Rôzne kapely majú na koncertoch rôzne požiadavky, a tak ich splniť a zároveň zrealizovať koncert, aby boli aj fanúšikovia, aj kapely spokojné, nie je med lízať. O tom sa presvedčili aj v Loud Farme, kde sa im vo štvrtok, 2. novembra, podaril uskutočniť ich zatiaľ najväčší klubový koncert. V bratislavskom Randali vystúpili nórski GORGOROTH, kultová blackmetalová kapela. Ďalšia, ktorá svoj názov odvodila z trilógie Pán prsteňov a nemenej známa ako Mayhem, ktorí nedávno odohrali v rovnakom klube koncert. 

 

Spolu s Gorgoroth prišli ďalšie tri kapely. Z ich rodného Nórska to boli GEHENNA, AMKEN z Grécka a českí SEKHMET. Posledné dve spomenuté som, žiaľ, nestihol. Poobedná zápcha v jednom krajskom meste v spojení s ,,kapitánovými" vlakmi je prosto katastrofa a vopred prehratý boj. Preto sa im chcem úprimne ospravedlniť.

 

Našťastie, Gehennu som už stihol vidieť. Kapela pôsobí na scéne takmer rovnako dlho ako ich slávnejší krajania, aj keď z pôvodnej zostavy je tam už len vokalista a gitarista Sanrabb. Sami o sebe uvádzajú, že hrajú true norwegian black metal. Na mňa ich hra pôsobila, že sa tam nachádzajú prvky aj iného žánru, taký mierny mix s death metalom, ale hlavne tam bolo cítiť závan drsného nehostinného severu a chlad až do morku kostí. Skvelý set, aj keď s absenciou akýchkoľvek blackmetalových kostýmov a doplnkov. Kapela sa nesnažila pôsobiť drsne a skôr sa sústredila na hru. Medzi skladbami si namiesto silných gest skôr s publikom pripíjali.

 

Odohrali slušný prierez ich tvorby. Posledný album Unravel im vyšiel v roku 2013, z neho sme mali možnosť počuť Nine Circles Of Torture. Najviac skladieb odznelo z ich predposledného albumu WW - Abbatoir, Death To Them All, New Blood, Werewolf a Pallbearer. Úvodné skladby setu patrili albumu Adimirion Black, okrem rovnomennej skladby z neho odznela aj Devil's Work. Ad Arma Ad Arma pochádzala z albumu Malice.


Potom už pódium patrilo hlavným hviezdam večera. Pod ním sa to riadne zaplnilo. Našťastie, nebolo to tak napchaté ako na Mayheme. Množstvo fanúšikov sa zladilo s kapelou a prišli na koncert s warpaintami a všetkými možnými doplnkami  Kapela prišla na pódium za búrlivého aplauzu a počas intra stála otočená chrbtom k davu. Vzápätí sa naplno rozbehla šou. Po pódiu sa takmer nepretržite presúval z jednej strany na druhú ich gániaci vokalista. Celý skrvavený, s extra dlhými bodcami na chráničoch predlaktia. Jeho najobľúbenejšou hračkou bol zrejme stojan na mikrofón, ktorý len zriedka stál na zemi. Po stranách stáli basák pripomínajúci Nosferatu a na druhej strane gitarista s výzorom Vlada Tepeša. Zvyšní dvaja hudobníci, gitarista a bubeník, boli viditeľní pomenej.  Nedá sa nespomenúť ich manažéra a asi aj bodygarda v jednej osobe, ktorý pravidelne vychádzal na pódium a svojou teleskopickou lyžicou strestal každého, kto si dovolil robiť dokumentáciu koncertu a používal pri tom blesk. Oproti Mayhemu sa tu žiadne obrady nekonali, predvádzali však omnoho dynamickejšiu šou, ktorá pocitovo ubehla veľmi rýchlo. Aj to hovorí za to, že koncert dopadol výborne.

 

Prí výbere skliadieb použili Gorgoroth podobnú taktiku ako Gehenna. Ponúkli nám prierez celou ich tvorbou. Set odštarovali skladbou Bergtrollets Hevn z albumu Antichrist z roku 1996. Násladne sme si dali novšie skladby AneuthanasiaPrayer albumu Quantos Possunt Ad Satanitem Trahut Katharinas Bortgang. Album vydali v roku 2009. Následne sme sa opäť vrátili k počiatkom ich tvorby. Z ich debutového albumu Pentagram odznela Katharinas Bortgang. Podobne ako predchádzajúca kapela aj oni odohrali najviac skladieb z ich predposledného albumu Under The Sign Of Hell 2011 - Krig, Revelation Of Doom, Ødeleggelse Og Undergang, Blood Saints The Circle. Aj keď ide vlastne o revydanie toho istého albumu z roku 1997. Z posledného albumu, ktorý im vyšiel v roku 2015 Instinctus Bestialis, sme počuli iba jednu Kala Brahman. Okrem toho odzneli skladby Forces Of Satan Storms z albumu Twilight Of The Idols - In Conspiracy With Satan, Unchain My Heart a Incipt Satan  z rovnomenného albumu, DestroyerCleansing Fire.