Nie je to tak dávno, čo sme tu mali dve na pohľad skoro rovnaké kapely. V lete to boli Američania UADA a na jeseň AU-DESSUS z Litvy. Teraz k nám zavítali opäť. Do bratislavského klubu Randal prišli 4. apríla na spoločný koncert posilnení o ďalšiu jedinečnú kapelu z Poľska FURIU.

 

Šou bola naplánovaná na 19:30, keď ste však prišli tesne pred ôsmou, o nič ste neprišli. Nie preto, že by sa kapely dlho zvučili alebo by vznikali posuny kvôli organizátorovi, ale v klube si odpremiéroval nový zvukár a ten sa učil doslova za pochodu.

 

Prví sa na pódium postavili Au-Dessus, odetí v čiernych kapucniach sťa nazgulovia z Pána prsteňov, so svojou post-blackmetalovou depresívnou ťahavou šou. Kapela od ich poslednej slovenskej návštevy prešla personálnymi zmenami, konkrétne na poste bubeníka. Na prvý pohľad nebolo badať výraznejšie chyby, aj keď sa párkrát jemne sekli, a to nielen na bubeníckom poste. Na druhej strane treba povedať, že nový člen v niektorých skladbách pridal vlastné prvky a svojimi rýchlymi rukami oživil ich skladby.


Nasledovali ich Uada. Títo nazgulovia z Ameriky predviedli oproti prvej kapele rýchlejšiu a dynamickejšiu šou. Ani táto kapela sa nevyhla personálnym zmenám, a to rovno pri dvoch členoch. Na post bubeníka prišiel do kapely Brent Bouttle a na miesto basáka Edward Halpin. Tu bolo aj podstatne viac cítiť, že kapela nie je ešte úplne zohratá. Nesvoj bol aj vokalista/gitarista Jake Superchi a keď mu vypadol mikrofón, tak ho odsotil tak, že skončil aj so stojanom skoro medzi divákmi. Škoda, že sme nemali možnosť vidieť kapelu v rovnakej forme ako na Loudfarm feste. Plusom ich setu bolo, že s prichádzajúcim novým albumom, ktorý im vyjde 25. mája s názvom Cult Of A Dying Sun, predĺžili svoju šou pridaním pár skladieb z chystanej novinky.

Niečo po jedenástej prišli na rad Poliaci Furia. Tí predviedli zvukovo a hudobne najvyrovnanejší výkon. Nečudo, kapela je v rovnakej zostave od ich začiatku v roku 2003 až na jednu výnimku, keď na poste gitaristu v roku 2013 vystriedal Artur Ruminski ich dlhoročného člena Voldekta. Ich tvorba sa radí do experimentálneho black metalu a tá experimentálnosť bola výrazne cítiť. Umocnená bola o neskutočnú svetelnú šou, akú som, myslím, ešte v Randali nevidel. Akurát, že po čase ste absolútne nič nevideli a mali ste pocit, že tá frekvencia blikania stroboskopu vám vypáli oči.

 

Vzhľadom na priemernú dĺžku ich skladieb pohybujúcu sa niekde okolo siedmich minút odznelo ,,iba“ osem skladieb. Štyri pochádzali z posledného albumu Księżyc Milczy Luty - Zabieraj Lapska, Za Ćma W Dym, Grzej a Zwykle Czary Wieja. Ostatné skladby predstavovali prierez ich predchádzajúcej tvorby.