Najskôr sa VINNY APPICE nemohol na Slovensko dostaviť. Podarilo sa mu to až na tretí pokus a zrazu ho tu máme druhýkrát za necelý polrok. Po prerušení Mob Rules Live Tour kvôli koncertovaniu s Vinnyho aktuálnou kapelou Last In Line sa vrátil so sólovým turné. S ním dorazil 17. mája do Blue Note v Novom Meste nad Váhom. Veľká pochvala pre Blue Note za to, že nám v priebehu štyroch dní predstavili dve svetové kapacity rockovej histórie a súčasnosti (Mendoza, Appice).

 

Keďže od bratislavského koncertu ubehli len štyri mesiace, porovnávaniu sa nevyhnem. Obrovská zmena, a v tomto prípade aj obrovské plus, bola predkapela. Musím priznať, že kvinteto vystupujúce pod názvom STAGE OF REALITY ma totálne dostalo a odrovnalo. Mladí Taliani hrajúci hard rock šmrncnutý akceptovateľnou dávkou progmusic potvrdili, že ich domovina je nevyčerpateľná studnica kvalitných muzikantov. Netuším, kde sa ich v Taliansku toľko berie. Stačí sledovať, koľkí ako nájomní hráči sprevádzajú počas turné rôzne svetové hviezdy. Aj Vinny má s nimi dostatok skúseností.

 

Chalani odohrali približne polhodinový „predkapelový set“. Veľká škoda, že len polhodinový. Kvalitné inštrumentálne výkony celej kapely a spevákov rozsah dávajú kapele nádej do budúcnosti. Chytľavé skladby v niektorých pasážach prinášali odkaz Queensrÿche z éry Operation: Mindcrime. Neviem, či som sa niekedy o nejakej predkapele rozpísal viac, ale títo mládenci si to bezpochyby zaslúžia. A ako dôkaz, že skupina nie je len nejaká partička, ktorá si len tak zabrnká, na poslednom albume, pomenovanom rovnako ako kapela Stage Of Reality, hosťujú Amanda Somerville a Blaze Bayley. Pre úplnosť ešte zostava: Damiano Borgi – spev, Andrea Neri (Blaze Bayley) – gitara, Emiliano Tessitore – gitara, Marco Polizzi – basgitara, Daniele Michelacci – bicie.

 

Ale poďme na Vinnyho (a porovnávanie). Úvod rovnaký. Vinnyho krátky príhovor na oboznámenie s večerným programom. Letmý pohľad napovedá, že spevák Piero Leporale je ten istý, Vinny je ten istý, ale zmeny nastali na postoch gitaristu, kde Nazzarena Zacconiho nahradil Lorenzo Carancini (ako som naznačil skúsenosti Vinnyho s talianskymi muzikantmi...) a basgitaristu Dona Roxxa iný „basák“ par excellence Barend Courbois. Tento holandský šialenec je už tretí rok členom formácie Blind Guardian, hrával so Zakkom Wyldeom, Malinou Moaye, Gary Bardenom, Adrianom Vandenbergom, Mikeom Terranom, so skupinou White Lion a mnohými ďalšími nielen rockermi, ale aj jazzmanmi či bluesmanmi. Takže zostava z Nového Mesta nad Váhom má citeľnú prevahu nad tou bratislavskou.

 

Čo sa týka setlistu, porovnanie vychádza na remízu. Niečo vypadlo, niečo pribudlo, ale väčšina je rovnaká. Zmenilo sa len poradie skladieb. Takže sme sa dočkali vecí od Black Sabbath, Dio, Heaven & Hell a spoločného albumu bratov Appiceovcov Sinister. Zvuk, remíza. Chválim zlepšenie oproti nedeľňajšiemu Mendozovi, a to aj pri predkapele.

  

Plus pre Blue Note, značne subjektívny pocit, že Vinny sa mi zdal uvoľnenejší a príjemnejší, i keď aj v Bratislave bol celkom príjemný. Väčšie mínus pre Nové Mesto - tentokrát prišiel Vinny bez brata Carmina. Žiaľ. S ním pokračuje v Appice Brothers Sinister/Drum Wars World Tour 2018, ale až neskôr, takže Carmin sa nedostavil. Ešte raz, škoda.

 

Posledný značný rozdiel medzi BA a NMnV som si nechal na koniec, lebo na koniec patrí. Neviem, čo sa stalo, ale v Bratislave Vinny popodpisoval všetko, čo kto priniesol. Taktiež sa s každým fotil. V Novom Meste podpisoval len zakúpené veci, plus maximálne dve prinesené. Fotografovanie vlastným fotoaparátom prísne zakázané, kto chcel fotku, za 10 € z Polaroidu. Veľké mínus, ale ani to, tak ako predchádzajúce, nemá šancu prebiť obrovské plus reprezentované predkapelou Stage Of Reality.

  

Záverečné porovnanie plusov a mínusov vychádza plus – mínus na remízu. Na umelecký dojem tesné víťazstvo Blue Note.  

 

Setlist: Heaven And Hell (intro), Turn Up The Night, Holy DIver, The Mob Rules, Country Girl, STand Up And Shout, Slipping Away, War Pigs, The Sign Of The Southern Cross, We Rock, Drum solo, Rainbow In The Dark, Heaven And Hell, Monsters And Heroes, Neon Knights