Na posledný piatok trinásteho boli naplánované vo vrútockom rockovom klube Mlyn na devätnástu hodinu veľké veci. A i keď mierna dávka smoly v tento (vraj nešťastný) deň neobišla ani túto akciu, napokon všetko dopadlo skutočne skvele. 

 

Keď som niečo po pol siedmej dorazil do klubu a pódium nevyzeralo ani náznakom pripravené na koncert, vedel som, že časový sklz nebude malý. Napokon prvá kapela odpálila svoju šou až o pol deviatej a všetky kapely boli nútené o čosi skrátiť svoje setlisty.

 

Večer odštartovala poľská formácia SCREAM MAKER. Mladí Poliaci predviedli peknú heavymetalovú šou so zvukom zlatých osemdesiatok. Trochu som sa spočiatku obával prázdneho zvuku alebo nedostatku sól, pretože kapela funguje v zložení basa, bicie, jedna elektrická gitara a spev. Avšak moje obavy zahnala už prvá autorská skladba z ich dielne, ktorá nasledovala po masívnom symfonickom intre. Spevák prekvapil silným hlasom a úctyhodným rozsahom. Počas celého vystúpenia nebol stratený ani pri komunikácii s publikom, ktorú viedol na striedačku v poľštine aj v angličtine a rýchlo si získal celý klub, ktorý neskôr zapojil aj do spevu.

 

Svoju tvorbu predstavila kapela Scream Maker hneď niekoľkými kúskami v angličtine, medzi ktorými bola aj čerstvá novinka Hitting The Wall z ich pripravovaného nového albumu. Navyše pridali aj jednu pieseň v rodnej poľštine. No klub sa, samozrejme, najviac roztancoval až pri klasických heavymetalových coveroch. Pri skladbách Holy Diver či Heaven And Hell spevák bez zaváhania zvládol party fenomenálneho Dia. Avšak pri skladbe Wasted Years mi trochu chýbala v jeho hlase šťava a drajv, ktoré tam pri zvyšku večera boli. Hudobne však ani v tomto kúsku absolútne nič nechýbalo i napriek tomu, že bolo na pódiu o dvoch gitaristov menej, akoby ich tam bolo pri originálnom prevedení.

 

Setlist: Nosferatu, Glory For The Fools, In The Nest Of Serpents, Cisza, Hitting The Wall, Holy Diver, Wasted Years, Heaven And Hell, Liberty

 

Ako druhí na pódium prišli bratia Česi, ktorí si hovoria POWER 5. Ostrieľaní powermetalisti zaujali hneď na prvý pohľad. Poznáte to „hudobnícke príslovie“, že basová gitara musí byť buď „proklete vysoko“ alebo „proklete nízko“? Tak v tejto kapele boli „proklete vysoko“ predovšetkým činely. Výborný bubeník Milan Škrabal teda predvádzal okrem skvelého hudobníckeho výkonu aj zaujímavú vizuálnu šou. Navyše, nebyť jeho nadupaných bubeníckych partov, mal by som pocit, že väčšina skladieb pripomínala melódiou české evergreeny z dielne Michala Davida. Celkový dojem ale vôbec nebol zlý. Práve naopak. Charizmatický spevák Olin na pódiu všemožne zabával prítomné osadenstvo. Niet pochýb o tom, že je to rodený šoumen.

 

Pri prvej skladbe som mal pocit, že sa dosť výrazne zhoršil zvuk oproti prvej kapele. Avšak kým prvá skladba skončila, všetko sa zas dalo do poriadku a zvuk sa vyčistil. Taktiež ma celkom zaujalo, že kapela napriek používaniu sampleru má vo svojich radoch aj klávesáka. Pre mňa celkom príjemná zmena.

