Pokiaľ radi načriete do alternatívnych punkových vôd domácej scény, kapela Uhol Dopadu vám nemôže byť neznámym pojmom. Tento rok slávia siedme výročie účinkovania, pričom medzi členmi sa menil dvakrát post bubeníka.

Uhol Dopadu má momentálne skúšobňu v Trenčíne. Zrekapitulovať sedem rokov bolo pre každého zo štvorice chalanov ťažké. Skrýva sa za nimi šialená cesta a veľa bláznivých zážitkov. „Osobnostne sme si sadli a sme kamoši. Prešli sme si už všetkým a držali sme sa nad vodou. Hádame sa, ako sa háda každý, ale vieme si nájsť zlatú strednú cestu. Človek si je jednoducho vedomý, že hrá v nejakej kapele a že dokopy tvorí kapelu každý člen,“ hovorí gitarista Ivan.


Uhol Dopadu tvoria okrem členov: Peter (gitara, spev), Ivan (gitara, doprovodný spev), Johnny (basgitara, doprovodný spev) a Roman (bicie) aj ich priatelia, ktorí sa objavujú v niektorých skladbách ako hostia. Napríklad v skladbe Vtedy spieva ich kamarátka Vera Vavrová. Ako došlo k spolupráci? „Bolo to preto, lebo raz sme boli na chate najebaní ako špiny a Vera proste začala opitá spievať a bol to úplný masaker. A ona vie neskutočne dobre spievať.“ Ste zvedaví? Spomínaná skladba sa nachádza na ich poslednom albume, ktorý vyšiel minulý rok pod názvom Spoločne.... Čítate dobre, skutočne sa za názvom nachádzajú štyri bodky, ktoré symbolizujú každého jedného z členov, pričom poslucháč si za každý symbol môže dosadiť to svoje podľa seba.

Kapela sa svorne zhodla na tom, že striktne odmieta hrať pre politickú stranu, pričom ich možnosti sú otvorené a ambície skromné. Bližšie to vysvetlil spevák Peter: „Radšej budem meniť myseľ len dvoch ľudí, ako hrať pred tisíckou, ktorá ťa má ťa v piči a nerozmýšľa nad tými textami. Ja by som chcel hrať pre plný klub, čo je tak okolo 150 ľudí.“ Ivan dodáva: „Keď som chcel mať kapelu, chcel som hrať aj pre tých pár ľudí pod pódiom. O tom som sníval, a to sa mi splnilo. A som za to vďačný aj ostatným členom v Uhol Dopadu. Nepotrebujem mať vypredané veľké sály. Aj tie malé kluby majú svoju atmosféru, povieš ľuďom, čo chceš povedať skrz texty. Ale keby prišla väčšia ponuka, s ktorou sa stotožňujem, tak prečo nie...“ A čo tak načrieť do komercie? Na to povedal svoj názor Johnny: „Nikdy sme sa nesnažili preraziť hudbou. V podstate robíme a tvoríme hudbu tak, ako nás baví a či budeme hrať pre prázdny alebo pre plný klub, to je nám úplne jedno a nikdy sme to ani neriešili pred koncertmi. Ideme si za tým svojím, to, čo hráme, o čom sú naše texty, ale politika nie.“

spustiť videospustiť video


Aby ste si nemysleli, že chalani z Uhol Dopadu sú len zlí chlapci, možno niektorých z vás prekvapí, že podporujú charitatívne akcie bez nároku na honorár. Snažia sa konať dobro aj v reálnom živote, nielen prostredníctvom textov. „Vyjadrovanie kapely prostredníctvom hudby je robiť osvetu a rozprávať sa s fanúšikmi. Prispievame na občianske združenie Trenčianske Labky. Ale stačí úplná maličkosť, tým sa to začína všetko. Napríklad stačí zdvihnúť smeti zo zeme a odhodiť ich do koša. Hneď sa človek cíti lepšie. Myslím si, že hlavne sa netreba hanbiť, a treba konať,“ prezradil Peter.

„Sme určite takí, ako spievame a aj to tak všetko cítime. Nemyslím si, že by sme sa hrali na nejakých pózerov, že spievam o niečom a doma zavriem dvere a robím niečo iné. Nie sme zlí ľudia. Keď môžeme pomôcť, veľmi radi to urobíme. Aj keď ide o koncert zadarmo. Vôbec nám to nerobí problém, keď je to na dobrú vec. Možno aj o tom je byť v dnešnej dobe punkáč, byť iný človek a trošku inak cítiť tú spoločnosť a nejako sa vymaniť z toho mainstreamu. Nie sme nijakí ortodoxní aktivisti, ale pokiaľ sa vieme zapojiť alebo pridať ruku k dielu, tak prečo nie,“ dodal Ivan.

V blízkej budúcnosti plánuje Uhol Dopadu vydať EP so štyrmi skladbami, pričom si opäť nechávajú otvorené možnosti a nechcú sa silou-mocou vtesnávať do punkovej škatuľky. Peter toho veľa prezradiť nechcel, ale sľúbil poslucháčom prekvapenia:“ Prekvapenia určite budú, mám to v hlave a viem, že bude to stále energické, bude to možno aj tvrdšie. Možno, že aj my sami z toho budeme prekvapení.“  Formácia si vydáva albumy a EP na vlastné náklady, a to plánuje to tak robiť aj naďalej.
Hudbou budúcnosti by mohlo byť aj splitko s nejakou spriaznenou kapelou. Peter obhajuje názor, že s kapelou by mali byť kamaráti: „V prvom rade ide o to, či sa mi tí ľudia páčia. Ľudia môžu hrať dobrú hudbu, ale keď raz budú kokoti, tak budú kokoti. S kokotmi hrať nebudem, nech majú akúkoľvek dobrú hudbu.“

Na záver má každý z členov Uhla dopadu záverečné slová pre vás. Roman: „Majte pozitívnu myseľ, majte sa radi a počúvajte dobrú hudbu.“ Ivan: „Zastavte sa za nami, porozprávajte sa s nami a nejakého panáka môžeme dať.“ Johnny: „Buďte sami sebou.“ Peter: „ Zastavte sa za nami a môžeme pokecať o čomkoľvek, čo v rozhovore nebolo. Majte pozitívnu myseľ, konajte dobro a užívajte si život každý deň, lebo nikdy neviete, kedy sa vymlátite na motorke.“

Viac info o kapele Uhol Dopadu nájdete na http://bandzone.cz/uholdopadu alebo https://www.facebook.com/uholdopadu.