Priaznivci populárneho seriálu The Last Kingdom a vikinskými tónmi inšpirovanej hudby, zbytrite pozornosť. So svojou špeciálnou šou sa u nás 27. novembra tohto roku predstaví najznámejšia speváčka, inštrumentalistka a skladateľka z Faerských ostrovov EIVØR. Máte možnosť ju vidieť prvýkrát na Slovensku, v bratislavskom MMC, v rámci jej jediného koncertu pre Česko a Slovensko. Je známa tým, že nahrala niekoľko skladieb pre populárny seriál The Last Kingdom a soundtrack do známej videohry God Of War.

 

Eivør, vlastným menom Eivør Pálsdóttir, sa narodila a vyrastala na Faerských ostrovoch uprostred severného Atlantiku a so spevom začala už v ranom detstve. Spievala tradičné faerské ľudové piesne, v desiatich rokoch sa naučila hrať na gitaru a pokúsila sa už komponovať. Jedným z prvých umelcov, ktorí ju v začiatkoch ovplyvnili, bol Leonard Cohen. V šestnástich rokoch vydala svoj prvý album a nadchádzajúce roky trávila vystupovaním na rôznych folkových festivaloch naprieč Škandináviou. Zatiaľ čo jej hudobné začiatky spočívali v tradičných faerských ľudových piesňach, postupne objavovala veľké nadšenie v nekonečných možnostiach elekronickej hudby a trip hopu, ktorý reprezentoval Massive Attack.

 

Vo svojej tvorbe až fascinujúcim spôsobom, pre ňu typickým, kombinuje prvky rocku, folku, tradičnej faerskej ľudovej hudby, severskej hudby s prvkami jazzu, klasickej a eletronickej hudby a trip hopu. Keď pracuje na novej piesni, vždy si predstaví prírodu svojej domovskej krajiny, vzdialeného súostrovia Faerských ostrovov. Ako hovorí: „Môže to byť veľmi drsné a zároveň veľmi jemné a keď spievam, vidím, že divokosť a mäkkosť sa spojili.“

 

Ako veľké uznanie jej hudobného umenia jej bolo ponúknuté nahrať niekoľko skladieb vrátane titulnéhou soundtracku do veľmi populárneho televízneho seriálu BBC/Netlix The Last Kingdom, čo Eivør dostalo do povedomia širokej verejnosti. Taktiež nahrala soundtrack do známej videohry God Of War. Doposiaľ vydala 10 štúdiových albumov a niekoľko live albumov. V poslednej dobe spolupracovala s kultovou Wardrunou a ich lídrom Einarom Selvikom.

 

Príďte si vychutnať komornú atmosféru tohto výnimočného koncertu. V klube bude obmedzená kapacita a miesta budú určené len na sedenie pre lepšie vychutnanie tejto jedinečnej atmosféry.


spustiť videospustiť video