Mladá kapela Volume spod hradu Matúša Čáka robí víchor vo svojom žánri na Slovensku, o čom svedčí aj ich slušné umiestnenie v celoslovenskej súťaži. Nielen o nej, ale aj o debutovom albume Experiment som sa porozprávala s gitaristom a ťahúňom kapely Phillom.

Na začiatok sa pozrieme trochu do minulosti. V predchádzajúcom roku ste boli bronzoví v celoslovenskej súťaži ROCK ME FEST. Ako to prebiehalo? Čo si myslíš, že bolo treba spraviť pre to, aby ste získali prvé miesto?

Prebiehalo to tak nejako nečakane, lebo v tej dobe sme sa fakt ani nepoznali, takže to bolo také vtipné. Aj rozhovor sme robili, a tam sa na ňom všetci kosili, keď sme povedali, že sa vlastne nepoznáme.

Všetkými kolami sme prechádzali s najvyšším počtom hlasov aj SMS hlasov, tak sme sa dostali až do finále. No, vo finále boli už naozaj dobré kapely a mali zaslúžené miesto, ale pre nás to bol veľký úspech, lebo ozaj sme len začínali a nikto z nás to ani len nečakal. Neboli sme až tak dobrí ako kapela, čo mala prvé miesto.


No, vzhľadom na to, že ste sa veľmi nepoznali, je to úspech. Čo si myslíš, že ste získali touto súťažou? Išli by ste do nejakej podobnej akcie znova?

Tak dalo nám to veľa: jednak skúsenosti, ale zároveň to človeka tak nakopne, keď vidí, že sa ľuďom páči naša hudba.
Zhodou okolností, do tej súťaže nás tam znova spevák prihlásil. 

Počula som nejaké šumy o tom, že niektoré súťaže tohto typu bývajú neseriózne, to znamená, že už dopredu sa pozná víťaz a je to v podstate podplatiteľné... Nemali ste podobné skúsenosti?

Nie, vôbec sme nemali taký pocit. Nás nikto nepoznal a darilo sa nám dobre. A nemyslím si, že víťazi boli podplatení. Boli naozaj dobrí a bolo vidieť, že hrajú spolu už roky. Ale tak vždy sa nájdu nejaké plusy a mínusy. Napríklad nevýhodou je to, že finále bolo v Nitre a víťazná kapela bola z Nitry, takže tam ich každý poznal a mali viacej fanúšikov. 

Aj keď nie som fanúšik tohto žánru, pretože mám v obľube tvrdšie, myslím, že škatuľka rock, hard-rock priláka na koncerty viac fanúšikov... Chodí na vaše koncerty veľa ľudí?

Koncerty sú dobré aj zlé. Príležitostí máme dosť.
Áno, my nehráme až takú tvrdú muziku a je to aj dobré. Dokonca máme aj slaďáky, a tie sú super. Každému sa páčia a ľudia na koncerte to ocenia. Všimol som si, že po niekoľkých pesničkách tvrdších, keď dáme slaďák, tak pre ľudí je to taký zážitok väčší.

Keď hráme v Trenčíne, tak príde veľa ľudí. Alebo keď si robíme vlastný koncert. Keď sme niekde pozvaní, tak už je to na tom organizátorovi, že akú má reklamu, či prídu ľudia, atď.

Zaujímalo by ma, ako ste sa dali dokopy? Keď si hovoril, že na súťaži ste si boli vzájomne vlastne cudzí ľudia...

To bolo tak, že ja som už pôvodne ani nechcel hrávať s niekým, ale len tak sám pre seba. Ale kamarát hral na bicích a chodieval si so spevákom zahrať do garáže. Stokrát ma volal, aby som prišiel. Raz mi to nedalo, tak som sa išiel pozrieť a hneď sme si zahrali a bolo to fajn. Navyše, mne osobne sa páčilo, keď mi spevák povedal, že konečne sa môže venovať viac spevu ako gitare. Lebo vieš, hrať a spievať je celkom ťažké. On vravel, že ho baví spev, len nemal takú možnosť to nejako intenzívne skúšať. Tak sme skúšali a spevák bol lepší a lepší zo dňa na deň a mne zas vyhovuje, keď sa môžem gitarovo vyžiť.

