Spojiť black metal a starovekú civilizáciu. To, že hudba a špeciálne metalová sa dá skombinovať hádam s akoukoľvek tematikou, sme sa už presvedčili mnohokrát. VOLTUMNA prišla s originálnym nápadom priniesť do svojej tvorby etruskú mytológiu. K nám ju prišli poodhaliť 2. júna. Vystúpili v novootvorenom klube Kulturak, spolu s nimi si zahrali TERRESTRIAL CHAOS, ŽRIEBÄDLO a MORHÖRR.

 

Prvým patrilo pódium kapele Morhörr. Zároveň to bol jeden z ich prvých koncertov. Napriek tomu, že sa vyhrážali, že hrajú strašne, treba skonštatovať, že až také zlé to vôbec nebolo, resp. odhliadnuc od drobných chýb začiatočníkov to dopadlo celkom dobre. Kapela so sebou priviedla najširšiu časť obecenstva, takže pod pódiom mali celkom pekné množstvo fanúšikov a hlavne fanúšičiek.


Žriebädlo sa ocitli na pódiu hneď po nich. Kapela ukázala, že napriek sťaženým podmienkam vie poriadne zahrať.  Napriek informácii vokalistu Maťa ,,Že vraj sme naje*aní“ to okrem pár okamihov vôbec nebolo poznať. Vidno, že kapela už má čo to odohrané a pár pív ich rozhodne z rytmu nevyhodí.

Predposlednou kapelou boli Terrestrial Chaos. Priznám sa, pre mňa doteraz v podstate neznáma kapela, aj keď som ju videl už druhýkrát. A už druhýkrát ma prekvapili svojím prejavom. Hoci sú na scéne od roku 2013, evidujem ich len od minulého roka. Keby som si mal vybrať, ktorá kapela zahrala v tento večer spomedzi predskokanov najlepšie, tak by to vyhrali oni.

Na záver prišli dlhoočakávaní Taliani Voltumna. Kapela k nám prišla predviesť novy album Dodecapoli. Pred začiatkom turné musela riešiť nepríjemnú situáciu ohľadom personálnych zmien. V krátkom slede od nich odišiel najprv basák a následne aj vokalista. Úlohy vokalistu sa ujal ich pôvodný gitarista Haruspex a na pozíciu basgitaristu prišiel Phersu. Takto v trojici vystúpili na pódium. Napriek personálnemu prievanu to na ich hre na prvý pohľad vôbec nebolo badať. Svoj surový priamočiary black metal odohrali v takmer úplnej tme, okrem stlmených červených svetiel nemali zapnuté žiadne osvetlenie, takže ich poriadne ani nebolo vidno.

 

Koncert ako taký dopadol na jednotku. Čo sa týka klubu, prekvapí štedrým priestorom, výborným zvukom a určite vás uchváti strop, ktorý vyzerá ako hviezdna obloha. Za slabšie stránky by sa dala považovať lokalita, keďže sa nachádza v obytnej zóne s nie príliš chápavými susedmi, ktorým by ani tak nevadil hluk ako to, že si niekto vôbec dovolí chodiť pod ich oknami bez ohľadu na to, či ste hlučný alebo nie. Takže sme boli požiadaní klubom, aby sme nevychádzali počas koncertu von. Vzhľadom na teploty a to, že sa v klube fajčí, bolo celkom teplo. Čo sa týka fajčenia, to je ďalšia vec, čo je už vo veľa koncertných miestach zavedené - jednoducho cez koncert sa nefajčí. Určite to ocenia aj kapely. Hádam nabudúce sa vyrieši vzduchotechnika a prísun čerstvého vzduchu a snáď sa aj znormalizujú susedia.