Bratislavská kapela The Averzia má nový album a odporúčame, aby ste si naň posvietili – je nadčasový a hovorí o problémoch (nie len) tejto doby. Na moje otázky odpovedal spevák a basgitarista Ragazzo.

Po roku ste vydali nový album, a to presne v piatok 13. februára. Vybrali ste si tento dátum zámerne? Nebojíte sa, že nebude mať úspech, pretože zaútočia karmické sily? :D
Presne tak, po roku vyšiel v poradí tretí album a univerzum rozhodlo o termíne za nás. Chceli sme to stihnúť ešte minulý rok, ale práce v štúdiu sa trošku pretiahli, tak to padlo až na február. Čo sa týka neúspechu spojeného s piatkom 13teho, nám šliape smola na päty celý rok, takže je úplne jedno, kedy by to vyšlo :D Preto je na albume aj pieseň „Smola“ ;)


Album nesie názov „Nevieš čo sa deje“ a má byť odrazom tejto neférovej doby. V čom vidíš najväčší problém dnešnej spoločnosti? 

Súperenie. Nezmyselné súperenie, kto má viac peňazí, kto má aké auto atď. Stačí, že niekto zarobí trošku viac ako ostatní a správa sa ako šéf vesmíru, viď politici, hviezdy zo showbusinessu a produkty rôznych reality show zapĺňajúce stránky novín, ktoré sú aj bez nich plné „ničoho“. A samozrejme to, že väčšina ľudí pracuje na pár bohov, ktorí nestíhajú počítať, ako im pribúdajú na účte milióny. To je najväčší škandál v dnešnej dobe. 

To všetko sa premieta aj do vašich textov, kto ich tvorí?

Texty a hudbu robím ja a neskutočne ma to baví a napĺňa. Ľudom sa to páči, takže robím niečo užitočné pre seba a zároveň pre ostatných. 

Možno povedať, že to, v akej dobe žijeme, vás inšpirovalo k názvu pre kapelu?

Averzia, to slovo presne vystihuje moje pocity na to všetko, čo sa okolo nás deje, a preto som hľadal aj názov, ktorý to vystihne jedným slovom. Podarilo sa :D


Povedz nám o albume podrobnosti – ako dlho ste na ňom pracovali, kde sa nahrávalo, kto bol producent, atď.

Album „Nevieš čo sa deje“ som sa snažil urobiť v rýchlejších tempách, melodických refrénoch, lebo to je kľúč k počúvanosti. Z albumu znejú riffy ala Konflikt, Offspring, takže je vidieť, čo ma inšpiruje. Nahrávalo so v JL studio v Novom meste nad Váhom, čo sa týka celkového procesu: bicie sa nahrávali počas troch dní, rovnako tak gitary a spev a basa jeden deň. Producent (JE MI Z VAS ZLE RECORDS) som ja, lebo dnes len tak niekto nevydá album neznámej kapele. Takže na chrbte nesiem svoj vlastný kríž :D 

Zistil som, že z 797 fanúšikov na tejto FB stránke sa rozhodlo podporiť našu kapelu kúpou nového albumu 5 ľudí, slovom "päť". Tak som si povedal, že žiadny ďalší album, žiaľ, už nebude..“ – to sú tvoje slová z konca februára. Odvtedy prešiel už mesiac, ešte stále si za tým vyjadrením stojíš? 

Nuž, je to bieda, držať pri živote nahrávanie albumov, keď všeobecná podpora ide dolu vodou. Po mojom vyjadrení sa to trošku pohlo, ale aj tak som stále v mínusových hodnotách.
Nebyť známych a kamarátov, ktorí si kúpili náš album na Slovensku a v Čechách, tak by som ani neuvažoval o nejakej tvorbe do budúcna. 

Čo sa deje v hudobnom svete? Prečo ľudia prestali kupovať albumy, prestali chodiť na koncerty, prečo skrátka prestali podporovať muziku? Česť výnimkám.

Doba internetu, MP3 a sťahovania nakopala hudobný priemysel a kapely do rozkroku tak vášnivo, že sa niet čo čudovať, že sa nosiče nepredávajú už dlhší čas. Samozrejme, aj ľudia kráčajú s dobou a počúvajú hlavne to, čo sa im dostane do uší z rádia a dnes, bohužiaľ, rock nie je in, takže pribúdajú všelijakí drsní raperi, popoví mágovia a iné oné. Aby som nekrivdil rockovým rádiám, nejaké na Slovensku pribudli, ale domáce kapely v nich nemajú žiadny priestor, lebo stále sa držíme trendov, že všetko zahraničné je lepšie. Takže naveky Nirvana a nikdy inak :D

spustiť videospustiť video

Myslíš si, že príde zmena a ľudia opäť objavia čaro kultúry?

Vždy sa do módy vracajú staré klasiky a ja verím, že tak to bude aj s rockovou hudbou. Treba si pekne posadať, otvoriť pivko a čakať na lepšiu dobu. A keď nie, tak otvor bránu, lebo ju rozbijem :D

Poďme sa pozrieť do budúcna, aké má The Averzia plány na tento rok?

Začiatkom tohto roku sme stihli natočiť videoklip k piesni „Alkohol je dobrý“, je to cover od Reva (Zona A). Zatiaľ prišlo pár ponúk na koncerty, ale teraz sme pracovne vyťažení, tak snáď sa to na leto pomaly rozbehne a zahráme poriadny rock&roll u nás aj v ČR. Presné dátumy zatiaľ nie sú, treba sledovať našu FB stránku https://www.facebook.com/pages/The-Averzia/423507991060571

spustiť videospustiť video