Ja som už pôvodne ani nechcel hrávať s niekým, ale len tak sám pre seba

Spomínal si, že ty a spevák tvoríte hudbu/texty, dalo by sa povedať, že ste vodcami/ťahúňmi kapely?

Dalo by sa to tak povedať. Ja som skôr na hudbu a gitarové sóla. Maroš na hudbu a texty, ale všetci sa snažíme niečo robiť, ale prvotné nápady idú buď odo mňa alebo od speváka. Niektoré námety dal aj basgitarista dokopy.

Myslím, že 13 skladieb je celkom slušné sústo pre debut nekomerčnej kapely. Ste spokojní s Experimentom?

Sme spokojní. Nahrávali sme si to všetko sami. Čo sa pesničiek týka, tak tých máme veľmi veľa, asi tridsať. Experiment bol taký štart. Robíme druhé CD momentálne a budeme sa snažiť, aby vyšlo po novom roku.

Všetko sa odvtedy samozrejme zlepšilo. Experiment bol taký pokus o niečo. Teraz už vieme, čo a ako, aj zvuk a technika sú už lepšie. 

Ponúkate skladby v angličtine aj v rodnom jazyku. Čítala som v jednom rozhovore, že sa prikloníte viac k slovenčine, ale zopár anglických aj tak nahráte... Prečo sa tak držíte cudzieho jazyka? Mám za tým hľadať ambíciu, že chcete osloviť aj zahraničný trh?

To asi nie, že ambíciu osloviť zahraničný trh. Proste spevák začal spievať v angličtine, lebo vieš sama asi, že je to jednoduchšie. Ale neskôr vyskúšal spraviť tú istú pesničku po slovensky, a tak sme zistili, že je to dobré aj tak. Hovoríme o pesničke Sen. Momentálne tie nové, čo tvoríme, sú skôr po slovensky. Je to tak lepšie, keď tomu každý rozumie a môže si z toho niečo zobrať. 

spustiť videospustiť video

Zbežne som počúvala vaše skladby na bandzone. Skladba „Nestaraj sa“ mi však znela úplne inak ako ostatné a mala som pocit, že ju hrá iná kapela :D Je tento song ukazovateľom toho, kam sa kapela chce ďalej uberať, alebo by sme to mohli nazvať menší „výstrelok“?

„Nestaraj sa“ určite nie je štýl, kam sa uberáme. Je to len ako bonus, ktorý ľudia vždy ocenia. Také obohatenie, aj klip na to točíme. Často mávame také bonusy na koncertoch, lebo je to o zábave. Nedávno nám napríklad hral jednu pesničku malý chlapec. Tuším dvanásť ročný. Hrali sme cover od Bon Joviho. Tiež to bol bonus na koncerte, také oživenie a také ľudské to bolo. Proste, že nie sme stroje.

Z Vášho debutu sa mi najviac páči skladba „Len tak,“ preto ma zaujíma, kto ju vymyslel a napísal text. Osobne by som uvítala viac takýchto skladieb, je možné mi toto želanie splniť? :o)

„Len tak“ je super. Áno, je možné ti to splniť. Dokonca aj robíme už pár takých podobných. Túto pesničku vymyslel spevák Maroš. Vraj sa akurát húpal v hojdacej sieti na záhrade a vtedy mu napadol ten text. V skúšobni sme nejako dorobili na to niektoré prvky ako také zapískanie v každom refréne. „Ja si snívam len tak“ a potom je tam taký zvuk klesajúci v diaľke v pozadí. Tak to bolo náhodou a každému sa to páčilo. Veľmi sme sa nasmiali v skúšobni, a tak to hráme odvtedy. 

Ok, ďakujem za rozhovor. Na záver by si chcel odkázať niečo čitateľom?

Nie je za čo. My sme radi za každú šancu sa nejako ukázať, čo robíme a tak. Odkázať, hmm, no asi snáď toľko, že sme radi, že môžeme robiť to, čo nás baví a ešte radšej, keď to niekto ocení. Takže počúvajte hocičo, lebo hudba je super vec a hlavne, keď je hlučná. VOLUME – rock ´n ´roll forever.