Predstavte si, že vaša obľúbená kapela skončí vo väzení, obvinená z dosť závažných trestných činov, za ktoré sa dávajú viacročné tresty. A potom si predstavte úľavu, keď ich z toho väzenia pustia a nakoniec radosť, keď zistíte, že si zahrajú v klube vo vašom meste. Presne toto je príbeh DECAPITATED, ktorých sme 18. novembra mali možnosť vidieť v bratislavskom klube Randal. Zavítali k nám v rámci svojho Anticult Balkan Tour 2018. Spolu s nimi prišli ďalšie štyri kapely - DEHYDRATED, GRIMAZE, THY DISEASE a HATESPHERE.

 

Prví pódium okupovali Dehydrated. Nie však tí naši legendárni, ale podstatne mladšia formácia z Ruska na čele so sibírskou dredatou divožienkou Irinou. Už pri prvej kapele prekvapil vysoký výkon, pričom na rovnakej úrovni pokračovali aj ich rumunskí kolegovia Grimaze a, samozrejme, čím viac sme sa blížili do finále, tak aj úroveň skupín išla mierne hore.

 

Pri Thy Disease sa všetci nadšene pozastavovali, že im pripomína Meshuggah. Ja som ich prvýkrát videl zhruba pred štyrmi rokmi v malom mikulášskom klube Kolotočovo a už vtedy to bol riadny nátresk. Tento raz už v mierne pomenenej zostave zahrali tak ako naposledy. Jednoducho famózne.

 

Hatesphere bola jediná kapela zo západnej časti Európy, konkrétne z Dánska. So sebou priniesla menšie žánrové oživenie, keďže ich hudba je založená hlavne na platforme thrash metalu s prvkami ďalšieho kovu a tiež si priniesli aj nový album Reduced To Flesh.

 

Potom už prišli na rad dlho očakávaní Decapitated, a to už som aj ja stratil hlavu. Dovtedy to v kotli bolo také polomŕtve a až na pár jedincov sa tam žiadne ,,rioty" nekonali. Ale pri tejto kapele sa nedalo zostať pokojným. Táto banda na čele s Rafalom to prosto vie.

 

Zo všetkých kapiel som mal dobrý pocit. Čo sa týka zvuku, ten bol taký ,,randalovský", ale rozhodne lepší ako bol dva dni predtým v rovnakom klube. Špeciálne chválim organizátora za dodržanie časového harmonogramu, čo uvítali zrejme všetci, hlavne tí, čo potrebujú ísť na druhý deň do práce. Slabá stránka koncertu, žiaľ, zostala na ramenách fanúšikov. Pri takejto zostave kapiel by som očakával minimálne dvojnásobok zúčastnených. Ale, žiaľ, táto stagnácia na koncertoch je asi súčasným trendom.