Tento víkend bol akciami nabitý a zvoliť jednu nebolo jednoduché. Výber 18. marca padol na RobFest. Išlo o akciu neďaleko slovenských hraníc, necelých 30 kilometrov od Nového Mesta nad Váhom, ktorej iniciátormi bola kapela DAGNES. Zrealizovali ju ako spomienku na zosnulého bubeníka a kamaráta Roba. Okrem tejto skupiny tu vystúpili ešte štyri ďalšie, z ktorých by každá nemala problém sama spraviť klubovku sprevádzanú poriadnym masakrom. Objavili sa tu dve legendy deväťdesiatych rokov TITANIC a HYPNOS a o niečo mladšie kapely, ale s rovnako zvučnými menami - naši DOOMAS, doommetalisti z Novej Bane, a CHAOS IN HEAD z neďalekého Uherského Brodu.

 

Hodinu pred festom to ešte vôbec nevyzeralo, že sa tu má niečo konať. Aj keď akcie v českých dedinských kulturákoch sú povestné, tu to skôr vyzeralo ako na typickej slovenskej klubovke v okresnom meste. Účasť maximálne 40 ľudí, pričom pod pódiom bola len polovica z toho a zvyšok sedel niekde pri pive. Behom pol hodiny sa však situácia úplne zmenila, a tak už prvá kapela, ktorou boli práve domáci Dagnes, mala hneď pri prvej skladbe dobrých 150 ľudí. Pri vstupe vás pri kúpe lístka čakalo uvítanie so štamperlíkom Beefetera. 

 

Akcia začala s miernym časovým posunom, ale kapely hrali len cca 40-minútové sety, takže dojem z akcie nijako neutrpel, skôr naopak, všetko malo správnu dynamiku. Skupiny mali dosť priestoru na zvučenie, fanúšikovia zase na pokec. Veci išli presne podľa určeného line-upu. Dagnes svoj set odohrali len v trojici, lebo, podľa ich slov, gitarista Ľuďa zostal vo Švajčiarsku, ale veria, že sa k nim pridá na budúcoročnom RobFeste. Samozrejme, nechýbal ani prípitok na ich kamaráta, ktorý už nie je medzi nami a na počesť ktorého je celý festival organizovaný. Ich oldschoolové hardrockové skladby boli príjemným začiatkom dlhého večera. Setlist zavŕšili skladbou Overkill od Motörhead, ktorú, ako inak, venovali Lemmymu.

 

Po ich vystúpení vybehol na pódium akýsi moderátor, ktorý medzi jednotlivými kapelami viedol súťaž o nálepky, pivo a doživotné vstupy na koncerty v Juhomoravskom kraji. S kapelou Doomas pritiahla temnota a poriadne sa pritvrdilo. Opäť iba potvrdili zvesti o našľapaných koncertoch so skvelou hudbou, výborným Peťovým masívnym growlom a živou verbálnou aj neverbálnou komunikáciou s fanúšikmi. Príjemným bonusom bolo, že ich tam poznalo množstvo ľudí a pod pódiom tak mali celkom tesno. Niekoľkí účastníci už prišli s ich tričkami. Zo svojej tvorby na nás vychŕlili to najlepšie, takže, samozrejme, nechýbala La Murte venovaná všetkým ženám, Forlorn či Seven Sins. Ku koncu však nebolo počuť basu. V zásade to neprekážalo a bol to detail, ktorý bol iba malým rušivým škriatkom inak vydareného setu.

 

Prime time sa ušiel kapele Chaos In Head. Tí svoj set odštartovali skladbou Kmen. Ich setu, ako vždy, dominoval Markétin chrapľák, ktorý nezriedka prechádzal do growlu. Gitarista Chorche sa s nimi k svojmu nástroju postavil druhýkrát za večer, keďže pôsobí aj v kapele Dagnes. Vo vystúpení chaosákov nechýbalo ani Markétine metanie sa po zemi či Bureho opičky za basou. Zo skladieb odznelo Tam Nahoře Mne Někdo Nemá Rád, zrejme kvôli tejto skladbe speváčka zvolila biele šaty ako vo videoklipe, Fucking Machine a Brinng You Down, ktorou mala všetkých poslať do horúcich pekiel a pozabíjať. V tejto kapele je cítiť dosť veľký kontrast medzi speváčkiným tvrdým spevom a rockovejšou hudbou. Chcelo by to v tomto smere dorovnať jedno alebo druhé. No nevieme dsa očkať nejakej ďalšej novinky z ich dielne. Čakalo sa totiž, že po skladbe Tam Nahoře Mně Někdo Nemá Rád prídu ďalšie čerstvé veci, ale nestalo sa.

 

Zvyšok večera už patril Hypnosu a Titanicu. Hypnos, kapela z Uherského Hradišťa, momentálne koncertuje s novým albumom The Whitecrow. Oproti Heretic Comando – Rise Of The New Antikrist mierne spomalili a pritvrdili s poriadnou nádielkou temnoty. Mnohým ich skalným fanúšikom to dvihlo mandle, ale musím povedať, že počuť ich spolu s Doomasom v jeden večer vôbec nebolo nepríjemné.

 

Ako vrchol nabehli na pódium, ale nie na ľadovec, legendárni Titanic. Nastala dlhšia pauza, veď nazvučiť takú obrovskú zostavu bicích nebola vôbec sranda. Za ne sa posadil Marťas, ktorý pôsobí aj v takej ,,menšej kapelke“ Cradle Of Filth. Brňania nás na záver akcie odtiahli do veselších heavymetalových vôd. Napriek pokročilej hodine mali pod pódiom stále rušno. Na nedostatok fanúšikov sa rozhodne nemohla sťažovať žiadna kapela. I tak je však pozoruhodné, že na ich vystúpenie zostalo také množstvo ľudí, lebo u nás by okolo polnoci už bolo poloprázdno a k tomu enormné množstvo spoločensky unavených, ktorých by bolo treba odprevadiť pred vchod k taxíku alebo sanitke. Zároveň však stále pribúdalo nových metaluchtivých fanúšikov, ktorých ako by tam zvážali nejakou kyvadlovkou. A obzvlášť na poslednú kapelu.

 

Proste naši západní bratia to asi vedia lepšie ako my a mali by sme sa od nich učiť. Festival dopadol na jednotku, nám zostáva len poďakovať za super akciu a tešiť sa na ďalší ročník RobFestu.