Myslíte, že sa dá dlhodobo fungovať s jedným albumom a s rovnakou koncertnou šou? Sú kapely, ktoré kvôli tomu narazia a prestanú byť zaujímavé, ale sú aj také, ktoré hádam neomrzia nikdy. Jedným takýmto príkladom sú aj poľskí BATUSHKA. Tí takto fungujú už skoro tri roky a svoju Liturgiu šíria po celom svete.

 

Ich návštevy v našom hlavnom meste sme sa dočkali 9. septembra v bratislavskom klube Randal. Za predskokana si zvolili dark ambient/drone blackmetalovú kapelu 777 BABALON. Týchto pánov som mal tú česť vidieť už na akcii Au-Dessus v októbri minulého roku. Vtedy mi tá kapela veľmi nezapasovala. Ale musím skonštatovať, že dnes mali zvuk omnoho lepší. A po inštrumentálnej stránke to týmto černokňažníkom v habitoch naozaj išlo, dokonca by som povedal, že to určitej miery to bol zážitok. Po vokálnej stránke tam stále zanikal hlas v stene gitár a rôznych efektoch miestami pripomínajúcich let helikoptéry. Prijal by som, keby vokalistu bolo viac počuť.

 

Potom už prišli na rad Batushka. Táto kapela má na svojich live vystúpeniach 8 členov, preto som bol celkom zvedavý, ako sa popasujú s nie práve najväčším pódiom v Randali. Najmä, keď veľkú časť pódia zaberali bicie, ktoré boli navyše schované za zástenou.

 

Nakoniec to zvládli celkom dobre, akurát gitaristu ste takmer nevideli a basák ostal zaseknutý medzi oltárom a spomínanou zástenou. Trojčlenný zbor dostal priestor v popredí na ľavej strane pódia. Počas intra sedeli na lavici a až s príchodom hlavného popa vstali ako na omši. A potom už nasledovalo všetko tak ako na každom ich koncerte. Doniesol a umiestnil obraz na oltár zdobený lebkami. Zažal sviece. Samozrejme, nechýbalo kadidlo, zvonce. Jednoducho presne tá Liturgia, ako má byť. Celá šou trvá zhruba trištvrte hodinu a vždy bez akéhokoľvek príhovoru či prídavku po skončení setu odchádzajú. Ale vždy väčšina publika zostáva pod pódiom a hodnú chvíľu čaká či sa náhodou nevrátia. 

 

Predsa len som však zažil niečo, čo ešte na inom ich koncerte nie. Hlavný pop držal niečo v rukách, čo vyzeralo ako kožený prívesok alebo náramok. Najprv to vyzdvihol nad oltár, ako by to bola relikvia, a potom to hodil do davu. Takže bolo aj niečo nové a jeden šťastlivec odišiel s malým prezentom od kapely.