Napriek skutočnosti, že majú evidentne dlhú a úspešnú minulosť,  i tak som kapelu UŽ JSME DOMA nepoznala a nevedela úplne presne, čo si mám pod pojmom avantgardný rock predstaviť. Hoci to znie ako klišé, brnenský koncert konajúci sa 15. decembra bol skutočne ako z iného sveta.

 

Miestami soundtrack, miestami divadlo a väčšinu času poriadna rocková show. Asi tak sa dá popísať hudba tejto svojskej kapely, resp. ich najnovší album Tři křížky. Očakávala som rôzne hudobné nástroje a experimentovanie s nimi, no i tak to bol zážitok. Pre doplnenie je dôležité povedať, že Tři křížky je akýmsi best of albumom, na ktorom sú cover verzie ich najväčších hitov, zvolených čiastočne kapelou, čiastočne samotnými fanúšikmi. Preto sa tento album stal vlajkou ich oslavy 30. narodenín.

 

Koncert sa síce začal s polhodinovým meškaním, no podľa naplnenia klubu Fléda to ani neškodilo. Všetci mali aspoň čas prísť, kúpiť si pivo a nájsť si svoje miesto pod pódiom. 21:05 prišla pätica zrelších pánov na pľac a začali sa baviť ako dvadsiatnici. Kto ich raz videl, počul, pochopí. Napriek tomu je však nutné uznať, že v týchto chvíľach bola nálada v klube ešte trochu ospalá a väčšina publika viac-menej len s úsmevom počúvala pieseň za piesňou. Postupne sa však všetci uvoľňovali. Ako kapela, tak aj obecenstvo. Čoraz viac ľudí začalo do rytmu natriasať hlavu a občasne aj pogovať. Približne od polovice koncertu som však pozorovala ešte jednu zvláštnosť. Ľudia si hudbu nielen čoraz viac užívali, ale po krátkych rozhovoroch s kamarátmi začali uznanlivo prikyvovať na prearanžované staré hity.

 

Za zmienku určite stojí song Mariana, ktorý pre mňa osobne dosť vybočoval. Dobre sa počúval, no zároveň nemal popový nádych. Na konci sa však ukázalo, že práve toto bolo zámerom kapely. Podľa ich slov dúfajú, že „Mariana zľudovie a stane sa akousi piesňou k letným táborákom. Však stačí vedieť 3-4 akordy a mať dobrú vôľu.“

 

V momente, keď to pod pódiom aj na pódiu žilo najviac, sa kapela rozhodla koncert ukončiť. Predsa v najlepšom treba skončiť. No rozhodli sa neignorovať burácajúci dav a vrátili sa s prídavkom v podobe pískania na malom balóne a zvláštneho udávania rytmu. Treba uznať, zmysel pre humor aj štýl mali. Pobavili, zahrali ešte 3 piesne a spokojný dav mohol ísť domov. A všetci Už jsme doma.


spustiť videospustiť video