Viete si predstaviť šesť až sedem koncertov behom piatich dní v jednom meste? Hotové šialenstvo. Už len vybrať si je dosť ťažké a byť na každom je časovo úplne nemožné. O záťaži na peňaženku ani nehovoriac. Presne v tomto duchu sa niesol minulý týždeň, a tak nečudo, že aj ľudí bolo na jednotlivých akciách pomenej. Jeden z koncertov, na ktorý sa rozhodne oplatilo ísť, bol vo štvrtok 17. mája. Do bratislavského Randalu napochodovala pätica kapiel na čele s ANGELUS APATRIDA a SKELETAL REMAINS.

 

Prví sa na pódium postavili ATACK OF RAGE. Kapela z Bánoviec nad Bebravou je na našej scéne známy pojem. Majú za sebou takmer 18 rokov fuungovania a minulý rok vydali nový album Dogma, ich tretí štúdiový počin. To, že na tejto akcii si ťažko predstaviť lepšiu kapelu, ktorá otvorí večer a rozhýbe svojou guľometnou paľbou vaše ťažké kosti, netreba hovoriť. Počas ich krátkeho, asi 30-minútového setu odzneli aj skladby Kolotoč, Deštrukcia či Krivé Zrkadlá.


Po pauze vybehli na pódium Slovinci ERUPTION. Že vedia robiť thrash metal aj u nich, predviedli takmer okamžite s príchodom na pódium. Špeciálne treba pochváliť vokalistu, naozaj nevšedný výkon, aj keď najviac bolo vidieť basáčku Niku. Tá si síce zvolila najtmavší kút na pódiu, ale aj tam sa metala a headbangovala, pospevovala si do rytmu, takže sa ju nedalo prehliadnuť. Minulý rok im vyšiel album Cloaks Of Oblivion, ktorým sa, samozrejme, prišli k nám prezentovať. Z neho odzneli napríklad skladby Drones či Reborn Into Demise.

Treťou kapelou boli TRALLERY. Táto trojica pochádza z Malorky, ale podľa vzhľadu ich vokalistu a basáka (najmä podľa jeho afroúčesu) priradili skôr k Jamajke. Pokiaľ by ste však čakali pohodové jamovanie, na to rovno zabudnite. Hneď ako spustili, začal riadny masaker a basák ani gitarista sa už na pódiu nezastavili. Predviedli zmes všetkého možného, poriadne južansky okoreneného a štipľavého ako habaneros, ale vždy sa točiaceho okolo thrash metalu.

 

V istom momente nás ich gitarista Biel Gayá v jednom sóle preniesol až do bluesrockovej roviny ako od Garyho Moora. Inokedy sme mali možnosť počuť surové priamočiare riffy dopĺňané riadnym chrapľákom, aby vzápätí prešli do čistého vokálu a melodickejších častí. Po ich výkone bolo každému jasné, že vrchol večera je na rade.

Kapele SKELETAL REMAINS z Kalifornie v apríli vyšiel album Devouring Mortality. Poviete si, ok, uvidíme, čo to bude za deathmetalová banda. Pri prvom pohľade na nich mi napadli slová compadres a la Mexicana. Výzorom pripomínali skôr vražedné komando nejakého kartelu. Vidieť bolo iba basáka, ostatní na nás zazerali spoza hustých kučeravých čiernych vlasov pripravení rozsekať mačetou každého gringa. Ešte keď hovorili na zvukára španielčinou, Kaliforniu sme definitívne hodili za hlavu. To, čo spustili, nás naozaj rozsekalo. Latku zdvihli najvyššie zo všetkých toho večera. Orgazmus smrtiaceho kovu.

Po desiatej prišli na rad ANGELUS APATRIDA so svojím šiestym albumom Cabaret De La Guilltine. Ten im vyšiel čerstvo teraz v máji. Kapele vážne hrozilo, že dnes nevystúpi. Ich bubeníkovi Victorovi Valerovi zlyhávali obličky a museli ho hospitalizovať, nakoniec sa však ukázalo, že je to neskutočný bojovník, a tak bez akéhokoľvek zaváhania odohrali svoj set.

 

Po deathmetalovej smršti sme sa opäť vrátili k thrash metalu. Aj keď, popravde, miestami som pochyboval, či sa nachádzame ešte v tom žánri. Minimálne sa to riadne prelínalo s power alebo minimálne heavymetalovými prvkami, čomu nasvedčoval aj spevákov hlas. V každom prípade to bol výborný zážitok, aj keď predchádzajúcu kapelu výkonom neprekonali, minimálne im riadne stúpili na otlak, a tak zavŕšili tento brutálne dobrý koncertný večer.