Popri všetkých koncertoch tvrdej extrémnej metlovej hudby nie je zlé raz za čas si vyjsť na akciu, ktorá je zameraná priamo na emócie. Presne o tom je tvorba z pera Standy Jelínka. Z celého turné sme si vybrali koncert z v Uherskom Hradišti v klube Mír, ktorý sa uskutočnil 3. marca, čo sme urobili nielen kvôli dostupnosti a prijateľnej vzdialenosti, ale aj pre výborné zvukové vybavenie klubu.

 

Standa okrem pôvodnej kapely DYING PASSION predstavil aj svoje novonarodené dieťa ELBE. To je v porovnaní s Dying Passion o poznanie surovšie, drsnejšie, rovnako ako zimná príroda pohoria Jeseníky. Zároveň ale prudko útočí na city, doslova vyplavuje emócie z vášho vnútra. Žánrovo sa to pohybuje niekde okolo post rocku až psychedelic. Zažiť ich koncert s otvorenými očami je doslova plytvanie zraku, lebo tu vám stačia len dva zmysly, a to sluch spolu so schopnosťou precítiť. Keďže Elbe je len projektom, muzikanti sú tu vypožičaní z rôznych iných kapiel. Z Dying Passion sa basy ujal Radek Bure, ktorý sa nahodil ako arcičernokňažník a Standa Jelínek gitary. Druhú gitaru obsluhoval Martin ,,Spacosh“ Peřina, ktorý je zas pre zmenu z kapely Between The Planets.

 

Po Elbe na pódium postavila už kompletná zostava Dying Passion, ktorá prišla vyzliekať tmu. Ich tvorba je nemenej emotívna, avšak kým u Elbe išlo hlavne o inštrumentálnu stránku, tu prím rozhodne hrá speváčka Zuzana, ktorá vás svojím hláskom dokáže nežne pohladiť a vzápätí ho rozvinie do neskutočnej sily a zároveň predvádza rôzne tanečné vizuálne kreácie. Zuzana spolu s Radkom sú tam rozhodne najviac povšimnutejší hudobníci na pódiu. Ich súčasný album je určite výnimočný počin, skladbami ako Black Threads, ktorá nesmie chýbať na žiadnom ich vystúpení, určite nepohrdnú ani priaznivci tvrdšej hudby. Ale nedá mi nerypnúť, lebo pod pódiom sa najviac odviazal hlavne tento typ ich fanúšikov. Preto si dovolím povedať, že by nebolo od veci, keby do svojej budúcej tvorby pridali niečo z obdobia, keď boli doomovou kapelou.  

 

Do úplne iných vôd sme zablúdili s BETWEEN THE PLANETS. Ich tvorba je mix ambient, djent, post a progressive, ale hlavne ide o inštrumentálny zážitok, kde sa dostávate do rôznych zákutí hudobných kombinácií, ktoré si mnohí neviete ani predstaviť.

 

Zvuku sa naozaj nedalo nič vyčítať a ak niekto aj na pódiu spravil drobnú chybičku, rozhodne to asi nikto nezachytil. Hudobný zážitok sa teda vo všetkých prípadoch prítomných kapiel úrovňou blížil k štúdiovým nahrávkam doplneným o vizuálny zážitok a zážitok zo živej hudby. Ale tento koncert bol hlavne o emóciách, a to sa niekedy ťažko opisuje.