12. marca Slovensko hostilo Brazíliu, Poľsko a Rusko. Na trenčianskej pôde sa odohralo priateľské stretnutie troch zahraničných mužstiev, tentokrát bez domácej účasti.

Nie, nejde o futbal, ale opäť o poctivé metalové peklo, ktoré k nám prišli rozpútať kapely Deformity z Ruska, Northern Plague z Poľska a hlavná hviezda večera - kapela Unearthly z Brazílie. V trenčianskom klube Lúč mali jedinú zastávku na Slovensku počas svojho už tretieho európskeho turné a bolo to vôbec ich prvé vystúpenie v našej krajine. Koncert sa konal vo štvrtok, voľno v práci na piatok som už preventívne mala nahlásené, takže o pol ôsmej som sa už v Lúči zvítavala s kamošmi s vyhliadkou na fajn večer. Ani jednu kapelu som nejako extra nepoznala, ani nemala napočúvanú, tak som bola zvedavá, čo ma čaká. Akcia bola organizovaná pod záštitou MetalAge Productions a pre fanúšikov bol pripravený aj hojný merch.


Úvodné zvučenie trvalo vcelku dlho a začiatok avizovaný na 20:00 hod sa natiahol o viac ako pol hodinu. Prvá kapela Deformity z Ruska konečne spustila svoj heavy/thrash metalový náklad, ale priznávam, že do varu ma to veľmi nedostalo. Poctivo som ich ale počúvala ďalej, dúfajúc, že možno predsa... Nakoniec ma zaujal iba jeden song s názvom I`m From USSR, ktorý mal vcelku chytľavý refrén, takže nejaký ten plusový bod si Deformity predsa len zaslúžili. Nehrali zle, ale nebola to celkom moja šálka kávy. Ich set trval cca pol hodiny, čo sa mi zdalo tak akurát.  

Dúfajúc, že poľskí šuhaji z ďalšej kapely nám predvedú trochu zábavnejšie vystúpenie, sme prečkali ďalšie zvučenie pri bare a nacvakali si zopár narcistických fotečiek na pamiatku. Keď zazneli úvodné tóny black/death metalovej kapely Northern Plague, s potešením som pozdvihla zrak a naladila sluch. Štvorica mladých chalanov z Bialystoku hrala výborne už od samého začiatku a ja som si vydýchla, že som predsa len nešla na koncert nadarmo. Ponúkli nám songy Reign Mother War, Pestilence, Manifesto, Wind of Eternity, Let the World Burn a ďalšie, ktoré som tiež nepoznala . Zasypali nás kvalitnou dávkou údernej a svižnej muziky a je nutné povedať, že svoje nástroje tak gitaristi, ako aj bubeník, ovládali dokonale. Na pódiu pôsobili veľmi suverénne, až neprístupne, ale zrejme tento image bol súčasťou pódiovej show. K spevu tiež nebolo čo dodať – vokalista Fen zvládol spev, svoju gitaru a tiež kolektívny headbanging so zvyškom kapely na výbornú. Northern Plague nám cca za hodinu hrania naložili, koľko sa do nás zmestilo a okrem toho, že bolo čo počúvať, bolo aj na čo pozerať. Celé vystúpenie zaklincovali coverom vypaľovačky Carnal od Vaderu a venovaním tejto piesne nášmu kamarátovi, ktorý mal na sebe triko práve s logom kapely Vader. Publikum v klube sa už skvele bavilo a táto posledná pecka všetkých riadne rozpálila. Burácajúci potlesk si kapela za svoj výkon zaslúžila až do posledného tlesknutia, rovnako ako oceňujúce jačanie a piskot.

Plná pozitívnych dojmov som si povedala, že už aj keby to hlavná hviezda večera, kapela Unearthly, čírou náhodou zmrvila, stálo za to sem prísť. Ale žiadna číra náhoda sa nekonala. Z brazílskych pekelníkov v čiernych pokovených odevoch a s pomaľovanými tvárami v štýle niečo medzi Behemothom a Immortal sa vykľuli absolútni profesionáli. Hneď pri prvej skladbe Eshu mi začala klesať sánka. Gitarista Vinnie predviedol virtuózne gitarové sólo a spevák Eregion svojimi hlbokými growlami valcoval celý klub jedna radosť. Hádzalo sa hlavami pri ďalších songoch Agens Mortes, The Unearthly a opäť som si neodpustila priebežné sledovanie bicmena, ale tento pánko šlapal ako pražský orloj. Nasledovali ďalšie pecky Baptized in Blood, My Fault, Where The Sky Bleeds In Red a The Dove and The Crow a každá končila bujarým hučaním a potleskom davu v klube. Kapela bola očividne spokojná, že sme spokojní a spevák k nám občas prehovoril, či už aby nás ešte viac vyhecoval, alebo oznámil ďalšiu vec. Na rad prišla pieseň The Sin Offering, ktorú som poznala z ich najnovšieho videoklipu, zverejneného vo februári tohto roku. Po jej dohratí sa začala kapela tváriť, že koncert končí, s čím však neuspeli, nakoľko celý klub vytrvalo vrešťal o prídavok. Po otázke: „Do you wanna more?“ nám dopriali ďalšiu vec, mne známu tiež z ich videoklipu s názvom Age of Chaos. No a ako zlatý klinček programu spustili prerobenú hitovicu od AC/DC s názvom T.N.T. Bola to výborná voľba na záver, keďže refrén je jednoduchý a notoricky známy, takže bolo viac ako isté, že zaznie kolektívny spev. Aj zaznel, a týmto sa koncert definitívne skončil. Vysoko chválim celú akciu, osvetlenie zodpovedalo black atmosfére, i keď na fotenie sa veľmi nehodilo, čo aj vidno na fotkách dolu. Páni zvukári odviedli tiež výbornú prácu, môj sluch tentokrát neutrpel žiadnu ujmu, všetko znelo presne tak, ako malo.

Po koncerte sme si ešte hrkútali s kamarátmi pri bare, kapelám sa tiež ešte nechcelo spať, tak sme to svorne potiahli vo vedľajšom podniku až do hlbokej noci. Zistila som, že títo temní blackoshi (už odlíčení) sú veľmi pohodoví a veselí ľudia, pokecali sme si po anglicky, poľsky i po rusky, čo-to sa naučili po slovensky, chutila im naša slivovica, z koncertu boli nadšení, dozvedela som sa veľa vecí o Brazílii, o členoch kapiel, kto chová hafanov, kto zbiera štátne zástavy... Ale to už je o inom. Chalani sa s nami rozlúčili so slovami: „See you next year!“ Keďže do Brazílie sa nechystám, vysvetlila som si to ako prísľub ďalšieho koncertu na Slovensku a som zvedavá, či dodržia slovo. :o)

A takto sa slovenským fanúšikom za výbornú atmosféru na koncerte v Trenčíne poďakoval gitarista Vinnie Tyr (takže už viete, kto zbiera štátne zástavy):