 

Kapela odpálila niekoľko svojich skladieb, ktoré sú spievané v českom jazyku. Hlavne posledná Černou barvu máš a zároveň najčerstvejšia skladba, ktorá začala zaznievať naživo až počas tohto turné a zároveň bola nedávno aj štúdiovo nahratá, skutočne priviedla publikum do varu. Počas tohto kúsku spievali s Olinom azda skutočne všetci. Okrem vlastných skladieb potešili Power 5 aj coverom skladby Hunting High And Low od fínskych velikánov power metalu Stratovarius. Ako fanúšika tejto kapely ma celkom potešil aj taký detail, akým je, že pieseň zakončili veľmi pekným harmonickým postupom, ktorý nie je na štúdiovej nahrávke, ale Stratovarius ním zvykne končiť túto skladbu naživo tiež.

 

Setlist: Triumf, Talisman, Destruktor, Hunting High And Low, Tisíc let, Minuty věčnosti, Si strašná, Černou barvu máš

 

Ako zlatý klinec večera prišli na pódium domáci hudobníci z kapely EUFORY. Tento večer venovali hlavne predstaveniu svojho nového albumu. Zahrali z neho dokopy päť skladieb, čo je viac ako polovica albumu a rovnako viac ako polovica setlistu tejto šou. Kapela tak svojim fanúšikom (aj neprajníkom) opäť dokázala, že stále má kam hudobne rásť a všetci jej členovia sa stále zlepšujú. Veľmi zaujímavá bola posledná skladba večera Dancing Star, ktorá nemala zvuk klasických Eufory. Všimol som si v nej hlavne oveľa výraznejšie sample než v ostatných kúskoch. Spevák navyše pri tejto skladbe sľúbil fanúšikom, že o nej ešte budú počuť. A ako sľúbil tak aj bolo, pretože hneď na druhý deň táto skladba zaznela na vlnách jednej slovenskej rádiovej stanice.

 

Čo sa týka pódiovej šou, pri kapele Eufory nie je čo povedať. Budem sa opakovať, ale stále ma fascinuje, na akej dramaturgickej úrovni kapela na pódiu funguje. Prelínanie „nacvičených“, ale nenútených choreografií so spontánnymi fórikmi, originálna predstavovačka kapely, komunikácia v rámci pódia a interakcia všetkých členov s ľuďmi v publiku. Sólové tandemy a žartíky gitaristov a basgitaristu, spevák, ktorý svojimi rečami nikoho nenudí, víchrica, ktorá svojou energiou valcuje prítomných aj posediačky spoza bicích... Toto všetko, čo kapela stíha popri stopercentných hudobníckych a speváckych výkonoch, urobilo v mojich očiach kapelu Eufory top slovenskou live kapelou a predčila aj mnohé svetové mená. A túto prvú priečku v mojom rebríčku im asi iba tak niekto nevezme.

 

Čerešničkou na torte bol krst albumovej novinky Higher And Higher. CD polial šampusom spevák kapely Power 5 Olin, ktorý pred aktom krstu ešte kapele poprial veľa úspechov do budúcna a vyjadril im veľký obdiv. Pár slov, samozrejme, povedali aj členovia kapely a manažér Štefan Dibdiak, ale samotný krst prebehol veľmi rýchlo a zaobišiel sa bez teatrálnych a gýčových okázalostí, čo bolo veľmi sympatické.

 

Túto chvíľu mal síce so všetkými zdieľať aj Roland Grapow, u ktorého kapela album nahrávala, ale dostaviť sa mu, bohužiaľ, napokon nepodarilo. Žiadna vlna sklamania sa však po tejto informácii plným klubom neprehnala. Eufory všetko zvládli a postarali sa o to, aby boli všetci prítomní spokojní a podľa nadšených reakcií sa im to podarilo úplne dokonale.  

 

Setlist: Dragon Hearts, Book Of Life, What A Shame!, On A Pyre, Louder, Cheers!, Metal Is The Hero, Dancing Star


Použité zdroje:
Foto: Juraj Bednárik