Minulý piatok boli mnohí vo veľkom očakávaní. Do mikulášskeho Ridersu mala zavítať dánska deathmetalová mlátička Baest. Žiaľ, kvôli zdravotným problémom musela kapela svoju účasť pár hodín pred začiatkom koncertu odrieknuť a takisto zrušiť aj celé svoje turné. Pre organizátorov nastala ťažká situácia vo veľmi krátkom čase zohnať adekvátnu náhradu. Našťastie, podarilo sa im to a skupina ZHOR sa po dva a pol mesiaci opäť ocitla na pódiu v Riderse. Spolu s nimi vystúpili ATARAXIA, MACHINA BAPHOMETA a MORDUM.

 

Večer 26. januára odštartovala Ataraxia. V podstate domáca kapela z vedľajšieho mesta sa pohybovala po mikulášskom pódiu ako ryba vo vode. Počas setu sa zdravila zo známymi, pripila si s kamarátmi. Basák na záver setu vyliezol na stôl a tam si odbrnkal posledné skladby. To však neznamenalo, že by svoj set odflákli. To rozhodne nie. Svojou dynamickou grindcoreovou hrou správne odpálili večer, rozhýbali Riders a s dobrým zvukom a vyrovnanou hrou postavili latku večera pomerne vysoko. Svojim familiárnym chovaním na pódium preniesli koncert do rodinnej atmosféry. Z ich tvorby sme mohli počuť napríklad Vztýčená Päsť, Realita, Vývrať a ako extra prídavok, ktorí si vypýtali fanúšikovia, zahrali Možnosť Voľby.


Svojej úlohy náhradnícka sa Zhor ujali statočne a Baest zastúpili viac ako dôstojne aj napriek tomu, že ich tvorba je ukutá z čierneho kovu. Je postavená hlavne na jednoduchej, priamej, často surovej hre a nezriedka prechádza do omnoho technickejších vecí. Dynamickosť skladieb pripomínala vodnú hladinu, kde ste raz boli na rozbúrenom mori, inokedy ste si v pohode splývali na hladine, aby vás to zrazu kruto stiahlo pod hladinu a vzápätí vymrštilo 2 metre nad ňu. Jednoducho ste si to celé užívali od začiatku do konca. Naposledy, keď hrali v tomto klube, ostávali mierne v tieni omnoho známejších Algor. Avšak teraz som už vedel, čo od nich očakávať, takže to bolo úplne niečo iné. Táto banda má ešte čo povedať a je čisto len na nich, ako využijú svoj veľký potenciál.

Po neskutočne dlhom zvučení prišla na rad blackmetalová Machina Baphometa. Kapela so silným menom, ktorá mala najlepšiu prezentáciu, najlepší image a najlepšiu šou. Nechýbali warpainty ani nábojnicové pásy. Za bicie sa tu posadil na metalovej scéne známy hudobník Robo Kuzma. To však bol asi jediný silný článok ich hudobného prejavu. Napriek tomu, koľko času venovali zvukovke, ich zvuk rozhodne nebol dobrý, a teda aj ich výkon pôsobil nevyrovnane a dynamika skladieb pôsobila monotónne. Nerád dávam niekomu zlé hodnotenie a osobne sa snažím nájsť na vystúpení to najlepšie, ale...

S najprofesionálnejším vystupovaním prišli Mordum, košická deathmetalová kapela. Po pár brnknutiach do strún gitary skonštatovali, že sú nazvučení. Ku podivu, ten zvuk bol neporovnateľne lepší ako u predchádzajúcej skupiny. Aj tu sa za bicie posadil Robo Kuzma. V ten večer si dal do tela dva sety, ale zvládol to na parádu. Kapela vystupovala bez basáka, len s dvoma gitarami, ale na kvalite to nebolo veľmi badať. Prím hral vokál, o ktorý sa postaral gitarista a zároveň vokalista Ľubo. Predviedol výborný, ľahko zrozumiteľný hlboký growl, z ktorého plynule preskakoval aj do škrekov.

 

Keďže z ich času si riadne ukrojili predchádzajúce skupiny, aj sami skonštatovali, že majú málo času. Set odohrali bez zbytočných príhovorov, gest a prestávok takmer v jednom kuse. Čo bolo škoda je, že keďže hrali poslední a bolo už po polnoci, tak ako je to na takýchto akciách zvykom, aj publikum bolo poredšie. Pritom práve táto kapela by si pozornosť fanúšikov jednoznačne zaslúžila. Mali sme možnosť vypočuť si novšie veci z albumu And What Is The Truth, ale aj staršie skladby.