Každý fanúšik túži stretnúť svoju obľúbenú hviezdu, prehodiť s ňou zopár slov, potriasť rukou, poprípade si s ňou spraviť spoločnú fotku. Pri mimoriadne širokej fanúšikovskej základni skupiny IRON MAIDEN u nás sa počet ľudí túžiacich po fotke s Bruceom Dickinsonom môže rátať na tisíce. Nielen odfotiť sa s Bruceom, ale oveľa viac sa podarilo Whiskymu, spevákovi skupiny Slobodná Európa.

 

Ono sa to ani nezdá, no keď sa zamyslíte, zistíte, koľko toho majú títo chlapíci spoločného. Obaja sú úspešní speváci úspešných kapiel, obaja vlastnia pilotnú licenciu, obaja ju aj aktívne využívajú a obaja radi cestujú. V týždni, keď intenzívne dolaďuje posledné detaily Vrbovských vetrov, ktorých je s Braňom Jobusom spoluorganizátorom, počas sprievodných programov pre obyvateľov Vrbového, som sa Whiskyho na stretnutie s Bruceom popýtal.

 

Whisky, si fanúšikom Iron Maiden alebo Brucea Dickinsona?

Nie, nie som fanúšikom Iron Maiden. Nikdy som nebol na metal.

 

Ako ste sa s Bruceom stretli? Kto to zorganizoval?

To bolo tak. Môj dobrý a blízky priateľ je Dickinsonov dobrý kamoš a oni spolu robia nejaký biznis ohľadom letectva. Bruce bol u tohto kamoša dávnejšie aj lietať v Bratislave. No a teraz, keď Iron Maiden hrali v Prahe, Bruce zavolal tomuto môjmu kamošovi, že kapela odlieta domov do Londýna, ale on zostáva v Prahe. Tak sme to zmenežovali, že on zostane spať v Prahe a my pôjdeme pre neho. Sadli sme do lietadla, leteli do Prahy, tam sme ho vyzdvihli, leteli do Žiliny nad letisko pozrieť, ako to tam vyzerá a pristáli sme v Trenčíne, odkiaľ nás na koncert zobrala jeho limuzína.

 

Z vlastných skúseností, ale aj z rozprávania iných viem, že čím väčšia hviezda, tým väčší „pohoďák“ (určite sa nájdu výnimky). Aký je Bruce?

Presne ako hovoríš. Je to pán pilot. Jeden skromný, úžasný a veľmi vtipný človek.Kade ste sa preleteli?

Nemohli sme veľa, lebo bolo strašne zlé počasie a veľmi fúkalo. Z Prahy sme leteli vo veľkej výške a sklesali sme až v Žiline, kde sme zakrúžili nad letiskom, na ktorom mal byť ich koncert a potom sme leteli nad Považím smerom na Trenčín.

 

Chcel pilotovať?

Áno, aj si zapilotoval. Máme dosť podobný štýl. Celkom sa s tým nesral.

 

Zvládol by si pilotovať Ed Force One?

No, to by som si najprv musel urobiť „typovku“ na Jumbo, ale určite by som chcel.

 

Na oplátku ťa Bruce zobral do backstageu. Čo všetko ti tam stihol ukázať?

V Trenčíne sme pristáli pred piatou, dali sme kávu a presunuli sa do Žiliny. Kapela tam ešte nebola, tá letela „biznis jetom“ z Londýna, tak sme sedeli v šatni a bavili sa hlavne o letectve. Vôbec nie o hudbe. Potom nám poukazoval pódium a backstage.

Čím sa zákulisie svetovej kapely odlišuje od toho bežného slovenského?

Mali to vychystané vo veľkom štýle.

 

A ešte jedna otázka mimo témy. Nedávno ste hrali na Topfeste. Vaše vystúpenie patrilo k tým najlepším na tomto ročníku. Stan naprataný, húfy ľudí okolo stanu. Nielen podľa mňa, ale aj podľa ohlasov návštevníkov festivalu ste mali hrať na „áčku“. Ako hodnotíš „topfesťácky“ koncert?

My sme hrali prvýkrát v tom stane a podľa mňa to bolo lepšie na tomto menšom pódiu, lebo kontakt s ľuďmi je priamejší. Bol to výborný koncert. Doteraz sme vždy hrávali na tom „áčkovom“ stagei, ktorý má tiež svoje čaro. Je to veľký stage, na ktorom môžeš hopsať, ale nie je tam taký kontakt, lebo fanúšikov máš veľmi ďaleko. Vidíš len masu hláv a nevieš vlastne, pre koho hráš. V stane je to osobnejšie. Také klubové.

 

A s kým by ste sa chceli preletieť vy? S Whiskym alebo Bruceom?

Použité zdroje:
Foto: Whiskyho FB