TAAKE sú jednou z najvýraznejších skupín takzvanej druhej nórskej vlny z 90. rokov. Spoločne s výnimočnými krajanmi KAMPFAR sa varcajú na koncert do Prahy.

Ešte predtým, ako sa uskutoční májový koncert poľskej Mgly, Praha sa zahalí do tej nórskej. To presne totiž slovo TAAKE v starej nórštine znamená. Skupina síce vznikla v roku 1993 pod názvom Thule, ale po dvoch rokoch došlo k zmene. Hlavná a vlastne jediná osoba Taake, výrazný vokalista Hoest, ktorý všetku muziku skladá aj nahráva, sa k premenovaniu na "Hmla" rozhodol jednak preto, aby meno kapely lepšie odrážalo ducha hudby aj textov a druhak preto, lebo hmla často obklopuje sedem hôr jeho rodného Bergenu.


spustiť videospustiť video

Samotný Hoest je na nórskej scéne známa osobnosť. Majiteľ labelu Dark Essence je historicky prepojený s mnohými kapelami, medzi ktorými môžeme nájsť napr. Gorgoroth, Ragnarok, Carpathian Forest, Helheim a veľa dalších.

Čo sa týka TAAKE, tí aj napriek tomu, že hrajú "pravý nórsky black metal", majú aj nomináciu na nórsku Grammy - cenu Spellemannprisen. Okrem mnohých EP vydali sedem albumov, na ktorých Hoest spolupracoval aj s osobnosťami ako Attila Csihar, Nocturno Culto, Demonaz alebo Ivar Bjørnson, takže je zrejmé, že ich hudba neodráža surový black. Je pre nich príznačná chytlavosť, silná severská atmosféra a výrazné melódie.

spustiť videospustiť video

S Taake v severskej aliancii pricestujú ďalší Nóri KAMPFAR. Aj ich názov je v starodávnej nórštine a je preneseným významom pre bojový pokrik, ktorý znamená "Odin" či "Wotan". Logicky sa tak s populárnou družinou, ktorú už 25 rokov vedie majiteľ zabijáckeho hlasu Dolk, dostávame k severským mýtom a rozjímaním nad severskými kultmi. Táto sebaistá kapela majúca atmosféru blízko napr. k Enslaved ale vôbec neuberá vo svojom pagan blackmetale na obrátkach, aj keď často prechádzajú do hymnických pasáží.

Nórsku dvojicu bude na turné doprevádzať black/death metal z Francúzska - zlodusi NECROWRETCH.

spustiť videospustiť video