujať svojským spôsobom. Ako druhý veľký posun vnímam našu hráčsku úroveň a zručnosť, kde sa každý jeden člen posunul kvalitatívne veľmi dopredu. Pri nahrávaní sme využili náš aktuálny potenciál na maximum a to výrazne podporilo celkové vyznenie albumu.

Peter : Osobne vnímam najväčší posun v kompozícii skladieb. Za obdobie od vydania prvého albumu až dodnes sa každý z nás posunul a je cítiť väčšiu voľnosť v skladbách.

 

Akým myšlienkam sa venuje nová doska textovo a čo od nej môžeme očakávať hudobne?

Martin: Textovo album rozpráva o hľadaní a túžbe človeka po skutočnom vnútornom naplnení a návrate k svetlu skrze Boha. Hudobne ide o zmes melodických skladieb v rôznych tempách a meniacou sa atmosférou, ktoré sú podporené mohutnými riffmi, symfonickými a epickými pasážami. Pritom všetkom sme ale dbali na to, aby skladby zneli prirodzene a nijako sme proces písania a finalizácie neznásilňovali. Teda milovník heavy/power či melodického metalu vo všeobecnosti si určite príde na svoje.

 

Vydavateľstvo Ulterium Records, kde album vychádza, zastrešuje spomínaných Theocracy, ale aj talianskych Sleeping Romance a dokonca aj vašich slovenských kolegov Signum Regis. Prečo ste sa práve pre nich rozhodli vy?

Martin: Keď som objavil kapelu Theocracy a sníval o tom, že raz by som chcel rovnako skĺbiť kvalitnú metalovú hudbu s textami nesúcimi pozitívne posolstvo, dopátral som sa práve k vydavateľstvu Uterium Records. O niekoľko rokov neskôr, keď sme s Richardom založili kapelu, podarilo sa nám odohrať koncert práve pred kapelou Theocracy. Vtedy Richard získal kontakt na manažéra Ulterium Records a Inner Wound Recordings Emila Westerdahla. Ja môžem len skonštatovať, že to bola najlepšia vec, aká sa nám ako kapele mohla prihodiť. S jeho prácou a podporou sme nadmieru spokojní. Z jeho strany ide o veľmi profesionálny prístup, no na druhej strane pri spoločnej komunikácii a spolupráci panuje veľmi priateľská atmosféra.

 

Chystáte po vydaní albumu turné na jeho podporu? Ak áno, bude mať nejaké zastávky aj na domácej pôde?

Peter: Určite áno, turné už pripravujeme. Plánujeme hrať doma aj v zahraničí. Aktuálne ladíme podmienky a možnosti.

 

Môžeme očakávať v súvislosti s touto novinkou aj audiovizuálne zážitky? Chystáte jeden alebo viacero klipov? Viete už, ku ktorým skladbám?

Peter: Prezradím len toľko, že plánujeme vydať dva single. Ale aké skladby? To sa nechajte prekvapiť.

 

Na ktorých pódiách vás majú fanúšikovia možnosť vidieť do októbra?

Peter: Do októbra neplánujeme žiadne koncerty. Veríme, že fanúšikovia pochopia náš zámer vystúpiť na pódiá s novým albumom a predstaviť ho v plnej sile.

 

Zaraďujete už do svojho setlistu aj nejaké novinky z albumu Return From The Shadows?

Peter: Áno, je našim zámerom hrať prevažne nové skladby. V setliste sa však nachádzajú aj sklady z debutového albumu.

 

Vaša hudba a texty na debutovom albume, ktorý mám veľmi rád, sú nabité veľmi pozitívnou energiou. Verím, že tak tomu bude aj pri druhej doske. Máte v zálohe aj nejaký pozitívny odkaz pre čitateľov ROCKER.sk?

Martin: Ďakujeme za rozhovor a za pozitívny ohlas, ktorý nás veľmi teší. Verím, že sa tebe a aj všetkým našim fanúšikom bude nový album páčiť minimálne tak ako ten prvý. Čo sa týka odkazu, použil by som myšlienku skladby Heroes Must Return. Tá hovorí o tom, že každý z nás môže urobiť pozitívnu zmenu u seba a aj voči okoliu, v ktorom sa pohybuje. Stačí len pevné rozhodnutie a nepremárniť čas, ktorý nám bol daný. Tak sa každý môže stať skutočným hrdinom, ktorý svojím pričinením môže zmeniť svet.

Použité zdroje:
Foto: within-silence.com